Феміністична програма "Острова Європа" розкаже про межові жіночі досвіди та право бути собою

У програмі чотириденного фестивалю "Острів Європа" на відвідувачів чекають незабутні зустрічі та емоції

Феміністична програма "Острова Європа" р…

З четверга до неділі, 13-16 червня, на різних локаціях міста Вінниці вже вдруге проходитиме літературний фестиваль "Острів Європа", передає Depo.Вінниця.

Жінки змінюються зі своїми країнами і змінюють свої країни, беруть участь у війні на різних рівнях, виборюють собі місце у світі, досі не готовому до цього, і говорять, капсулюючи пам’ять про пережите. Вони існують між мовами, націями та культурами й сьогодні намагаються говорити так, щоб їх почули. Про те, як безболісно спілкуватися на тему межових жіночих досвідів та їхнього впливу на політику країн говоритимуть учасниці феміністичної програми Міжнародного фестивалю "Острів Європа" 14-16 червня.

У п'ятницю, 14 червня, з 14:00 до 14:50 на терасі Книгарні "Є" відбудеться лекція Ірини Старовойт "По жіночій лінії: контраверсійний досвід та спроби зцілення родинної пам'яті". Як зазначають організатори фестивалю, лекція особливо актуальна в суспільстві, де літературна пам'ять часто замінювала історичну: "Жінку завжди вважали носійкою та берегинею пам'яті роду. Як із цим стереотипом дає собі раду література? Як проносить із покоління в покоління знання про складні становчі досвіди?"

У п'ятницю, 14 червня, з 17:00 до 17:50 на Майдані Незалежності дискутуватимуть на тему: "Жінка та її війна: знайти і обстояти свій голос". Учасниці говоритимуть про право бути собою та писати в світі, який не завжди до цього готовий: "Кожна з них по-своєму протистоїть політичному й побутовому тиску. На тексти кожної з них безпосередньо вплинули війни, і жоден з цих голосів не слабшає і не ламається".

У суботу, 15 червня, з 10:30 до 12:00 на Острові Кемпа відбудуться кримськотатарські музично-поетичні читання "Yeşil ada: зелений (пів)острів". Yeşil ada, "зелений острів" — так історично кримці називали свою рідну землю. За слоами організаторів фесту, всі учасники та глядачі опиняться на "зеленому острові", а сам він — в центрі України й української уваги, там, де й мав бути минулі п'ять років; тому що голос Криму й він сам — ближчі та зрозуміліші, ніж здаються на материку. Реєстрація на теплохід за посиланням.

У суботу, 15 червня, з 14:00 до 14:50, на терасі Книгарні "Є" Роксоляна Свято та Оксана Луцишина презентують  книгу "Жінка в Берліні". Книга описує екстремальний досвід переживання чужої перемоги та власної поразки, тілесної крихкості та внутрішньої сили: "Жіноча історія, яка насправді виявляється спільним знаменником для багатьох доль ХХ століття, а як засвідчує український приклад — і для ХХІ".

У суботу, 15 червня, з 15:00 до 15:50 на Майдані Незалежності відбудеться розмова-читання "Подвійний переклад: говорять іноземки". На заході лунатимуть голоси авторок, які постійно перебувають у ситуації вимушеного перекладу — як представниці "камерних літератур", що часто опиняються на марґінесах великого європейського творчого та інтелектуального процесу й потребують особливих зусиль для осягнення й віднаходження спільних ударних точок, і як жінки, чия позиція досі незрідка нехтується попри низові та законодавчі зусилля держав і спільнот.

"Попри це, їхні сильні голоси привертають увагу й змушують аудиторію прислухатися", - наголошують організатори фестивалю.

У неділю, 16 червня, з 12:00 до 12:50 на Майдані Незалежності дискутуватимуть на тему: "Тілесність і література: особисте як політичне й текстуальне". Учасниці заходу говоритимуть про тілесну автономію та свободу висловлювання: у якій точці вони сходяться? Як писати про рівність, насильство, репродуктивні права й можливості; як змінюється тональність подібних меседжів у європейських літературах і як суб'єктні жіночі голоси впливають не лише на літературний процес, а й на суспільство загалом?

Зазначимо, що цього року фестиваль Острів Європа матиме ще більший, ніж торік, розмах і повноцінний статус міжнародного. До Вінниці приїдуть письменники із Польщі, Хорватії, Швейцарії та Македонії. На чотири дні фестивалю заплановано понад три десятки подій.

В рамках єврейської програми, учасники фесту говоритимуть про літературу й мову єврейських кварталів Центрально-Східної Європи; життя вінницької Єрусалимки упродовж ХІХ-ХХ століть; їдишомовну літературу; "Єврейське відродження"; слухатимуть єврейські наспіви, тощо.

Кримськотатарська програма підніме питання деокупації, потреби національно-територіальної автономії кримськотатарського народу, літератури "Зеленого (пів)острова". Також гостей фестивалю запросять на острів Кемпа, де влаштують кримськотатарські музично-поетичні читання. 

Також організатори виокремили дитячу програму, про яку читайте згодом.

Нагадаємо, що під час відкриття "Острова Європа" у четвер, 13 червня, організатори розповіли про його концепцію, окреслили акценти та лейтмотиви, а також привідкрили "організаційну кухню": скільки людей працювали над тим, аби подія відбулась, скільки коштів було затрачено на чотириденне, однак надзвичайно змістовне та насичене життя "Острова Європа".

Читайте також: Олександр Вешелені: "Письменником європейського рівня можна стати надихаючись Вінницею"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme