У Вінниці говоритимуть про їдишомовну літературу, "єврейське відродження" та хасидського хлопчика

У програмі чотириденного фестивалю "Острів Європа" на відвідувачів чекають незабутні зустрічі та емоції

З четверга до неділі, 13-16 червня, на різних локаціях міста Вінниці вже вдруге проходитиме літературний фестиваль "Острів Європа", передає Depo.Вінниця.

Ораганізатори фестивалю вже традиційно здивували змістовною та динамічною програмою: глядачам запропонують літературні читання, авторські зустрічі, музично-поетичні вечори, презентації, дискусії, лекції і навіть дитячу програму з навчальним квестом та іншими цікавинками. Для зручності глядачів, у програмі чотириденного заходу розставили тематичні акценти. Так, "Острів Європа" цьогоріч "стоїть" на чотирьох темах-китах: єврейська, кримськотатарська, феміністична та дитяча. Кожна з цих тем буде підійматись у різних форматах під час заходів фестивалю. 

Зокрема, в рамках єврейської програми, учасники фесту говоритимуть про літературу й мову єврейських кварталів Центрально-Східної Європи; життя вінницької Єрусалимки упродовж ХІХ-ХХ століть; їдишомовну літературу; "Єврейське відродження"; слухатимуть єврейські наспіви, тощо.

Тож спеціальна єврейська прогама Міжародного фестивалю "Острів Європа" виглядає так:

У четвер, 13 червня з 15:30 до 16:00 на Майдані Незалежності відбудеться відкриття виставки "Хасидський хлопчик з Вінниці". Виставка присвячена 180-річчю одного з фундаторів їдишомовної літератури Іцхака Йоеля Лінецького, який народився, виріс і писав про Вінницю. В її рамках вперше буде презентовано український переклад фрагментів його творів, розгорнуту біографічну довідку з ілюстративним матеріалом, а також широку добірку репродукцій гравюр видатного оспівувача вінницької Єрусалимки Василя Сильвестрова.

У четвер, 13 червня з 16:00 до 16:50 на Майдані Незалежності дискутуватимуть на тему: "Українська Гаскала: єврейська література версус євреї в літературі". "Єврейське відродження" — один із тих феноменів центральної Європи, який заклав культурні коди на десятиліття вперед. Відображення єврейських характерів у літературі й застиглі в книжках образи вже зниклого світу — один з найцінніших досвідів, доступних теперішньому читачеві. Тим паче, з теперішньої перспективи цей світ виявляється дуже живим.

У четвер, 13 червня з 17:00 до 17:50 на Майдані Незалежності відбудеться презентація роману Наталки Доляк "Де трава зеленіша". Гумористичний роман оповідає про єврейську родину, яка емігрувала до Німеччини та Ізраїлю, і врешті повернулася додому, у Вінницю. Прощання з ілюзіями минулого та сьогодення пронизують долю експатріантів, чиє коріння вростає в мовний світ багатоетнічного Поділля.

У четвер, 13 травня, з 18:00 до 18:50 на Майдані Незалежності, в рамках відкриття фестивалю, відбудеться концерт гурту єврейських наспівів вінницького гурту Knafaim. Проникливий вокал, запальні барабани та традиційний шофар не залишать байдужим жодного слухача.

У п'ятницю, 14 червня, з 12:00 до 12:50 у Садибі Львовича відбудеться дискусія: "Острів народжує материк: східноєвропейський ландшафт та ізраїльські класики". Ізраїльська література багато чим завдячує Україні й узагалі центрально-східній Європі. Це тут виросли й сформувалися їдишомовні класики, які прославили рідні місця на весь світ і наділили сучасні івритські письменницькі голоси сумною залюбленістю в свою тендітну, хоч і сильну, батьківщину. "Та що ми знаємо про це, і якими самі були би без них? Спробуємо уявити це й під новим кутом поглянути на власні долі", – зазначабть організатори фестивалю.

Нагадаємо, що цього року фестиваль Острів Європа матиме ще більший, ніж торік, розмах і повноцінний статус міжнародного. На фест приїдуть письменники із Польщі, Хорватії, Швейцарії та Македонії.

Читайте також: Олександр Вешелені: "Письменником європейського рівня можна стати надихаючись Вінницею"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця