Мистецтво пробивається крізь стіни: У Вінниці "ожив" "Острів Європа"

Організатори розказали про фінансові та людські ресурси, які було вкладено у те, щоб ця унікальна культурна подія мала місце у Вінниці

Сьогодні, 13 червня, у Вінниці розпочався міжнародний літературний фестиваль "Острів Європа", передає кореспондентка Depo.Вінниця

Організатори фестивалю розповіли про його концепцію, окреслили акценти та лейтмотиви, а також привідкрили "організаційну кухню": скільки людей працювали над тим, аби подія відбулась, скільки коштів було затрачено на чотириденне, однак надзвичайно змістовне та насичене життя "Острова Європа".

Так, за словами директора фестивалю Олександра Вешелені, близько сотні осіб: волонтерів, партнерів та менеджерів створюють у Вінниці цю унікальну подію. Одинадцятеро з них - працювали над концепцією, піаром, фінансовою та юридичною частинами, а також, вирішували усі питання щодо приїзду митців та облаштування локацій. Решта помічників, в тому числі і близько 50 волонтерів, долучатимуться в ході фестивалю.  

"Фактично це робота, яка робиться понад пів року одинадцятьма людьми, плюс наші чудові волонтери, плюс Департамент культури Вінницької міської ради і Центр концертних та фестивальних програм, які допомагають нам все тут облаштувати. А загалом командою фестивалю "Острів Європи" можна назвати близько сотні людей. Це вже той капітал, який має Вінниця. І ми цей капітал намагаємось тримати - команда дуже міцна і монолітна і ми дуже сподіваємось, що кожен рік цей досвід робитиме нас тільки сильнішими і наші проекти, і не тільки фестивальні", - зазначив Олександр Вешелені. 

Абсолютно прозоре і відкрите питання фінансування фестивалю - організатори наголошують, що прагнуть бути чесними і озвучують суми грантів, що були надані партнерами "Острова Європа". 

"Український культурний фонд підтримав наш проект в розмірі 285 тисяч гривень. Бюджетом Вінницької міської ради передбачена приблизно така сама сума. Крім того у нас є підтримка, в тому числі й фінансова, від фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні, Генерального консульства Республіки Польща, також нас підтримують багато-багато інших наших партнерів. Тому все відкрито, все чесно", - наголосив директор фестивалю. 

Також Олександр Вешелені зазначив, що письменники та інші учасники фестивалю теж отримають гонорари, утім їх можна назвати символічними. Адже участь в "Острові Європа" беруть маючи зовсім не фінансову мотивацію.

Загалом фінансове питання на "Острові Європа" називають гарною нагодою показати, який якісний культурний продукт здатна створити ідейна команда, навіть не маючи мільйонних бюджетів. "За всі кошти ми звітуємо, ми дуже чесні в цьому плані і це теж цінний досвід для нас, як для культурної ініцітиви, що розвивається і цього року має вперше досвід грантової підтримки", - сказав Олександр Вешелені.

За чотири фестивальних дні, за очікуваннями організаторів, заходи "Острова Європа" мають відвідати приблизно півтори тисячі людей. Торік літературний фест у Вінниці зібрав близько тисячі глядачів та слухачів. 

"Цього року у нас заплановані масштабні концертні програми і більшість із них на великих локаціях, тому ми очікуємо приблизно півтори тисячі глядачів. На денні івенти у нас ходить 200-300 людей щодня", - зазначають організатори. 

Нагадаємо, що цього року фестиваль Острів Європа матиме ще більший, ніж торік, розмах і повноцінний статус міжнародного. До Вінниці приїдуть письменники із Польщі, Хорватії, Швейцарії та Македонії. На чотири дні фестивалю заплановано понад три десятки подій.

В рамках єврейської програми, учасники фесту говоритимуть про літературу й мову єврейських кварталів Центрально-Східної Європи; життя вінницької Єрусалимки упродовж ХІХ-ХХ століть; їдишомовну літературу; "Єврейське відродження"; слухатимуть єврейські наспіви, тощо.

Кримськотатарська програма підніме питання деокупації, потреби національно-територіальної автономії кримськотатарського народу, літератури "Зеленого (пів)острова". Також гостей фестивалю запросять на острів Кемпа, де влаштують кримськотатарські музично-поетичні читання. 

Також організатори виокремили феміністичну та дитячу програми, про які читайте згодом.

Читайте також: Олександр Вешелені: "Письменником європейського рівня можна стати надихаючись Вінницею"

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця