У Вінниці говоритимуть про проблеми деокупації та літературу "Зеленого (пів)острова"

Кримськотатарська література - це величезний і досі невідомий багатьом українцям пласт культури, який багато століть розвивався поряд із нами

З четверга до неділі, 13-16 червня, на різних локаціях міста Вінниці вже вдруге проходитиме літературний фестиваль "Острів Європа", передає Depo.Вінниця.

Гостей фестивалю запрошують відвідати унікальну кримськотатарську програму, щоб дізнатися більше про культуру "Зеленого острова". "Де гостро постає проблема національно-територіальної цілісності, яка видається нам дуже знайомою та близькою", - зазначають організатори фестивалю.

У п'ятницю, 14 червня,  з 15:00 до 15:50 на Майдані Незалежності відбудеться дискусія "Кримська Швейцарія сто років тому і нині: проблеми деокупації". Гостра дискусія щодо потреби національно-територіальної автономії кримськотатарського народу набуває нового звучання в нових політичних реаліях. "Обговорюємо столітні паралелі та взаємини між двома народами й шукаємо виходу в спільне політичне майбутнє на принципах правової адекватності, суверенності, соборності; вчимося на кейсах успішного виходу з травм геноциду", - підкреслюють організатори.

У п'ятницю, 14 червня,  з 18:00 до 18:50 на Майдані Незалежності говоритимуть про антології "І народився день" та "Кримський інжир". Пропонована розмова знайомить з об'ємною картиною літератури корінного народу України від класики до сьогодення. 

У суботу, 15 червня, з 10:30 до 12:00 на Острові Кемпа відбудуться кримськотатарські музично-поетичні читання "Yeşil ada: зелений (пів)острів". Yeşil ada, "зелений острів" — так історично кримці називали свою рідну землю. За слоами організаторів фесту, всі учасники та глядачі опиняться на "зеленому острові", а сам він — в центрі України й української уваги, там, де й мав бути минулі п'ять років; тому що голос Криму й він сам — ближчі та зрозуміліші, ніж здаються на материку. Реєстрація на теплохід за посиланням.

Нагадаємо, що цього року фестиваль Острів Європа матиме ще більший, ніж торік, розмах і повноцінний статус міжнародного. На фест приїдуть письменники із Польщі, Хорватії, Швейцарії та Македонії.

В рамках єврейської програми, учасники фесту говоритимуть про літературу й мову єврейських кварталів Центрально-Східної Європи; життя вінницької Єрусалимки упродовж ХІХ-ХХ століть; їдишомовну літературу; "Єврейське відродження"; слухатимуть єврейські наспіви, тощо.

Читайте також: Олександр Вешелені: "Письменником європейського рівня можна стати надихаючись Вінницею"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця