Уроки української: Як колектив може бути дуже дружним, але не дуже дружнім
Depo.Вінниця продовжує розмову про підступні пароніми – слова, схожі (але не однакові!) за написанням і різні за значенням
- Вінниця
-
20 лютого 2020 19:00

Привіт усім, хто прагне вдосконалювати свою українську! Сьогодні Depo.Вінниця продовжує розмову про підступні пароніми – слова, схожі (але не однакові!) за написанням і різні за значенням. Як і на попередньому уроці, розглядаємо пари схожих слів.
Громадський і громадянський. Громадський походить від іменника громада й означає "належний до певного колективу людей". Громадські організації, громадський будинок, громадська думка. Громадянський – той, що стосується громадянина як члена суспільства, а також усього громадянства. Громадянські права, громадянська мужність, громадянська совість.
Дипломант і дипломат. Дипломантом називають того, хто працює над дипломним проектом, пише дипломну роботу. Це також особа, відзначена дипломом за видатні успіхи в якійсь царині. Дипломант міжнародного конкурсу піаністів. Дипломат – службовець, наділений урядовими повноваженнями для зносин з іншими державами. Переносно дипломат – людина, котра продумано й уміло діє в стосунках із іншими. Тонкий дипломат.
Читайте також: Уроки української: Чому дітей і штанів буває по троє, а жінок і дівчат – ні
Дружний і дружній. Дружний – згуртований, одностайний. Дружний колектив. Дружна родина. Дружній – товариський, приязний. Дружній тон. Дружнє ставлення. Місто, дружнє до дитини. Словом, колектив може бути дружним (усі між собою здружені), але при цьому не надто дружнім до новачка (тобто сприйняти когось нового не дуже приязно).
Експонат і експонент. Експонат – предмет, продукція, що їх показують на виставці або виставляють у музеї для огляду. Цікаві експонати. Музейний експонат. Експонент – особа чи організація, котрі демонструють експонати. Десятки експонентів.
Заборонений і заборонний. Заборонений – дієприкметник від заборонити. Заборонена література. Заборонний – той, що стосується заборони, забороняє. Заборонний дорожній знак.
Збитковий і збиточний. Збитковий – той, що завдає матеріальних втрат; невигідний. Збиткове господарство, збиткове виробництво, збиткове підприємство, збиткове видання. Збиточний (збитошний) – здатний на прикрі вчинки; пустотливий; що виражає лукавство.
Читайте також: Уроки української: Як правильно говорити про нове обладнання і що можна робити з маслом
Зумовлювати й обумовлювати. Зумовлювати – це спричиняти, викликати щось: "Гарна оплата зумовила і якісну роботу". Обумовлювати – встановлювати (в угодах, договорах тощо) певні умови, строки, показники.
Кандидат і кандидатура. Кандидат – той, кого намічено для обрання, призначення або прийняття кудись (тобто людина); науковий ступінь. Кандидат у депутати, кандидат на голову правління, кандидат історичних наук. Кандидатура – особа, названа або висунута як кандидат; права або можливість для когось виступати в цій іпостасі. Можна сказати "обговорюють мою кандидатуру" або обговорюють мене як кандидата", але це стосується тільки тих випадків, коли люди на на щось претендує. наукового ступеня це не стосується, там слово "кандидатура" не використовується, тільки "кандидат.
Читайте також: Уроки української: Коли слід усміхатися, а коли – посміхатися
Кампанія і компанія
Кампанія. 1. Сукупність воєнних операцій у визначений період часу, що мають певну стратегічну мету.2. Сукупність заходів для здійснення в певний період якого-небудь важливого громадсько-політичного або господарчого завдання (наприклад, виборча кампанія).
Компанія. 1. Те саме, що товариство (дружна компанія, наприклад). 2. Торговельне або промислове товариство, що об'єднує підприємців; спілка.
Читайте також: Уроки української: Чи є життя без "локацій" і чому бавовна краща за "котон"
Книжковий і книжний. Книжковий – той, що стосується книжки, пов’язаний з нею, з виданням і розповсюдженням літератури тощо. Книжкова обкладинка, книжкова виставка, книжкова шафа, книжкова графіка. Книжний – характерний для літературно-писемного викладу, не властивий живій мові; узятий, запозичений з книжок. Книжний стиль, книжні знання.
Наступного разу продовжимо розмову про найбільш поширені пароніми.
Читайте також: Уроки української: Чому не варто "переводити гроші" і як надолужувати прогаяне
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця
Всі новини на одному каналі в Google News
- 10:42У місті на Вінниччині зареєстровано спалах сальмонельозу
- 20:16Як відкрити точку з продажу шаурми в Україні і не прогоріти Актуально
- 22:00 У Вінниці відбувся фестиваль польової кухні імені Тараса Сича (ФОТОРЕПОРТАЖ) ФОТО
- 15:33Продавав довідки про інвалідність за $4 000: Вінничанину повідомили про підозру ФОТО
- 11:20В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні в липні
- 10:35Як зробити вихідний дзвінок ефективним: поради для бізнесу Актуально
- 21:39Летальне зіткнення: На Вінниччині в ДТП горіли дві вантажівки та бус ФОТО
- 09:20"УЗ" призначає нові поїзди з Одеси (ГРАФІК)
- 11:26На Вінниччині підліток отримав сильне ураження струмом на даху вантажного вагона ФОТО
- 12:01У ГУР назвали кількість ракет та дронів, які назбирала росія
- 20:10 Українцям дозволили множинне громадянство, але є "вето"
- 10:36Планували форсувати Дністер: На Вінниччині прикордонники затримали двох чоловіків, що мали намір втекти вплав до Молдови
- 11:40Міноборони анонсувало штрафи за порушення військового обліку в "Резерв+"
- 10:03"УЗ" призначила нові поїзди на літо (СПИСОК)
- 23:25 Українці проти територіальних поступок рф, - опитування
- 21:40Заява глави Пентагону: США зменшать військову підтримку України
- 16:09Настільні ігри для всіх: чим зайнятися вдома без гаджетів Актуально
- 21:40По 15 років проведуть за гратами блогер Анатолій Шарій та ексочільник поліції Вінниччини Антон Шевцов за держзраду
- 20:33Працювали на 9 областей: Викрили наркоторгівців, які щомісячно заробляло близько 5 млн грн ФОТО Відео