UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Уроки української: Чому дітей і штанів буває по троє, а жінок і дівчат – ні

Збірних числівників в українській мові небагато, але є чимало тонкощів у використанні цих слів 

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Уроки української: Чому дітей і штанів б…

Сьогодні, шановні читачі, Depo.Вінниця пропонує поговорити про дуже поширену помилку, якої часто припускаються й журналісти, культивуючи неправильне вживання збірних числівників.

Нагадаю, що таке збірні числівники. Збірні числівники творяться від основ кількісних числівників, що позначають цілі числа у межах двох десятків та числівника тридцять. Вони означають певну кількість предметів як сукупність, як одне ціле. До збірних числівників належать такі слова (позначаю наголошені склади, оскільки в них іноді теж буває плутанина): двОє (двІйко), трОє (трІйко), чЕтверо (четвІрко), п'Ятеро (п'ятІрко), шЕстеро, сЕмеро, вОсьмеро, дЕв'ятеро, дЕсятеро, одинАдцятеро, дванАдцятеро, тринАдцятеро, чотирнАдцятеро, п'ятнАдцятеро, шістнАдцятеро, сімнАдцятеро, вісімнАдцятеро, дев'ятнАдцятеро, двАдцятеро, трИдцятеро, а також обОє, обИдва, обИдві. Тобто цих слів небагато, можна запам’ятати кожне з них. Правил використання збірних числівників – ще менше, але їх чомусь уперто ігнорують. До речі, подібні помилки поширені і в російській мові, але боротьба за чистоту російської – не наше з вами завдання. Хоча, чого гріха таїти, неграмотна російська теж ріже слух. 

Читайте також: Уроки української: Навіщо потрібно пам’ятати про кафе "Птах"

Чому я сьогодні взялася за цю тему? А набридло читати (не просто чути, а читати, а ще – слухати з телеекранів) сполучення "двоє дівчат", "п’ятеро господинь", "шестеро учениць"… Саме таке я кілька разів сьогодні вранці прочитала, переглядаючи новини.

Справа в тому, що лише один збірний числівник "обидві" вживається з іменниками жіночого роду. Решта – з іменниками чоловічого і середнього роду або в тих випадках, коли не йдеться про стать, а ще – з  іменниками, які вживаються тільки у множині. Тобто "двоє учнів" – це правильно, а "двоє учениць" – ні, можна сказати тільки "дві учениці", "п’ять учениць", "двадцять учениць" тощо. У деяких випадках кажуть "обидві учениці (дівчини, жінки)", але тут є нюанс:  так кажуть тільки тоді, коли мають на увазі не просто кількість, а підкреслюють: і та, й інша; наприклад, "обидві учениці були одягнені в шкільну форму". Сказати "до директора прийшли обидві учениці" можна в тому випадку, коли, наприклад, директор попросив, щоб котрась з учениць підійшла до нього, а прийшли обидві. Або викликали до директора обох, і прийшли таки обидві, жодна не проігнорувала прохання. Якщо ж ми хочемо сказати що до директора просто прийшли дві учениці, підкреслюючи тільки їх кількість, то слово "обидві" не годиться, кажемо чи пишемо просто "дві".

Читайте  також: Уроки української: Чи правильно "дуже дякувати" і як виміряти "спасибі"

Це ще не всі тонкощі. Збірні числівники поєднуються з іменниками чоловічого і середнього роду, але не з усіма, а з назвами істот: "двоє студентів", "двоє цуценят" – це правильно, а "двоє столів" – ні. А от з іменниками, які мають тільки форму множини, навіть якщо це неістоти, збірні числівники поєднуються без проблем: "двоє саней", "троє ножиць", "четверо штанів".

Поєднуються збірні числівники з іменниками "діти, люди" (у тих випадках, коли про стать осіб нічого не відомо, або йдеться і про чоловіків, і про жінок – "двоє дітей") і з іменниками спільного роду: "двоє сиріт", "троє нероб".  А ще – із займенниками  у конструкціях: "нас двоє", "вас троє", "їх було п'ятеро".

Збірні числівники можуть вживатися як субстантивовані слова (у значенні іменників): "увійшли двоє", "троє в спортивних костюмах", "семеро одного не чекають".

Читайте також: Уроки української: Як правильно говорити про нове обладнання і що можна робити з маслом

Сподіваюся, ви все це запам’ятаєте, і про "п’ятеро жінок" від вас ніхто ніколи не почує. До наступного уроку!

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"