Уроки української: Чому дітей і штанів буває по троє, а жінок і дівчат – ні
Збірних числівників в українській мові небагато, але є чимало тонкощів у використанні цих слів
- Вінниця
-
7 січня 2020 14:00

Сьогодні, шановні читачі, Depo.Вінниця пропонує поговорити про дуже поширену помилку, якої часто припускаються й журналісти, культивуючи неправильне вживання збірних числівників.
Нагадаю, що таке збірні числівники. Збірні числівники творяться від основ кількісних числівників, що позначають цілі числа у межах двох десятків та числівника тридцять. Вони означають певну кількість предметів як сукупність, як одне ціле. До збірних числівників належать такі слова (позначаю наголошені склади, оскільки в них іноді теж буває плутанина): двОє (двІйко), трОє (трІйко), чЕтверо (четвІрко), п'Ятеро (п'ятІрко), шЕстеро, сЕмеро, вОсьмеро, дЕв'ятеро, дЕсятеро, одинАдцятеро, дванАдцятеро, тринАдцятеро, чотирнАдцятеро, п'ятнАдцятеро, шістнАдцятеро, сімнАдцятеро, вісімнАдцятеро, дев'ятнАдцятеро, двАдцятеро, трИдцятеро, а також обОє, обИдва, обИдві. Тобто цих слів небагато, можна запам’ятати кожне з них. Правил використання збірних числівників – ще менше, але їх чомусь уперто ігнорують. До речі, подібні помилки поширені і в російській мові, але боротьба за чистоту російської – не наше з вами завдання. Хоча, чого гріха таїти, неграмотна російська теж ріже слух.
Читайте також: Уроки української: Навіщо потрібно пам’ятати про кафе "Птах"
Чому я сьогодні взялася за цю тему? А набридло читати (не просто чути, а читати, а ще – слухати з телеекранів) сполучення "двоє дівчат", "п’ятеро господинь", "шестеро учениць"… Саме таке я кілька разів сьогодні вранці прочитала, переглядаючи новини.
Справа в тому, що лише один збірний числівник "обидві" вживається з іменниками жіночого роду. Решта – з іменниками чоловічого і середнього роду або в тих випадках, коли не йдеться про стать, а ще – з іменниками, які вживаються тільки у множині. Тобто "двоє учнів" – це правильно, а "двоє учениць" – ні, можна сказати тільки "дві учениці", "п’ять учениць", "двадцять учениць" тощо. У деяких випадках кажуть "обидві учениці (дівчини, жінки)", але тут є нюанс: так кажуть тільки тоді, коли мають на увазі не просто кількість, а підкреслюють: і та, й інша; наприклад, "обидві учениці були одягнені в шкільну форму". Сказати "до директора прийшли обидві учениці" можна в тому випадку, коли, наприклад, директор попросив, щоб котрась з учениць підійшла до нього, а прийшли обидві. Або викликали до директора обох, і прийшли таки обидві, жодна не проігнорувала прохання. Якщо ж ми хочемо сказати що до директора просто прийшли дві учениці, підкреслюючи тільки їх кількість, то слово "обидві" не годиться, кажемо чи пишемо просто "дві".
Читайте також: Уроки української: Чи правильно "дуже дякувати" і як виміряти "спасибі"
Це ще не всі тонкощі. Збірні числівники поєднуються з іменниками чоловічого і середнього роду, але не з усіма, а з назвами істот: "двоє студентів", "двоє цуценят" – це правильно, а "двоє столів" – ні. А от з іменниками, які мають тільки форму множини, навіть якщо це неістоти, збірні числівники поєднуються без проблем: "двоє саней", "троє ножиць", "четверо штанів".
Поєднуються збірні числівники з іменниками "діти, люди" (у тих випадках, коли про стать осіб нічого не відомо, або йдеться і про чоловіків, і про жінок – "двоє дітей") і з іменниками спільного роду: "двоє сиріт", "троє нероб". А ще – із займенниками у конструкціях: "нас двоє", "вас троє", "їх було п'ятеро".
Збірні числівники можуть вживатися як субстантивовані слова (у значенні іменників): "увійшли двоє", "троє в спортивних костюмах", "семеро одного не чекають".
Читайте також: Уроки української: Як правильно говорити про нове обладнання і що можна робити з маслом
Сподіваюся, ви все це запам’ятаєте, і про "п’ятеро жінок" від вас ніхто ніколи не почує. До наступного уроку!
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця
Всі новини на одному каналі в Google News
- 10:42У місті на Вінниччині зареєстровано спалах сальмонельозу
- 20:16Як відкрити точку з продажу шаурми в Україні і не прогоріти Актуально
- 22:00 У Вінниці відбувся фестиваль польової кухні імені Тараса Сича (ФОТОРЕПОРТАЖ) ФОТО
- 15:33Продавав довідки про інвалідність за $4 000: Вінничанину повідомили про підозру ФОТО
- 11:20В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні в липні
- 10:35Як зробити вихідний дзвінок ефективним: поради для бізнесу Актуально
- 21:39Летальне зіткнення: На Вінниччині в ДТП горіли дві вантажівки та бус ФОТО
- 09:20"УЗ" призначає нові поїзди з Одеси (ГРАФІК)
- 11:26На Вінниччині підліток отримав сильне ураження струмом на даху вантажного вагона ФОТО
- 12:01У ГУР назвали кількість ракет та дронів, які назбирала росія
- 20:10 Українцям дозволили множинне громадянство, але є "вето"
- 10:36Планували форсувати Дністер: На Вінниччині прикордонники затримали двох чоловіків, що мали намір втекти вплав до Молдови
- 11:40Міноборони анонсувало штрафи за порушення військового обліку в "Резерв+"
- 10:03"УЗ" призначила нові поїзди на літо (СПИСОК)
- 23:25 Українці проти територіальних поступок рф, - опитування
- 21:40Заява глави Пентагону: США зменшать військову підтримку України
- 16:09Настільні ігри для всіх: чим зайнятися вдома без гаджетів Актуально
- 21:40По 15 років проведуть за гратами блогер Анатолій Шарій та ексочільник поліції Вінниччини Антон Шевцов за держзраду
- 20:33Працювали на 9 областей: Викрили наркоторгівців, які щомісячно заробляло близько 5 млн грн ФОТО Відео