Алергія на дім: Що потрібно знати, щоб нове помешкання не стало "тихим убивцею"

У багатьох проблем зі здоров’ям є точна "адреса"

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Алергія на дім: Що потрібно знати, щоб н…
Фото: соцмережі

Одна з поширених проблем зі здоров’ям – алергія. Depo.Вінниця підготувало серію бесід з відомим алергологом, автором посібника "Алергія в побуті" Борисом Пухликом. Борис Пухлик — відомий український науковець у галузі алергології, імунології й фтизіатрії, доктор медичних наук, професор.  Тривалий час очолював кафедру фтизіатрії з курсом клінічної імунології та алергології Вінницького національного медичного університету імені Миколи Пирогова й Асоціацію алергологів України. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

Борис Пухлик

Борис Пухлик. Фото: Вікіпедія

Перша бесіда стосуватиметься, власне, помешкання: вибору місця для нього і матеріалу, з якого воно збудоване.

Що потрібно знати людям, які обирають собі житло?

– Очевидно, розмову слід розпочати з місця, де розташований (або буде розташований) ваш будинок або квартира. Алергія може виникнути не тільки на, власне, речовини, які містять білок, тобто те, що називається алергенами. Кліматичні фактори (тепло, холод, вологість) можуть бути лише тригерними, тобто такими, що провокують алергії. Температура повітря, вологість, висота над рівнем моря, рослинність, яка переважає в регіоні, – все це може сприяти алергізації організму. У місцевостях з високою вологістю частіше бувають алергії на цвільові грибки і різні бактерії, а рівень захворюваності на поліноз і бронхіальну астму там набагато вищий, ніж у посушливих районах. У районах з посушливим кліматом поширеність алергічних захворювань порівняно невисока. У гірських районах з чистим повітрям і невеликою вологістю бронхіальна астма  та інші алергічні хвороби бувають досить рідко. Тобто підвищена вологість повітря – свого роду каталізатор для будь-яких видів алергії.

Тепла вітряна погода може призвести до погіршення самопочуття тих, хто страждає на поліноз. Низька вологість сприяє висушування пилку й вільному його переміщенню у повітрі, а вітри погіршують ситуацію (не можна забувати і про те, що вітер піднімає вгору не тільки пилок, але і переміщує промислові і вихлопні гази, інші забруднюючі частки, що також може впливати на перебіг алергічний захворювань). На перший погляд, це може бути дивно, але містяни більше схильні до полінозу, хоча, здавалося б, контакту з рослинами у них набагато менше, ніж у жителів сіл. Однак у повітрі міст набагато більше вуглекислого газу, а в сільській місцевості – озону, а це має значення для поширення пилку. Високий рівень вологості (як і деякі інші природні чинники – атмосферний тиск, температура і іонізація повітря) може погіршити самопочуття хворого на бронхіальну астму.

Читайте також: Вибрати менше з двох зол: Відомий професор алерголог-імунолог – про щеплення від коронавірусу

Вплив погоди відзначали також пацієнти, які страждають на алергію до спор грибкових мікроорганізмів, що викликають захворювання рослин (гниль і цвіль). Концентрація спор грибів в повітрі, так само як і пилку має певну  залежність від погодних умов. Я з жалем дивлюся на величезні вілли, яких в останні десятиліття чимало з’явилося на берегах морів і річок, причому іноді просто за два кроки від води. Хто з цих "творців", які мають мільйони невідомо як нажитих грошей, розуміє, що така постійна близькість до води – далеко не найкраще місце для життя? Вони, практично, завжди будуть "забезпечені" джерелом мікрогрибів, пилком рослин, можливо, й хімічними речовинами, яких нині чимало у воді, особливо – річковій.

А є приклади наукових досліджень у конкретних місцевостях?

– Звичайно. От один з них. Колектив, у якому я працював, вивчав ситуацію в невеликому, але дуже красивому містечку України Горішні Плавні (тоді він називався Комсомольськом), чимало жителів якого виявилися (за даними місцевих органів охорони здоров'я) хворими на алергічний екзогенний альвеоліт. Від цієї нерозв'язною проблем відвернулися навіть іноземні фахівці, яких час від часу запрошувало керівництво міста. Ми, зрештою, розібралися в проблемі, переконали всіх, що в основі проблеми лежить вплив на людей поєднання кількох факторів: брудної води, мікрогрибів, модифікованих рослин, запилення атмосфери та інших. Але все це спричинив невдалий вибір місця для будівництва містечка і, як наслідок, постачання населення неякісної водою. Це приклад того, як клімат і погода мають впливають на розвиток алергії.

Є й інші фактори. Наприклад, рівень розташування вашого житла. Небажано, щоб воно розташовувалося дуже високо й інтенсивно продувалося вітром. Шкідливо жити і в низинах, особливо – близько до води, на болотах, де створюються умови для інтенсивного розмноження мікрогрибів. Але це природні фактори, а скільки є таких, що люди створюють самі, адже вибором місця для розташування житла не закінчується вибір проблем на свою голову.

Читайте також: Життя після коронавірусу: Які наслідки залишає COVID-19, і яких сюрпризів можна чекати після одужання

Тобто далі йтиметься про те, з чого збудований дім?

– Саме так. Каркас будівлі – основне джерело забруднення повітря в квартирах. Коли використовуються неякісні або неекологічні будматеріали, у повітря виділяється величезна кількість хімічних речовин, що викликають різноманітні проблеми. Часто приходили хворі, які шукали причину алергії де завгодно, тільки не в помешканні: "Та в мене новий будинок, ну що ви!". Високоякісні ж матеріали, які мають всі необхідні сертифікати, знижують ризик алергії. Тому уважно читайте, що написано на матеріалах, які ви купуєте для будівництва чи ремонту житла, і не економте на цьому, вибираючи "таке ж на вигляд, але без сертифікатів, зате вдвічі дешевше" Найбільш прийнятні цегла, блоки з пісковику, проте вони використовуються дедалі рідше.

У мене є знайома, яка купила "чорнову" квартиру, найняла кваліфікованих майстрів, вони швидко зробили ремонт, але жити там жінка просто не змогла. Її буквально замучили алергії, тому вона повернулася в стару квартиру, яку збиралася продавати, а нову здає квартирантам. У квартирантів, мабуть, міцніше здоров’я, немає схильності до алергій, то вони не скаржаться.

– Чудовий приклад. І це досить поширене явище. Сучасні житлові приміщення перевантажені токсичними матеріалами, головними з них є полімерні матеріали: ПВХ, ДВП, ПВА, ДСП. Звичайно, рівень шкідливих речовин незначний в окремо взятому оздоблювальні матеріали, але коли таких матеріалів багато і вони сконцентровані в одній кімнаті, то виділяють високий рівень токсинів. ПВХ (полівінілхлорид) застосовують для виготовлення вікон, профілів, стінових панелей, сайдингу, труб, пінопласту, плінтусів, профілів. 80% лінолеуму випускається в усьому світі виготовлено на основі ПХВ. Часто (до 25%) у дешевих виробах експерти виявляють високу концентрацію діоксину, який порушує нормальний розвиток клітин, що призводить до мутацій, Пінополістирол (пінопласт) належить до легкозаймистих матеріалів, під впливом сонця він викидає в повітря цілу гаму отруйних речовин: стирол, етилбензол та інші, які викликають подразнення слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів, порушення функцій вегетативної і центральної нервової системи. Експерти іноді знаходять у ньому виділення і формальдегіду, і стиролу, і дибутилфтолату. Останній небезпечний для здоров'я навіть у малих кількостях. Ну а ворог номер 1 , який міститься практично в усіх полімерах, – формальдегід. Він подразнює слизові оболонки людини, знижує імунітет, може провокувати навіть онкологічні захворювання.

А що в новобудовах найбільш шкідливе? Підлога? Стіни? Стеля?

– Шкідливі речовини є в усіх сучасних будматеріалах, які використовуються на яких завгодно ділянках, але завжди можна вибрати менш шкідливі.

Підлога. З медичної точки зору великої різниці між паркетом і лінолеумом немає, до того ж по натуральному дереву ходити комфортно і приємно навіть босоніж. Але в синтетичних лаках для фарбування паркету міститься ксилол і толуол. Саме ці компоненти є причиною алергічних висипань на шкірі, подразнень очей.

Лінолеум може бути натуральним (його роблять з деревної крихти, джутової тканини, лляної олії, натуральної смоли), а може бути штучним – з ПВХ, враховуйте це. Краще брати лінолеум з товстою підкладкою – це не тільки зробить підлогу теплішою, але і забезпечить додаткову звукоізоляцію. Найгірший матеріал для підлоги – так званий ковролін. Він дуже негігієнічний: збирає пил, шкідливі мікроорганізми, в ньому можуть завестися кліщі, які викликають алергію. Для кухні та інших місць, де на підлогу часто падає щось мокре і залишає сліди, ідеальним варіантом буде лінолеум або плитка. У дитячих кімнатах стелити лінолеум не рекомендується. Дешевий лінолеум виділяє бензол, який руйнує дихальну систему. Для гнучкості і зносостійкості у покриття для підлоги додають фталати, що шкодять репродуктивній системі людини. Ламінат має бути дорогим, дешевий досить довго може виділяти фенол. Ламінат виготовляється з пресованих плит, покритих полімером. Він дуже зносостійкий, особливо з покриттям меламіну, тому більш-менш безпечний. Але важливо механічно не порушувати його поверхню.

Читайте також: Чий організм найбільше "відчуває весну", і чому медики давно не говорять про "авітаміноз"

Стіни. Не намагайтеся прикрасити приміщення за рахунок красивого, але небезпечного покриття стін. Пластик, який застосовують для внутрішнього оформлення приміщень, виділяє токсичні речовини протягом усього терміну служби. Низькоякісні шпалери з вологостійким покриттям (ті, які можна мити) виділяють канцероген бензол. Вінілові шпалери взагалі не пропускають повітря, що провокує розростання грибка під ними. Ними точно не варто обклеювати спальню або дитячу кімнату. Найбільш екологічні шпалери – паперові або бамбукові. Ще "здоровіші" шпалери з полотна або джуту. З точки зору гігієністів, шпалери кращі за олійні фарби. Паперовими шпалерами, в яких практично немає хімії, можна сміливо обклеювати дитячі приміщення. Вінілові і змішані паперові підійдуть для обклеювання кухні, передпокою, коридору, хоча вони і порушують "дихання стін". Найкращий варіант – фарбувати стіни акриловими (водоемульсійними) фарбами або використовувати гіпсокартон – гігієнічний, безпечний матеріал. Дуже важливий і клей: найбільш безпечні – органічні клеї на крохмальній або казеїновій основі. Синтетичні клеї містять шкідливі для здоров'я речовини. Для вітальні або спальні можна використовувати склошпалери. До склошпалер у експертів зауважень немає, хіба що радять дуже уважно підбирати фарби для них. Ще один варіант – "рідкі" шпалери, це суміш волокон бавовни і целюлози, клейового складу і якісних барвників.

Стелі. Для натяжних стель використовується спеціально оброблена поліетиленова або ПВХ плівка, це біль-менш безпечно. А от плитки на основі полістиролу (пінопласту) – не найкращий вибір для стелі, особливо на кухні, в туалеті, передпокої, де є перепади вологості, температури. У цих умовах полістирол швидко старіє і додатково виділяє шкідливі речовини. І, нарешті, сайдинг, або ПВХ-панелі, виготовлені на основі полівінілхлориду. Гігієністи називають матеріал надійним. Оскільки стелі з панелей не бояться вологи, їх рекомендують використовувати в санітарних приміщеннях, але насичувати інтер'єр сайдингом все ж не варто: пластик він і є пластик.

"Найпрактичнішими стелями на кухнях та в санвузлах на сьогоднішній день є натяжні. По-перше, вони не пропускають крізь себе вологу пару і не дають, за рахунок цього, розвиватися мікроорганізмам на чорновій стелі. По-друге, вони дуже добре та легко миються. При цьому натяжні стелі монтуються дуже швидко і практично без утворення пилу, що важливо при встановленні у квартирі, де є схильні до алергії члени сім'ї", — зазначає будівельний експерт та засновник компанії Altior Юрій Ніконов.  

При оформленні дитячої кімнати краще не користуватися лаками і фарбами. Стіни краще обклеїти щільними паперовими шпалерами, стелю просто побілити. Підлогу в дитячій краще зробити дерев'яною або корковою. Покривати її килимами не потрібно – вони накопичують пил і кліщів.

Ви проводите значну частину життя в спальнях, які можуть містити безліч алергенів. Саме тому не пускайте в спальню домашніх тварин, періть свої простирадла при високій температурі, не тримайте оббиті тканинами меблі в спальні. Не використовуйте подушки з наповненням з пуху, оскільки пух птиці може стати "житлом" для пилових кліщів, приберіть зі спальні книги (або тримайте їх на закритих склом полицях), компакт-диски, м'які іграшки, що збирають алергени.

Кухня і їдальня. Саме в кухні можуть бути алергени тарганів: суміш їх слини, екскрементів і частин мертвих тіл. Але це стосується переважно вашої охайності, а не будівельних матеріалів і меблів.

Житлова кімната повинна бути місцем, де можна розслабитися і вільно дихати (вільно, без впливу алергенів!). Якщо ви маєте піч або камін, використовуйте тільки стару і висушену деревину, і ніколи не паліть дрова, які пройшли хімічну обробку. Про будівельні матеріали йшлося вище.

Ванна, комора, туалет. Важливо уникнути високої вологості і мінімізувати розвиток цвілі.

Каналізація. Рідина, яка тече по трубах, виділяє сірководень, і якщо каналізаційна система змонтована неправильно, ви матимете в квартирі неприємний і шкідливий запах.

Ого! А про це ж майже ніхто не замислюється!

– Ви здивовані тим, скільки проблем вас підстерігає у вашому домі? Про це справді мало хто думає. На жаль, далеко не всі лікарі, оглядаючи хворого, цікавляться умовами життя пацієнтів. А саме ці умови можуть стати причинами багатьох бід.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme