Вибрати менше з двох зол: Відомий професор алерголог-імунолог – про щеплення від коронавірусу

Щеплення не є гарантованим захистом від інфікування, вакцина захищає лише від тяжкої форми захворювання і ускладнень

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Вибрати менше з двох зол: Відомий профес…

Відомий український алерголог-імунолог, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки  Борис Пухлик, який тривалий час очолював кафедру фтизіатрії з курсом клінічної імунології Вінницького національного медичного університету імені Миколи Пирогова, нині проживає в Ізраїлі, але продовжує просвітницьку діяльність серед українців і сьогодні ділиться з кореспонденткою Depo.Вінниця своїми думками щодо вакцинації від коронавірусу. 

Борис Пухлик

Фото: Вікіпедія

– Одразу зауважую, що я не фахівець у справі лікування коронавірусу, але знаю клінічну імунологію, навіть деякий час був головним імунологом МОЗ України, тому можу говорити про те, як діють вакцини, як вони впливають на імунітет окремої людини і як перешкоджають поширенню інфекційних захворювань, – розпочав свою розповідь професор. – Оскільки я нині проживаю в Ізраїлі, то візьму за приклад дані саме з цієї країни. В Ізраїлі, з одного боку, успішно почалася вакцинація – щеплення отримали  понад 1,5 мільйона осіб (70% у віці 60+), а в країні – 9 мільйонів населення (відніміть ще приблизно 2,4 мільйона дітей). Разом з тим, щодня виявляють близько 8-9 тисяч інфікованих коронавірусом (у процентному співвідношення це значно більше, ніж виявляють в Україні). Публікацій про ковід і вакцинацію проти нього багато, але таких, які грунтувалися б на доказах, а не роздумах, недостатньо. З’явилося чимало "страшилок", які заплутують людей ще більше.

Складається враження, що люди не знають, чого більше боятися: коронавірусу чи щеплення від нього.

– Отож. Тому я вважаю за необхідне повідомити те, що знаю як імунолог.

По-перше, щеплення не є гарантованим захистом від інфікування. Вакцина захищає лише від тяжкої форми захворювання і ускладнень. Тобто люди, які отримають щеплення, зможуть заражатися і, не виключено, заражати інших. Тому не варто сподіватися на те, що ми от-от повикидаємо маски й отримаємо повну свободу від карантину. В оптимістичні прогнози, що після охоплення 50-60% населення щепленнями інфікування населення знизиться, я мало вірю. Цього недостатньо.

Читайте також: Життя після коронавірусу: Які наслідки залишає COVID-19, і яких сюрпризів можна чекати після одужання

По-друге. На даному етапі відомо про те, що поствакцинальні антитіла зберігаються три місяці. Тобто, не встигнувши закінчити одну кампанію щеплень (це дві ін'єкції з інтервалом у три тижні), потрібно готуватися до наступної. Чи витримають це деякі категорії людей – хронічні хворі, літні люди, алергіки? Науковцям потрібно серйозно взятися за вивчення виявлення антитіл проти коронавірусу після щеплення і уточнення термінів безпеки для щеплених, чого я поки що не бачу.

По-третє. Чи справді нинішні щеплення захищають від англійської і південно-африканської мутацій вірусу? Цього поки що точно ніхто не знає, бо таких досліджень провести ще не встигли. Варто згадати, наприклад, і про те, що щеплення від грипу щороку модифікуються під штам вірусу, який актуальний в тому чи іншому сезоні (році). Тут питання відкрите.

По-четверте. На мій погляд, абсолютно немає досліджень, які проливають світло питання: а як довго зберігається імунітет після перенесеного COVID-19? В Ізраїлі вважають, що через півроку тих, хто перехворів, уже потрібно щеплювати. Але цей постулат ні на чому не грунтується. Я рекомендував би проводити у перехворілих моніторинг рівня антитіл до ковіду і при його низькому рівні прищеплювати. Проте в Ізраїлі, таких досліджень зовсім не проводять.

Читайте також: Дайте три: Хто і як розробляє українські вакцини від коронавірусу

Які ж із цього висновки?

– Усе вищесказане передбачає серйозні й постійні матеріальні витрати всіх держав, які планують вакцинувати своє населення. Фірмам-виробникам вакцин слід розуміти, що процес створення вакцин проти ковіду, очевидно, нескінченний. Ну й слід визнати слабкість світової науки в галузі вірусології, противірусного імунітету. Погодьтеся, адже ми так і не навчилися ні лікувати саме вірусні інфекції, ні ефективно прищеплювати проти них. Усі заслуги в цій галузі грунтуються на лікуванні захворювань, що викликаються мікроорганізмами і дуже мало – вірусами. Тому я маю значні побоювання, що попереду нас чекають ще чималі потрясіння, пов'язані з вірусними інфекціями, адже світова медицина не може похвалитися особливими перемогами в боротьбі з вірусами. А ще ж є набагато дрібніші збудники інфекцій – пріони, про які ми майже нічого не знаємо. І згадайте про епідемію САРС, яка теж була викликана коронавірусами. З тієї страшною епідемією не розібралися, але, на щастя, вона пішла в небуття.

То варто вакцинуватися чи ні?

– Як імунолог, я вважаю, що варто. Принаймні ми з дружиною кілька днів тому зробили перше щеплення. Тобто, враховуючи всі "за" і "проти", ми вибрали менше з двох зол. Першим щепленням в Ізраїлі вже охоплено понад два мільйони людей, другим – близько 300 тисяч. 

Щоб бути переконливішим, нагадаю, що кір, дифтерія і поліомієліт майже зникли після кількох десятиліть поголовної вакцинації, а коли почалися збої в цій справі, через деякий час хвороби почали повертатися. Варто згадати хоча б про смерті від кору, які реєструвалися в Україні й у Вінниці зокрема. Тому моя справа – поділитися корисною інформацією, яка допоможе зробити висновки.

Читайте також: У МОЗ розповіли, коли вакцина проти коронавірусу з'явиться в українських аптеках.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme