Уроки української: Як одна літера може змінити значення слова
Пароніми – це слова, які мають схоже звучання, але пишуться по-різному і мають різні значення
Міжмовна омонімія, про яку не раз ішлося на наших уроках, – не єдине "підступне" явище. Не менш складними для запам’ятання є пароніми. Саме про них Depo.Вінниця й пропонує поговорити сьогодні.
Пароніми – це слова, які мають схоже звучання, але пишуться по-різному і мають різні значення. Іноді це однокореневі слова і значення можуть бути близькими, але точно не однаковими. Це можуть бути іншомовні й цілком наші слова. Іноді одна літера може докорінно змінити значення слова. І тому в паронімах частенько плутаються навіть ті, хто все життя розмовляє українською. Тому іноді я розгортатиму словник паронімів і дещо вам підказуватиму. Можливо, повторюватимуся, але то ж не страшно – так ви краще засвоїте нові для вас слова або перевірите свою знання.
Пропоную для запам’ятовування першу порцію паронімів.
Акціонерний і акціонерський. Акціонерний – той, що стосується акцій, заснований на них. Акціонерне товариство. Акціонерський – той, що належить, властивий акціонерам. Акціонерські внески.
Апендикс і апендицит. Апендикс – червоподібний відросток сліпої кишки людини та деяких хребетних тварин. Видалити апендикс. Апендицит – хвороба, запалення апендикса.
Читайте також: Уроки української: Чому дітей і штанів буває по троє, а жінок і дівчат – ні
Вдача й удача. Вдача – сукупність психічних особливостей людини, які виявляються в її діях, поведінці, характері; нахил, звичка (може стовуватися й тварин тварин). Удача – позитивний, бажаний наслідок чогось; успіх. Рибальська, мисливська удача.
Веліти і воліти. Веліти – вимагати, наказувати. Звеліли працювати. Воліти – хотіти, прагнути. Волію знати всю правду.
Виборний і виборчий. Виборний – той або те, що визначається чи обирається голосуванням. Виборна особа, виборна посада. Виборчий – пов’язаний з виборами, з місцем, де вони відбуваються, з правовими нормами, які встановлюють порядок їх проведення. Виборча кампанія, виборчий блок, виборча дільниця, виборчий бюлетень, виборче право.
Читайте також: Уроки української: Як правильно говорити про нове обладнання і що можна робити з маслом
Відчуття і почуття. Відчуття – відображення мозком людини властивостей предметів об’єктивної дійсності, які впливають на органи чуття; стан подразнюваного організму. Зорові відчуття. Відчуття холоду. Крім того, це й відчування чого-небудь, а також передчуття. Відчуття кольору. Відчуття небезпеки.
Почуття – чітке і ясне усвідомлення чогось у сфері психіки, моралі; емоції, вияви душевного стану. Почуття обов’язку. Почуття любові. У таких випадках замінювати почуття на відчуття не бажано, бо це може викривитися зміст.
Читайте також: Уроки української: Чи є життя без "локацій" і чому бавовна краща за "котон"
Воєнний і військовий. Воєнний – пов’язаний з війною. Воєнний стан, воєнна загроза, воєнна перемога. Військовий – той, що стосується війська. Військова доктрина, військова частина, військова таємниця, військові маневри.
Впізнавати і пізнавати. Впізнавати можна те, що вже бачив (знав) коли-небудь. Впізнавати людину, предмет, річ тощо. Пізнавати – це осягати певні явища дійсності, отримувати істинне уявлення про кого-небудь чи що-небудь. Пізнати кохання.
Читайте також: Уроки української: Коли слід усміхатися, а коли – посміхатися
Грати роль і відігравати роль. Вислів грати роль доречний у застосуванні до акторів або до людей, які видають себе за когось. У переносному значенні використовуємо словосполучення відігравати роль. "Суспільство відіграє значну роль у становленні особистості".
Наступного разу продовжимо розмову про пароніми.
Читайте також: Уроки української: Чому не варто "переводити гроші" і як надолужувати прогаяне
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця