Вінничанам презентували перекладений з польської статут Вінниці 1790 року

Усі охочі зможуть отримати перекладений українською мовою примірник під час святкування Дня Європи

Вінничанам презентували перекладений з п…

Сьогодні, 16 травня у HUB “Місто змістів” презентували “Ординацію Вінниці” – статут міста 1790 року. Про це повідомляє Depo.Вінниця з посиланням на Вежу.

Цей документ регламентував життя вінничан того часу, зокрема він визначав майнові права громади, систему організації влади в місті тощо.

Оригінал вінницького міського статуту зберігається в Київському центральному державному історичному архіві. Також є копія, зроблена вінницьким інженером Валерієм Свідерським на початку ХХ століття.

"Ця справа зберігається у Кракові, в бібліотеці Ягеллонського університету. Саме там мені пощастило віднайти цю ординацію, скопіювати її та привезти до Вінниці", – повідомив директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун.

Переклав ординацію з польської співробітник Державного архіву Вінницької області Валерій Франчук.

"Було важко перекладати цей текст, адже він написаний в характерному для тієї епохи стилі, коли речення могло займати пів сторінки. Я намагався наблизити цей переклад якомога ближче до оригіналу, але його не можна перекладати дослівно, адже важко буде щось зрозуміти", – зазначив перекладач.

“Ординація Вінниці” складається з 26 статей та текстів присяг для працівників магістрату. Окремі статті є досить незвичними з точки зору сучасних вінничан, наприклад “Про тверезість”, “Про різників” та “Про виховання молоді”. Важливе місце посідав розділ, присвячений протипожежній безпеці. Справа в тому, що протягом 70-80-х років XVIII століття у Вінниці сталось декілька великих пожеж, тому це питання було актуальним для містян.

Наводимо статтю “Про тверезість” в українському перегляді:

"Пияцтво, значно розповсюджене по наших містах, є джерелом, у більшості випадків, розрухи і неспокою, поганого у них врядування та занепаду, а особливо це стосується урядницьких осіб, які для громади повинні бути прикладом порядної людини, яка сумлінно виконує свої обов’язки, добре над собою панує і є взірцем чеснот. Тому, маючи на меті виведення цієї шкідливої зарази у місті Вінниці, постановляємо, що якщо б хтось з урядницьких осіб та міських урядників, а саме: радний, лавник, писар, інстигатор (прокурор -авт.) прийшов п’яний у ратушу, то він, спочатку, має отримати публічну догану, і якщо після трьох таких доган все ж наважився б і вчетверте прийти у ратушу п’яним, то відразу ж має отримати позов на судовий термін і буде зразково покараний. Оскільки ж, не тільки урядницьких осіб, й кожного міщанина обов’язком є бути тверезим, тому, якщо б хтось з громади прийшов у ратушу п’яним, то, спочатку, повинен отримати догану, а далі, отримавши позов на судовий термін, буде засуджений і покараний в’язницею тобто вежею".

З книгою можна буде ознайомитися й отримати безкоштовний примірник на локації “Ординація Вінниці”, яка діятиме в суботу, 18 травня, в День Європи на Майдані Незалежності. Локація діятиме з 14:00 до 18:00.

Як повідомив директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен, для охочих отримати собі примірник “Ординації Вінниці” підготували сюрприз: доведеться виконати декілька завдань від магістратського писаря, бо "писар не може дарувати ординацію просто так".

100 примірників книги підготували для міської бібліотечної системи, а також для шкільних бібліотек міста. Центр історії Вінниці планує в майбутньому опублікувати книгу в мережі у форматі pdf.

Нагадаємо, в День Європи діятиме окрема локація "Ординація Вінниці 1790".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme