Що було, що буде, чим серце заспокоїться: Яким Вінниця запам’ятає 2021 рік і чого чекатиме від 2022-го

У 2021 році у кожного були свої власні успіхи і невдачі, а були й події, важливі для всієї Вінниці. Ці події теж були різні – і радісні, і сумні

Що було, що буде, чим серце заспокоїться…
Фото: Сергій Бахмутов

У кожного залишаться власні спогади про 2021 рік. Добрі і не дуже, яскраві й похмурі. Але є спогади колективні, важливі для багатьох людей. Наприклад, для жителів міста Вінниці.  Depo.Вінниця пропонує озирнутися назад і згадати значні події 2021 року. 

Що було

2021 рік розпочався не так гучно й святково, як попередні, оскільки у Вінниці через зростання захворюваності на коронавірус вирішили скасувати масові новорічні гуляння. Вінничани по-різному відреагували на повідомлення. Одні гаряче схвалюювали таке рішення, інші так само гаряче засуджували. Навіть зареєстрували дві петиції з протилежним змістом: в одній просили не встановлювати міську ялинку, в іншій стверджували, що обійтися без неї не можна. 

Словом, рік настав не дуже святково, а через тиждень ще й розпочався локдаун. Перший, але не останній за рік. Протягом року Вінниччина тричі була в  червоній зоні епідемічної небезпеки. І якщо перший і другий локдауни були справді жорсткими, то третій був значно м’якшим, адже ті, хто пройшов увесь курс вакцинації, мали набагато менше обмежень, ніж ті, хто цього не зробив. 

Локдаун у Вінниці

Фото: Сергій Бахмутов

Читайте також: Весілля без гостей, закритий театр і черги в супермаркет: У Вінниці почали діяти "червоні" обмеження

Навесні вінничани підбивали сумні підсумки коронавірусного року й оплакували втрати. Серед тих, кого забрала епідемія, було чимало відомих вінничан. На жаль, хвороба продовжує забирати життя відомих і пересічних вінничан. Незабаром виповниться два роки пандемії, і список померлих від ускладнень коронавірусу оновлюється щодня. 

Коронавірус

Фото: пресслужба Вінницької міської ради

Читайте також: Понад 53 тисячі випадків хвороби і майже тисяча померлих: Якого лиха наробив на Вінниччині коронавірусний рік

Але перед тим, як почали підбивати підсумки коронавірусного року, у Вінниці, як і в усій Україні, розпочалася вакцинація від COVID-19. Це, без сумніву, одна з найважливіших, найтриваліших і найсуперечливіших подій 2021 року. І не тільки у Вінниці. Коли вакцина була доступна ще не для всіх, а тільки для певних категорій громадян, звідусіль лунали обурення на кшталт "Чому тільки для тих чи інших, вакцинуватися потрібно всім, адже жити хочуть усі!", потім щовихідних шикувалися черги в пунктах масової вакцинації (коли ще не можна було прийти й отримати щеплення в будь-який день), а щойно препарати для щеплення з’явилися в асортименті і в достатній кількості, то рух антивакцинаторів почав ширитися з величезною швидкістю. Але до кінця року майже половина населення Вінницької громади отримала повний курс щеплень, що, без сумніву, позитивно вплинуло на епідемічну ситуацію в місті і приєднаних селах. 

Вакцинація у Вінниці

Фото: пресслужба Вінницької ОДА 

Якщо говорити про вакцинацію, то не можна не згадати про вінницьку акцію "Вакцинуйся. Збережи життя". Запеклі антивакцинатори на неї, звісно, не відреагували, а от серед тих, хто вагався, було чимало тих, хто і своє (і колективне) здоров’я захистив, і спробував виграти приз. По двадцятеро щасливчиків отримали теревізори і велосипеди, а студент Артур Смілянець став власником автомобіля Toyota Corolla. 

Переможець акції "Вакцинуйся. Збережи життя"

Фото: Depo.Вінниця 

Хочемо ми чи не хочемо, але весь рік позначений впливом коронавірусу, тому в контексті більшості подій згадуватимемо його ще не раз. Наприклад, якщо говоорити про періодичне дистанційне навчання, яке теж буде серед головних спогадів 2021 року для багатьох вінничан. 

Дистанційне навчання

Фото: пресслужба Вінницької міської ради

Через епідемію коронавірусу у 2021 році, як і в 2020-му, скасували святкування Дня Європи. Тому фото нижче – з попередніх років. 

День Європи у Вінниці

Фото: Сергій Бахмутов 

А от День Незалежності України і День міста вінничани відзначали у звичному форматі, хоч, можливо, з меншим розмахом, ніж раніше. 

День Незалежності 2021 р. у Вінниці

Фото: пресслужба поліції Вінниччини

День міста у Вінниці. 2021 р.

Фото: Сергій Бахмутов

Ще дві важливі культурні події року, які тривалий час "висіли в повітрі" під величезним знаком питання, у 2021 році таки відбулися. Це оперний фестиваль у Тульчині (хоч це ніби й тульчинська подія, але насправді до організації його причетні чимало вінничан, та й серед глядачів значну частину складали саме жителі обласного центру) і джазовий фестиваль. 

OPERAFEST TULCHYN-2021 значно змістився в часі (до того він проводився на початку червня, а в 2021-му – в кінці серпня) і зазнав чимало організаційних змін (зокрема й для глядачів), але його з нетерпінням чекали, і він таки відбувся. Не можна не згадати й про початок масштабної реставрації Палацу Потоцьких, на території якого відбувається фестиваль. Хоч це подія не суто вінницька, але важлива й для Вінниці, зокрема для ровитку туризму на Вінниччині і для подальшого фестивального руху. 

Читайте також: Театр за лаштунками, танго на пуантах і вогняне шоу: Як у Тульчин повернулася опера

Оперний фестиваль у Тульчині

Фото: Сергій Бахмутов

Читайте також:  Хвилина мовчання, злива і золоті хіти: Як завершувався цьогорічний OPERAFEST TULCHYN

Ще один фестиваль, без якого вінницькі меломани вже не уявляють культурного життя міста – VINNYTSIA JAZZFEST – у 2021 році відбувся у Вінниці в дуже незвичних умовах. Ювілейний "срібний" фестиваль джазової музики відбувався в аеропорту. Не просто неба, а в приміщенні терміналу, але це все одно було дуже незвично. Ідея була вимушена, але багатьом сподобалася. 

Джазовий фестиваль в аеропорту

Фото: Сергій Бахмутов

Читайте також: Джазовий порт: Як у вінницькому аеропорту лунала музика свободи

Після завершення джазового фестивалю на місці його проведення, тобто в аеропорту, теж розпочалася масштабна реконструкція. І це та подія, на яку Вінниця чекала не один рік. Нарешті!

Аеропорт Вінниця

Фото: Аеропорт "Вінниця" 

Важливі віхи в житті міста – відкриття нових о’єктів. 

Завершилася тривала реконструкція спорткомплексу на вулиці Академіка Янгеля. Спорткомплекс отримав назву "Аква-Він". Раніше він належав військовому відомству. Тривалий час не працював, потім тривали переговори про передачу його місту, після того тривав пошук інвесторів. Кілька років спорткомплекс реконструювали. Сподівалися відкрити в кінці 2019 року, але роботи не завершили, а потім у ситуацію втрутилася пандемія, яка викликала економічні проблеми. Тепер спорткомплекс нарешті готовий.

Спорткомплекс Аква-Він

Фото: пресслужба  Вінницької міської ради 

Тривалою виявилася епопея й будівництва нового хірургічного корпусу міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги. Його теж мали відкрити набагато раніше, але це нарешті сталося в грудні 2021-го. 

Новий корпус ЛШМД

Фото: пресслужба  Вінницької міської ради 

Звісно, не можна не згадати про дооснащення віницьких лікарень, яке хоч не було видимим для всіх, допомогло врятувати чимало життів. 

А ще в 2021 році у Вінниці відкрили четвертий завод RGC Production. На підприємстві виробляють газове обладнання за міжнародними стандартами. 

Завод газового обладнання у Вінниці

Фото: пресслужба  Вінницької міської ради 

Серед досягнень 2021 року – нові тролейбуси виробництва Вінницької транспортної компанії. І не тільки нові тролейбуси, а й нові тролейбусні маршрути, які відкрилися без прокладання контактної мережі, адже нові тролейбуси мають можливість їхати частину шляху на акумуляторах. 

Тролейбус вінницького виробництва

Фото: пресслужба  Вінницької міської ради 

Ще одне важливе рішення 2021 року – створення Музею Вінниці. Йдеться поки що про юридичне створення, бо створення фактичне – в процесі.

Музей Вінниці

Фото: Сергій Бахмутов

Читайте також: Атмосферність, "сховище ядерних відходів" та колекція "вау": Як Музей Вінниці берегтиме ідентичність містян

Звісно, це не все, чим позначений 2021 рік, але основні моменти ми ніби згадали. 

Що буде

Як розповів міськай голова Сергій Моргунов під час останньої в минулому році сесії міської ради, депутати міської ради торік ухвалили важливий документ розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року – Стратегію "Вінниця 3.0". У 2022 році у громаді будуть реалізовуватись десятки проєктів, розподілені за кількома пріоритетами.

Пріоритет 1. Цифровізація муніципального простору

У Прозорих офісах та на віддалених робочих місцях у приєднаних громадах в наступному році впроваджуватимуться нові послуги – з реєстрації актів цивільного стану (народження, шлюбу, зміни прізвища та інші). Планується розширити кількість послуг, які надаються онлайн.  Будуть запроваджені послуги з реєстрації нових транспортних засобів та обміну посвідчень водія у територіальному відділенні Прозорого офісу "Вишенька".

Планують запровадити також е-консультації з громадськістю на платформі e-DEM, щоб вивчати громадську думку й проводити електронні опитування з різних питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування.

Прозорий офіс

Фото: пресслужба  Вінницької міської ради 

Пріоритет 2. Інтегрована громада: якісні та доступні муніципальні послуги для всіх

У Вінниці продовжать комплекс заходів щодо протидії пандемії коронавірусу і взагалі підвищуватимуть рівень доступності медичних послуг. Розвиватимуть мережу дошкільних закладів і продовжуватимуть ремонти і реконструкції в школах і дитсадках. 

Продовжать ремонтні роботи шкільних харчоблоків. Це стосується не тільки Вінниці, а й приєднаних територій. 

В рамках конкурсу "Бюджет громадських ініціатив" у новому році мають реалізувати 23 проєкти-переможці. Загальна сума фінансування – 10 млн грн. З них шість проєктів на суму понад  2 мільйони – це проєкти БГІ, які будуть реалізовуватись на старостинських округах.  Буде проведено і конкурс "Бюджет шкільних проектів", на який передбачено в бюджеті 2,5 млн грн.

Пріоритет 3. Муніципальні інвестиції

Наступного року завершиться реконструкція харчоблоку МКЛ №1, який забезпечить потреби всього медичного містечка на Вишеньці, розпочнеться перша чергу реконструкції терапевтичного корпусу МКЛ №1 і капітальний капремонт четвертого поверху акушерського корпусу "Центру матері та дитини" для облаштування палат сумісного перебування немовлят та їх матерів.

В 2022 році спрямують муніципальні інвестиції і у спортивну сферу.

Буде завершена комплексна реконструкція із термореновацією будівлі Палацу дітей та юнацтва, триватиме реконструкція будівель дитсадків і шкіл. 

У місті планують завершити виготовлення проєктно-кошторисної документації майбутнього вантового мосту через залізничні колії, який з'єднає ближнє Замостя і Тяжилів, що дозволить перенаправити транспортні потоки, розвантаживши вулицю Лебединського та Брацлавську.

Місце для вантового мосту у Вінниці

Фото: пресслужба  Вінницької міської ради 

Триватиме розбудова інфраструктури індустріальних парків.

Планують завершити масштабну реконструкцію вулиці Батозької і розпочати реконструкцію вул. Пирогова – від вулиці Скалецького до вулиці Малиновського (із заміною трамвайних  колій). Заплановані значні роботи в приватному секторі Вінниці і ремонт багатокрватирних житлових будинків, а також завершення будівництва муніципального будинку на вул. А. Бортняка.

Триватиме реконструкція злітно-посадкової смуги аеропорту "Вінниця" і створення першого в Україні муніципального інноваційно-технологічного парку "Кристал".  Розпочнеться реконструкція будівлі для Центру розвитку підприємництва на Соборній, 68. 

Пріоритет 4. Зелена економіка та смарт-спеціалізація

У 2022 році завершать основні роботи з будівництва заводу HEAD та підготують його до введення в експлуатацію. А підприємство "Грін Кул" готується до початку другої черги будівництва заводу – 5 тисяч кв. м нових приміщень, де додатково створять 200-300 робочих місць. Крім того,  розпочнеться будівництво першої в Україні малої системи розподілу електроенергії, що дозволить зробити доступним приєднання учасників індустріальних парків до електромереж. Проєкт реалізується спільно з ТОВ "Вінницяенерго", інвестиції складуть приблизно 250 млн гривень. Планується завершити будівництво великого логістичного центру всеукраїнської мережі "Аврора", де створять 250 робочих місць. На вулиці Енергетичній продовжиться будівництво ще одного логістичного центру на 300 нових робочих місць, будівництво гофрокартонної фабрики на вулиці Гонти (до 100 нових робочих місць). 

Візуалізація ХЕД

Фото: Візуалізація

Пріоритет 5. Доступне, безпечне та екологічно чисте середовище

У 2022 році у Вінниці закінчать реконструкцію парку "Хімік". Буде завершено першу чергу очистки Південного Бугу і розпочнеться другий етап проєкту. Розвиватиметься парк екотранспорту, зокркма заплановане придбання електробусів і продовження випуску тролейбусів. Крім того, на 2022 рік запланована поставка першої партії трамваїв "Tram2000" у рамках проєкту "Цюрихські трамваї для Вінниці".

Пріоритет 6. Пульсуюче місто

У 2022 році буде розроблено Стратегію розвитку культури громади. У рамках проєкту "Ґете-Інституту" Вінниця виграла грант ЄС 30 тисяч євро на її створення. Триває робота над новою Маркетинговою стратегією Вінниці. До початку туристичного сезону та Дня Європи планують  відкрити туристичний хаб, де будуть надаватися сервіси за міжнародними стандартами. 

Туристичний хаб

Фото: пресслужба  Вінницької міської ради 

На 2022 рік у Великій Вінниці заплановані два нові гастрономічні фестивалі для промоції подільської кухні й туристичного потенціалу – "проСАЛО і доСАЛА" та "Вінницький вишневий вікенд".

Серед інших планів – реставрація кількох пам'яток архітектури. 

Чим серце заспокоїться

Головне, чого готілося б, мабуть, усім вінничанам, – завершення війни в україні і звершення епідемії коронавірусу. Втім, рішучих прогнозів з цього приводу немає ні в кого. Тому пограємося в передбаченння з допомогою астрологів. Уявімо, що Вінниця – це людина, і зазирнімо в гороскоп. Вінниця відзначає свій день народження у вересні, тобто за гороскопом вона Діва. Що віщують зорі Дівам у 2022 році?

Гороскоп на 2022 рік обіцяє, що в центрі уваги у Дів буде сектор комунікацій – контракти, документи, не реалізовані раніше ідеї тощо. На Дів чекає фінансова вигода, але при цьому й фінансові обмеження. Але наприкінці року всі витрати не тільки окупляться, а й забезпечать значні прибутки.

На Дів чекають додаткові обов’язки, велике навантаження. Працьовитість і надійність забезпечать відчутрий прогрес у діловій сфері. Гороскоп радить Дівам ретельно пильнувати здоров’я у 2022-му. 

Читайте також: Діва, Коза, Сосна: Хто Україна за гороскопами, і що це може про неї розповісти

***

У кожного залишаться власні спогади про 2021 рік. Хтось отримав атестат, диплом або медаль, хтось купив квартиру або машину, у когось народилися син або дочка, хтось став на весільний рушник, хтось поїхав в омріяну подорож. А хтось втратив найріднішу людину або сам тривалий час лежав у лікарні й ледве вибрався з пазурів смерті, хтось і Новий рік відзначає на лікарняному ліжку, у когось згорів дім, хтось залишився без роботи. Життя багатогранне, і, на жаль, не всі його грані – світлі. Depo.Вінниця бажає всім читачам доброго, яскравого, наповненого найкращими подіями і враженнями року. Нехай він сяє, як діамант на сонці, а всі біди й проблеми залишаться  в році минулому. З Новим роком!

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme