Коли дорога кожна секунда: Як правильно викликати "швидку" і що робити до її приїзду

Іноді життя людини залежить саме від того, чи зумів той, хто поруч, виконати нескладні маніпуляції або ж просто розпізнати небезпеку і вчасно повідомити про це лікарям

Коли дорога кожна секунда: Як правильно…

Чи вмієте ви надавати першу допомогу? А "швидку" правильно викликати вмієте? Так-так, викликати медиків до хворого чи потерпілого теж треба уміти, щоб до людини, якій конче потрібна допомога приїхала саме та бригада. яка йому потрібна, а головне, щоб не втратити дорогоцінний час. Інструктор Товариства Червоного Хреста України Юрій Марценюк. який працює у Вінницькій обласній організації ТЧХ час від часу проводить майстеркласи з першої допомоги просто на площах міста, а ще – короткі курси в колективах. Майстер-класи Юрія збирають на площах багатьох перехожих. Вони з цікавістю спостерігають за діями інструктора і ставлять йому конкретні запитання. Наприклад, цікавлятья, що робити, коли в людини стався епілептичний напад, як допомогти дитині, яка вдавилася кісткою, як розпізнати інсульт.

Інструктор Товариства Червоного Хреста України Юрій Марценюк

Оскільки зараз такі заходи не проводяться через карантин, то Depo.Вінниця пропонує невеличку лекцію-розповідь Юрія Марценюка на цю тему.

"Звісно, краще взяти участь у майстеркласі чи пройти курси, – каже Юрій. – І я раджу кожному зробити це, як тільки випаде нагода, це можна зробити в багатьох містах. Але деякі теоретичні знання можна засвоїти й з розповіді". 

Іноді життя людини залежить саме від того, чи зумів той, хто поруч, виконати нескладні маніпуляції або ж просто розпізнати небезпеку і вчасно повідомити про це лікарям. 

"Нерідко в критичних ситуаціях люди не можуть сконцентруватися і, крім слів "людині погано", нічого не можуть сказати диспетчеру. А чому погано? Туфлі тиснуть, долар по 30 гривень – від цього теж погано, але швидку в цих випадках викликати не обов’язково. А от коли людина задихається або стікає кров’ю, то слово "погано" – це не опис стану, потрібна деталізація. Іноді до приїзду "швидкої" хворого чи потерпілого не варто зачіпати, а іноді життєво важливо виконати деякі дії. Звичайно, ці дії корисні лише в тому разі, якщо ви виконуєте їх зі знанням справи. А оскільки ніхто не знає, коли може знадобитися таке вміння, то варто вчитися про всяк випадок. Адже допомога може знадобитися і вашим близьким, і незнайомим людям".

Читайте також: Чий організм найбільше "відчуває весну", і чому медики давно не говорять про "авітаміноз"

Основні принципи надання першої допомоги

Перевірте, чи безпечно навколо, захистіть себе. Під час огляду місця події дайте самі собі відповіді на запитання: Чи безпечне місце пригоди (навколо можуть бути оголені електродроти, інтенсивний рух, якщо це ДТП, уламки, які падають, вогонь і дим тощо)? Що відбулося? Скільки потерпілих? Чи можуть інші люди, якщо вони є поруч, допомогти вам? Не ризикуйте даремно, щоб не опинитися в ролі другого потерпілого і тільки ускладнити ситуацію.

Перевірте, чи притомний потерпілий, чи дихає він, чи не стікає кров’ю. Відбувається перевірка за схемою "бачу – чую - відчуваю". З’ясуйте, чи не знепритомнів потерпілий. Запитайте (якщо це можливо), чи потрібна ваша допомога. Якщо відповіді немає, злегка стисніть трапецієподібний м’яз потерпілого, не штовхайте і не переміщуйте його. Наступні дії: перевірка прохідності дихальних шляхів і перевірка наявності дихання. Для перевірки дихальних шляхів у непритомної людини закиньте її голову і підніміть підборіддя. Після того перевірте дихання: наблизьте ваше обличчя до рота і носа потерпілого (в задній ділянці шиї), щоб можна було відчути рух повітря при видиху. При цьому спостерігайте за грудною кліткою потерпілого (опусканням і підняттям). На це потрібно 10 секунд. І викликайте швидку. Якщо є хтось, хто може зателефонувати лікарям, нехай він зробить це, доки ви надаєте допомогу. Або навпаки.

Юрій Марценюк проводить майстер класЮрія Марценюка слухають навіть найменшіЮрій Марценюк про правила першої допомоги

Як правильно викликати "швидку"

Тепер про виклик "швидкої". Що потрібно повідомити? Точну адресу  і орієнтири, особливості під’їзду (наприклад, якщо є кілька в’їздів у двір, то з якого краще і швидше це можна зробити); вік хворого чи потерпілого (якщо не знаєте, то хоч приблизно); вкажіть. це нещасний випадок чи гостре захворювання; в разі нещасного випадку назвіть кількість потерпілих; якомога чіткіше опишіть стан потерпілого (біль у грудях, кровотеча, як дихає, чи притомний); повідомте номер телефону для зворотного зв’язку (це особливо важливо в тих випадках, коли ви викликаєте швидку не в квартиру, а на вулицю); повідомте, яку допомогу ви вже надавали, якщо ви вмієте це робити. Не кладіть трубку, якщо не впевнені, що вас правильно зрозуміли.

Читайте також: Чому препарати від болю в суглобах можуть більше нашкодити, ніж допомогти

Що робити, доки їде швидка?

Якщо людина непритомна, але дихає і кровотечі немає, обережно перекладіть її у відновне положення. Як це зробити?

Приберіть сторонні речі з кишень потерпілого. Покладіть його руку (ближчу до вас) долонею доверху, другу руку – до його обличчя і утримуйте її. Зігніть дальню (від вас) ногу потерпілого в коліні і притримуючи однією укою голову і шию, візьміться за його підняте коліно, підтягуючи до себе, і поверніть на бік. Обережно заберіть вашу руку з-під його голови і покладіть вашого підопічного на бік з виставленим уперед коліном (це не дасть йому перекотитися). Розтуліть потерпілому рот, щоб рідина з нього могла вільно витекти. Перевірте, чи він дихає. Увага: якщо потерпіла  - вагітна жінка, краще класти її на лівий бік. Якщо ви підозрюєте у потерпілого травму хребта, не переміщуйте його у відновне положення. Якщо є кровотеча, спочатку постарайтеся її зупинити і тільки тоді переміщуйте у відновне положення.

Читайте також: Непомітний вбивця: Чому інсульт, інфаркт та смерть можуть стати першими проявами підвищеного тиску

Якщо людина непритомна і не дихає, до приїзду швидкої спробуйте провести серцево-легеневу реанімацію. Перед початком ваших дій переконайтеся, що потерпілий – на жорсткій поверхні.

Покладіть основу однієї руки посередині грудини потерпілого. Другу долоню – поверх неї. Зробіть 30 поштовхів двома руками. Проводьте їх плавно і вертикально, не згинайте руки в ліктях і не відривайте рук від грудини. Затим відкрийте дихальні шляхи – закиньте  голову потерпілому і трохи підніміть підборіддя. Затисніть йому ніздрі великим вказівним пальцями і двічі проведіть вдихання "з рота в рот", тривалістю 1 секунду кожне. Стежте чи рухається грудна клітка. При відсутності дихання продовжуйте ваші дії, перевіряючи дихання через кілька хвилин. При проведенні таких маніпуляцій з немовлям на початку зробіть 5 вдувань, далі – по два вдування, охопивши гумами одночасно рот і ніс немовляти.

Читайте також: Низький тиск: Чому гіпотонію не завжди лікують та в чому її плюс

"Звісно, усе це бажано спробувати спочатку на манекені, або на друзях чи родичах – у рольових іграх. Для цього ми й проводимо майстер класи і роздаємо просвітницькі буклети, щоб якомога більше людей мали уявлення про надання першої допомоги, – каже голова обласної організації Товариства Червоного Хреста Сергій Глухенький. – Але хоча б запам’ятайте порядок дій. Це краще, ніж нічого, коли дорога кожна секунда. А взагалі, коли в країні відбувається збройний конфлікт і зростає загроза терактів, уміння надавати першу допомогу необхідне кожній людині, хоч воно й у звичайному повсякденному житті нікому не буде зайвим".

Фото: Сергій Бахмутов.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"