Було – стало: Як змінилась Вінниця за часи Незалежності

Вінниця змінилась – це неможливо не помітити. Однак не варто стверджувати, що місто стало кращим або гіршим - воно стало іншим

Було – стало: Як змінилась Вінниця за ча…

Порівнюючи міські локації на фото 30-річної давнини і сьогоднішніх, не завжди можна сказати, що тепер краще, ніж тоді. Адже на початку 90-х пейзажі були ще по радянськи "причесаними". Екстер'єр майже всіх будівель був мінімалістичним і не спотвореним рекламними вивісками. Він відповідав тогочасним тенденціям, як і нинішня архітектура відображає епоху, в якій зароджується. Тож стверджувати, що 25-30 років тому Вінниця була гіршою, ніж вона є сьогодні, буде не справедливо. Вона була іншою...

Готель "Жовтневий" та вінницький універмаг 

На початку 1990-х вінничани й уявити не могли засилля торговельних центрів, що заполонило місто сьогодні. Тож "Вінницький універмаг" тоді був справді шопінг-центром для жителів регіону. Відтоді й сам універмаг, і площа, що була колись улюбленим місцем дозвілля, зазнали численних змін.

вінницький універмаг  на початку 90-х

вінницький універмаг  зараз

Символ Вінниці - арка

У червні 2018 року у Вінниці розпочали реконструкцію площі перед входом у Центральний парк. Оновлено було і вінницьку арку – їй надали автентичного вигляду, прибравши генделик, що розмістився ліворуч і псував загальний вид локації. 

Влітку 2016 року капітальної реконструкції зазнала вся площа Гагаріна. Тут було замінено та модернізовано трамвайні колії, облаштовано нове асфальтне покриття та реорганізовано схему руху транспорту.  

Символ Вінниці - арка

Символ Вінниці - арка зараз

Вінницький краєзнавчий музей

Вінницький обласний краєзнавчий музей відзачив своє сторіччя у 2018 році. Після реекспозиції музей відкрили у 1970 році. Після цього ще перебудовувалися окремі зали, а в експозицію вносили часткові зміни, але вони не були кардинальними. Тож сьогодні основна частка експозиції залишається у тому ж об'ємі і тих самих стінах, що й в 1970 році. Однак кардинальних змін зазнав фасад музею – його не лише оновили, а й повністю змінили дизайн та спроектували новий дах. 

З нагоди свого 100-річчя Вінницький обласний краєзнавчий музей презентував альбом експонатів. 

Вінницький краєзнавчий музей колись

Вінницький краєзнавчий музей зараз

Кінотеатр "Росія"

Тогочасна архітектура Вінниці була представлена переважно типовими для усього Союзу проектами, що, тим не менш, сприймалися візитівками міста і символами його розвитку. Тож символічно, що з розпадом СРСР майже усі вони тепер у вкрай занедбаному стані. Як, наприклад, колишній кінотеатр "Росія", над яким тепер міркують вінницькі урбаністи –залишати його, чи зносити.

Уже давно колишній кінотеатр розбурхує уяву архітекторів та простих вінничан. Колись гордість міста, найбільший кінотеатр уже два десятиліття стоїть майже порожнім, своїм напівзруйнований фасадом дивуючи усіх, бо ж як може головна вулиця найкомфортнішого міста країни починатися з такого страхіття.

У попередні роки будівля "приміряла" формат відкритого публічного простору. А цього року вінницьку "Росію" намагались продати за три мільйони доларів.

Читайте також: Мости Вінниці: Якою була еволюція переправ через річку "Бог"

Готель "Савой"

Одна з найвишуканіших будівель міста – колишній готель "Савой" – 106-річна споруда, спроектована легендарним вінницьким архітектором Григорієм Артиновим. Оновлений фасад колишній готель отримав кілька років тому після довготривалої реставрації, що розпочалася ще у 2011 році і коштувала державному бюджету 80 мільйонів гривень. У 2018 році, по завершенню робіт, у будівлі оселився Вінницький апеляційний адміністративний суд.  

Вулиця Соборна 

Вулиця Соборна  в минулому

Вулиця Соборна 

Вулиця Соборна  колись

Так виглядає вулиця Соборна зараз

будинок на вулиці Соборна 

Будинок на вулиці Соборній зараз

 

Читайте також: Де в 1990-х "тусила" творча богема Вінниці і для чого реінкарнують "штаб" креативників

Проспект Коцюбинського

Магазин "Дитячий світ" – місце, де в радянські часи збувались найзаповітніші мрії маленьких вінничан. Тепер це приватний торговельний центр та піцерія. 

Універсам "Вінниця" теж потрапив у приватні руки і став "Петроцентром". На початку нульових тут добудували другий поверх, а позаторік взялися за масштабну реконструкцію. Ймовірно, оновлений ТЦ матиме ще на один поверх більше. Капремонт вже на фінальній стадії. 

Будинок побуту "Ювілейний"

Якщо численні орендарі приміщень в "Ювілейному" приводять їх у нормальний вигляд, то з фасаду він так і залишається обшарпаним одороблом. І, на жаль, у найближчій перспективі реконструкція цій будівлі, на одній з центральних площ міста, не загрожує.

Будинок офіцерів

Найбільша концертна зала Вінниці теж зазнала змін - було оновлено фасад, відремонтовано хол та інші приміщення. А грандіозна реконструкція проспекту Коцюбинського, що має відбутись у найближчі кілька років, обіцяє змінити і локацію довкола Будинку офіцерів. 

Так виглядав Будинок офіцерів колись

Будинок офіцерів зараз

Читайте також: Втрачена Вінниця: "Гарний вид" замість "Стєкляшки" і затоплений "Спорт"

Звісно, це далеко не всі вінницькі локації, які зазнали змін. Будівлі, громадський простір, благоустрій – все це безумовно актуалізується, обростає елементами сучасності і відповідає своєму часу. Однак варто зазначити, що з фото "старої" Вінниці, навіть ще давніших періодів, основне, що кидається в очі – це кількість зелені в місті. Вінниця буквально потопала в деревах, вони росли обабіч доріг, вздовж тротуарів, створюючи затінок в літню спеку. Щодо кількості дерев, сучасна Вінниця однозначно програє своїй версії 30-річної давнини. На жаль. 

Проспект у Вінниці зараз

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme