Алергія на сонце: Що потрібно знати, щоб не зіпсувати собі літо

Сонце – благо, але користуватися ним потрібно з розумом та обережністю

Алергія на сонце: Що потрібно знати, щоб…
Фото: Сергій Бахмутов

На порозі – літо, а отже – пляжі й просто тривалі прогулянки під сонцем. Але сонцю радіють не всі. Є чимало людей, які мають сонячну алергію, яка влітку неминуче загострюється. Про те, чому виникає сонячна алергія (фотодерматоз), і як поводитися людям, які мають це захворювання, кореспондентові Depo.Вінниця розповів професор алерголог-імунолог, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Борис Пухлик.

Борис Пухлик

Чому ж виникає сонячна алергія?

– Розвиток алергії тісно пов'язаний з виникненням підвищеної чутливості (сенсибілізації) шкіри під час потрапляння на неї променів ультрафіолетового спектру сонячного світла. При цьому ультрафіолетові промені змінюють хімічну структуру речовин (фотохімічна реакція), що є на поверхні шкіри або в її товщі. Ці модифіковані сполуки і викликають сенсибілізацію.

Фотодерматит поділяється на два види: екзогенний фотодерматит і ендогенний фотодерматоз. Екзогенний фотодерматит виникає при потраплянні на шкіру речовин, які при впливі на них сонячного світла можуть викликати сонячну алергію. Найчастіше такими сполуками є косметичні засоби (креми, дезодоранти), залишки мийних засобів в одязі, якщо його неякісно прополоскали після прання, пилок деяких рослин. Після видалення цих речовин з поверхні шкіри проблему часто вдається вирішити.

Екзогенний фотодерматит розвивається при накопиченні в організмі людини фототоксичних речовин. У цьому випадку з'єднання накопичуються в товщі шкіри людини. В результаті фотохімічної реакції під впливом ультрафіолетових променів утворюються алергени (з'єднання, здатні викликати алергічні реакції). До таких речовин належать деякі лікарські засоби (антибіотики тетрациклінового ряду, сульфаніламіди, гризеофульвін), тому перед початком їх прийому необхідно проконсультуватися з лікарем з приводу можливості розвитку фотодерматиту. Представники бобових рослин можуть містити в плодах ксантинол, який теж є фототоксичною речовиною. Як і в першому випадку, розвиток алергічної реакції припиняється при видаленні зі шкіри цих речовин.

Ендогенний фотодерматоз – захворювання складніше, оскільки це вроджений стан, пов'язаний з порушеннями обміну речовин (метаболічні порушення) в організмі людини і збоєм в імунній системі: порушення обміну порфіринових з'єднань призводить до накопичення в шкірі порфірину і під впливом ультрафіолетових променів викликає запальні реакції; збій в обміні меланіну (пігмент, який надає коричневе забарвлення шкіри) призводить до зменшення його вмісту в шкірі (альбіноси) і розвитку фотодерматозу; порушення в роботі імунної системи є причиною появи алергенів в шкірі під впливом фізичних факторів навколишнього середовища – сонячна і холодова алергія.

Симптоми сонячної алергії

Які симптоми сонячної алергії?

– Умовно можна виділити загальні та місцеві симптоми. До місцевих належать: почервоніння відкритих ділянок шкіри навіть при нетривалій дії сонячного проміння; печіння або свербіж шкіри; поява припухлості шкіри (набряк); наявність пухирів на шкірі. Можливі підвищення температури тіла (пов'язано з потраплянням в кров токсичних з'єднань зі шкіри), запаморочення і навіть непритомність – це результат зниження системного артеріального тиску у відповідь потрапляння алергену.

Деякі науковці виділяють ще й  актинічне пруриго (це спадкова версія сонячної алергії, яка зачіпає всі раси, її симптоми сильніші, ніж у інших типів, і можуть початися ще в дитинстві) і поліморфні світлові висипання або поліморфний фотодерматоз, сонячний свербіж, поліморфний фотодерматит. Поліморфний фотодерматоз – це найпоширеніша форма алергії на сонце. Від 10 до 15% населення страждають від цього захворювання. У жінок буває частіше, ніж у чоловіків, і зазвичай починається в підлітковому або приблизно 20-річному віці. Поліморфні висипання – це висипання з різними елементами: пухирями, почервонілими ділянками, плямами, везикулами, папулами. Шкіра в ураженому місці сильно свербить. Більшість випадків відбувається навесні і влітку. Такі висипання найчастіше з'являються в тих місцях, які в холодну пору року приховані під одягом, а влітку відкриті, особливо на грудях і на шиї. Симптоми зазвичай з'являються через кілька годин після перебування на сонці. У людей з поліморфним світловим висипом великий ризик виявити дефіцит вітаміну D, оскільки для його вироблення організмом необхідне перебування на сонці.

Є ще ювенільний весняний висип, який виникає у дітей. Науковці вважають, що хворобу викликає поєднання сонячного світла і холодної погоди. Частіше від нього страждають вушні раковини. Вважається, що хлопчики мають таку хворобу частіше, ніж дівчатка, оскільки зазвичай мають коротке волосся, яке не прикриває вуха. Лікування захворювання – симптоматичне, і його може призначити тільки лікар.

Очевидно, є певні фактори ризику?

– Є. Перший – наявність кровних родичів з алергією на сонце. Більше шансів отримати алергію на сонце, якщо брат або мати мають ту ж патологію.

Другий – певний фототип, тобто колір шкіри і її здатність реагувати на ультрафіолетове випромінювання сонця. Фототип визначений генетично і не змінюється протягом життя. Хоч алергія на сонце може розвинутися у будь-якої людини, більш схильні до неї люди зі світлою шкірою.

Чим лікувати сонячну алергію?

– Універсальних ліків від алергії на сонячні промені не існує. У лікуванні важливо дотримуватися індивідуального підходу, який залежить від локалізації запалення на шкірі, вираженості висипу і наявності загальних симптомів. Місцеве лікування – це використання мазей і кремів з протизапальними властивостями в місцях, де шкіра тонша й більш чутлива. При сонячній алергії доцільно використовувати сонцезахисний крем, локоід, ліпокрем та інші. Їх треба наносити на відкриті ділянки шкіри з профілактичною метою для запобігання фотодерматозу. Там, де шкіра більш щільна, використовується мазь, оскільки вона краще вбирається шкірою (завдяки жиророзчинним компонентам); застосовуються гідрокортизонова мазь (дітям не можна!), сінафлан, локоід (мазь) і деякі інші. В разі фотодерматиту на шкірі волосистої частини голови можна використовувати емульсії. Важливо пам'ятати, що при утворенні на шкірі пухирів, заповнених рідиною, в жодному разі їх не можна проколювати, щоб не занести бактеріальну інфекцію.

Для зменшення ознак алергії на сонце застосовують антигістамінні (протиалергічні) препарати у вигляді таблеток курсом близько п’яти днів; якщо є виражені алергічні реакції з набряком і висипом на шкірі, то тоді необхідно звернутися за допомогою до лікаря-алерголога, який призначить протиалергічні ліки у вигляді ін'єкцій. При прийомі антигістамінних засобів необхідно знати, що вони тільки знижують вираженість алергічної реакції при фотодерматиті, але не усувають його причину, тому важливо уникати потрапляння на шкіру і в організм речовин, які посилюватимуть симптоми захворювання. Для цього необхідно: ретельно полоскати одяг після прання, уникати дотику відкритих ділянок шкіри з рослинами, обмежити вживання продуктів, що містять плоди бобових рослин та захищати відкриті ділянки шкіри від сонячних променів. Коли розвивається сонячна алергія у дитини, необхідно уважно підбирати креми і антигістамінні препарати з урахуванням віку, адже деякі лікарські засоби можна використовувати тільки дорослим.

Допомога при сонячному дерматозі

Яка перша допомога при фотодерматозі, особливо – дітям?

– Відвести дитину з сонця, промити чистою прохолодною водою уражені ділянки шкіри, протерти їх процідженим настоєм чорного чаю (він містить танін, заспокоює подразнення), дати дитині багато пити (можна поїти водою з лимоном), дати антигістамінний препарат, який відповідає віку дитини (краще обговорити його з лікарем заздалегідь, але в будь-якому разі дотримуватися рекомендацій щодо віку пацієнта). Дорослих стосується те саме, але діти чутливіші.

Щоб уникнути подібних неприємних проявів у дитини необхідно дотримуватися простих правил: дітям до року необхідно уникати прямих сонячних променів; засмагати маленьким дітям потрібно дозовано, і не в період активного сонця; у сонячні теплі дні пити багато води; обов'язково надягайте дитині головний убір (краще не кепку, а крислату панаму або капелюх); після купання дитину обов'язково обтирають рушником, щоб крапельки води не спрацювали як лінзи, посиливши дію сонячних променів. Щоб не зіпсувати відпочинок на природі, краще дотримуватися правила – не засмагати на сонці з 11:00 до 14:00 дня, оскільки в цей період в спектрі сонячного світла є найбільша кількість ультрафіолетових променів, які можуть викликати опік шкіри у дитини навіть при відсутності алергії на сонце.

Фотодерматоз легко піддається консервативній терапії. Але не потрібно самодіяльності, правильне лікування з урахуванням індивідуальних особливостей призначить лікар.

А якщо при сонячній алергії людина непритомніє?

– Необхідно якомога швидше звернутися по медичну допомогу. До прибуття медиків потрібно обмежити доступ сонячних променів (перенести хворого в тінь), покласти потерпілого на горизонтальну поверхню горілиць, ноги необхідно трохи підняти – це збільшить приплив крові до головного мозку, якщо на людині є одяг, розстібнути комір, скропити обличчя холодною водою, якщо є нашатирний спирт, то, змочивши ним вату чи носову хустинку, піднести до носа потерпілого. Подальші лікувальні заходи проводяться в умовах стаціонару.

Бачите, які сюрпризи можливі під час літнього відпочинку? Сонце – це благо, але користуватися цим благом потрібно розумно.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme