"Велика реставрація" чи велике розчарування: Чому Вінниччині не дали грошей на відбудову пам’яток архітектури

На участь у програмі "Велика реставрація" Вінниччина подала шість об’єктів, а в уряді не схвалили жодного
 

Сергій Маламура
Журналіст регіональної редакції Depo.Вінниця
"Велика реставрація" чи велике розчарува…
Палац Потоцьких у Тульчині

Перебуваючи у Вінниці наприкінці вересня минулого року, президент Володимир Зеленський вперше анонсував масштабний проект з відбудови і збереження пам’яток архітектури "Велика реставрація". Ця заява глави держави тоді дещо вселила оптимізму у всіх, хто вболіває за долю архітектурної спадщини Вінниччини, адже в області тільки найвідоміших палаців нараховують близько трьох десятків, а разом з менш відомими це – понад півтори сотні пам’яток.

Не секрет, що майже всі вони у плачевному стані, адже в держави десятиліттями не було ні часу, ні коштів, ні, вочевидь, бажання займатися цією проблемою.

Яким же було розчарування вінничан, коли нещодавно міністерство культури та інформаційної політики України опублікувало перелік проектів з реставрації пам'яток культури, на які цього року виділять гроші в рамках програми "Велика реставрація". До списку не потрапило жодного об’єкту з Вінницької області. Хоча "апетити" обласної влади були не такими вже й великими: на участь в програмі подали лише шість об’єктів.

Зокрема, Вінницька ОДА хотіла залучити державні кошти на реставрацію Палацу Потоцьких у Тульчині, садиби XVI століття у Мурованих Курилівцях, садиби фон Мекк у Браїлові, палацу Грохольських-Можайських у Вороновиці, музею-садиби Миколи Пирогова й театру імені Садовського у Вінниці.  

Садиба в Мурованих Курилівцях

Садиба Комара в Мурованих Курилівцях, фото: ua.igotoworld.com

Садиба фон Мек у Браїлові

Садиба фон Мек у Браїлові, фото: ua.igotoworld.com

Палац Грохольських-Можайських у Вороновиці

Палац Грохольських-Можайських у Вороновиці, фото Вороновицької селищної ради

Національний музей-садиба М.І. Пирогова

Національний музей-садиба М.І. Пирогова, фото: tamtour.com.ua

Театр імені Садовського у Вінниці

Театр імені Садовського у Вінниці, фото: hotel-savoy.vn.ua

Але вже після того урядовці пояснили, що до програми вносять тільки ті пам’ятки, що перебувають у державній власності. А всі садиби й палаци, які подавала Вінниччина, – комунальні.  

"Міністерство культури та інформаційної політики України працює над внесенням змін до законодавства, що дасть можливість об'єктам комунальної форми власності взяти участь у програмі "Велика реставрація". Міністерство переконане, що об’єкти комунальної форми власності зможуть взяти участь у другому відборі проектів у межах програми "Велика реставрація", - офіційно повідомили в міністерстві.

Чому в положенні про конкурс передбачили саме такі умови, в мінкульті так і не пояснили. Для обласної влади, схоже, ці умови також стали несподіванкою. Інакше пропозицій на участь у програмі не подавали б. У самому ж міністерстві добре знали, що більшість таких пам’яток нині якраз у комунальній власності. Можливо, хотіли заощадити… Втім, обіцяють виділяти гроші у наступні роки, але обіцяти в нас уміють добре, а от виконувати – гірше.

Виправдовуватись від імені влади перед вінничанами довелось голові ОДА Сергію Борзову. Він пояснив, що "згідно з Постановою Кабміну від 9 грудня 2020 року про порядок відбору об’єктів для реставрації, не передбачено внесення комунальних об’єктів до проекту "Великої реставрації" у рамках програми президента Володимира Зеленського "Велике будівництво", а тільки об’єкти державної форми власності".

Попри це в ОДА не втрачають надії на реставрацію архітектурних пам’яток Вінниччини.

"Готуємо проектно-кошторисні документації кількох об’єктів, щоб подати на наступний конкурс. На Вінниччині є варті "Великої реставрації" не лише Палац Потоцьких у Тульчині, а й Палаци Ланге та Чацького, особняк цукрозаводчика Когана, фортеця у Бару та інші",  – зазначає у Facebook Сергій Борзов.

Тим часом дві народні депутатки від Вінниччини Ірина Борзова та Лариса Білозір підготували законопроект, який дозволить внести до програми "Великої реставрації" об’єкти комунальної власності.

"Я стала співавтором законопроєкту "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", яким пропонується передбачити нову бюджетну програму у формі субвенції з метою проведення реставрації та ремонту пам’яток культурної спадщини національного (загальнодержавного) значення, що перебувають у комунальній власності, і реалізовуватимуться в рамках програми "Велике будівництво". Загальна сума – 1 мільярд гривень",  – зазначає Лариса Білозір.

Але поки законопроект винесуть на розгляд депутатів, питання реставрації пам’яток доводиться вирішувати в "ручному" режимі. Наприклад, після звернення Лариси Білозір 20 травня Кабінет Міністрів виділив 1 млн 234 тис. грн на розроблення науково-проектної документації для реставрації головного корпусу Палацу Потоцьких у Тульчині.

Загалом в Україні, за даними мінкульту, зі 130 тисяч культурних пам'яток, які підпорядковані міністерству, понад 80% потребують невідкладного ремонту та відновлення. Нині розроблено програму їх відновлення. Для цього у найближчі чотири роки планується виділити близько 55 мільярдів гривень. Але чи втілять ці плани в життя – залишається під питанням. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme