Уроки української: Що можна подовжувати, а що – продовжувати

У деяких паронімах плутаються навіть досвідчені мовці, тому цій темі слід приділяти якомога більше уваги 

Валентина Пустіва

Сьогодні Depo.Вінниця пропонує вашій увазі ще декілька пар слів, схожих, на перший погляд, але насправді різних за значенням. Вони називаються паронімами, не забули?

Комунікативний чи комунікаційний

Комунікативний – той, що стосується спілкування за допомогою мови. Комунікативний засіб. Комунікаційний – той, що стосується шляхів сполучення, ліній зв’язку. Комунікаційні шляхи.

Комфортабельний чи комфортний

Прикметник "комфортабельний" передає переважно інформацію про побутові вигоди, характеризує приміщення чи предмети в ньому: комфортабельна квартира, комфортабельний автобус (тролейбус), комфортабельні меблі. Прикметник "комфортний" вживається для характеристики не лише побутових вигод, а й внутрішнього стану людини, середовища, процесу: комфортний відпочинок, комфортне місце, комфортна поїздка.

Читайте також: Уроки української: Чому дітей і штанів буває по троє, а жінок і дівчат – ні

Корисливий чи корисний 

Корисливий – той, хто прагне наживи, власної вигоди (про людину) (російською – корыстный). Корисний – той, що дає певну користь (російською – полезный). Корисні продукти, корисні поради.

Мимохідь чи мимохіть 

Нерідко доводилося чути, як не дуже грамотні мовці пояснювали ще менш грамотним: "Правильно "мимохідь", а мимохіть" – неправильно". Насправді в українській мові є обидва слова. І вони правильні, якщо вжитті доречно. Мимохідь – минаючи щось, побіжно. Мимохідь розповісти анекдот. Мимохідь дати пораду. А мимохіть – це мимоволі, несвідомо. Мимохіть видати чужу таємницю. Мимохіть скрикнути. Мимохіть засміятися.

Музичний чи музикальний 

Музичний – який стосується музики як виду мистецтва, використовуваний для неї (музичне виховання, музична вікторина, музичне училище, музичний існтурмент). Музикальний – схильний до музики, той, що має здатність тонко сприймати її, виконувати музичні твори. Тобто той, що характеризує комплекс природних задатків до музики (музикальний слух, музикальні пальці, музикальний голос).

Читайте  також:  Уроки української: Коли слід усміхатися, а коли – посміхатися

Нечисленний чи незчисленний

Нечисленний – який складається з невеликої кількості когось, чогось. Вживається переважно у множині: нечисленні відвідувачі. Незчисленний – той, що який складається з великої кількості когось, чогось; незліченний. Незчисленна орда, незчисленне плем’я. 

Це той випадок, коли одна літера змінює значення слова не просто на інше, а на протилежне, тому з цими словами будьте особливо обережні. 

Погідний, погожий чи погодний 

Погідний або погожий – тихий, спокійний, переносно – безтурботний, урівноважений: погідне море, погідне небо, погідний настрій. "День був погідний і доволі теплий" (Богдан Лепкий). Погодний – той, що стосується погоди. Погодні умови, погодні прикмети.

Подовжувати чи продовжувати 

Така ж історія, як з "мимохідь" і "мимохіть". Досить поширена помилка у вживанні слова "продовжується" – нерідко воно вживається як калька з російсього "продолжается". "Продолжается" українською мовою – це "триває". Після багатьох зауважень деякі мовці, зокрема й журналісти популярних телеканалів чомусь вирішили, що в українській мові взагалі немає слова "продовжувати (сь)" і почали казати, наприклад, "подовжили канікули". Але канікули таки продовжили, таке слово є в українській мові, просто його треба вживати правильно. Продовжують урок, рейс, канікули – тобто те, що має певні часові рамки. А от шнур чи пояс подовжують, якщо вони закороткі. Подовжувати – збільшувати в довжину, а продовжувати – збільшувати в часі.

Читайте також: Уроки української: Чи є життя без "локацій" і чому бавовна краща за "котон"

Сьогодні ми розглянули досить складні пари слів, у яких плутаються навіть досвідчені мовці, тому на сьогодні досить. Продовжимо наступного разу.

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця