Сорок святих, Всесвітній день води і Міжнародний день таксиста: Що відзначаємо 22 березня

На Сорок святих прийнято будувати плани на майбутнє та мріяти. Ми це робимо, звісно. І головний план на найближче майбутнє – вигнати рашистів з України. Назавжди. І молимо усіх 40 святих про допомогу в цій святій справі

Журналіст відділу новин
Сорок святих, Всесвітній день води і Між…
Фото: "Про захід"

Вівторок, 22 березня, – двадцять другий день весни і двадцять сьомий день рашистського вторгнення в Україну. Двадцять сьомий день горя і сліз, але й двадцять сьомий день героїчного захисту країни відросійського фашизму. 

У календарі 22 березня – Всесвітній день води і Міжнародний день таксиста. Привітаймо таксистів з професійним святом і замислімося про воду. Можливо, раніше не всі в Україні замислюватися про життєво важливе значення води, але після того, як в окупованих містах почалися смерті від зневоднення, варто про це таки думати більше. І коли ми виженемо окупантів з країни, берегти все, що маємо, зокрема й воду. Власне, зараз теж берегти, наскільки це виходить в умовах війни. 

А головні таксисти в нас тепер такі: 

Таксі на Чорнобаївку

Щорічно 22 березня християни відзначать свято 40 святих. У цей день шанується пам'ять сорока Севастійських мучеників.

22 березня у православній і католицькій церкві, а також у давньосхідних та низці протестантських церквах вшановують пам’ять сорока Севастійських мучеників. Свято має кілька назв: Сорока мучеників, Сорок святих, а в народі – сороки. 

Сорок Севастійських мучеників - 40 воїнів римського ХІІ легіону, котрі загинули у 320 році біля міста Севастія (нині - турецьке місто Сівас) за відмову зректись християнської віри.Воїни були родом з Каппадокії (нині - територія Туреччини) у складі римського війська, що стояло у місті Севастії. Воєначальник Агрікола зажадав від них жертву язичницьким богам. Після відмови римські воїни увечері роздягнули воїнів і поставили у вкрите кригою озеро. На березі в той час постійно розігрівали лазню для тих, хто відступництвом захотів би врятувати своє життя. Один з воїнів не витримав страждань і вийшов з озера, але на порозі лазні упав замертво. Один з наглядачів, уражений мужністю воїнів, зі словами "І я - християнин!" зайшов у озеро. Їх знову стало сорок. За переказами, римські воїни, бачачи, що мученики не замерзають, перебили їм гомілки і спалили. Обвуглені кістки мучеників були кинуті у воду, щоб християн не зібрали. Згідно з житієм, по трьох днях мученики з'явилися уві сні блаженному Петру, єпископу Севастійському, та повели його поховати їхні останки. Єпископ з декількома кліриками вночі зібрав їхні останки та з честю поховав.

Імена 40 святих: Киріон, Кандид, Домній, Ісихій, Іраклій, Смарагд, Евноїк, Валент, Вівіан, Клавдій, Пріск, Теодул, Євтихій, Іван, Ксантій, Іліан, Сисиній, Огій, Аетій, Флавій, Акакій, Екдикій, Лисімах, Александр, Ілій, Горгоній, Теофіл, Доміціан, Гай, Леонтій, Афанасій, Кирило, Сакердон, Миколай, Валерій, Філиктимон, Северіан, Кудіон, Мелітон, Аглай.

Звичаї, обряди і забобони 22 березня

У цей день обов’язково йдуть до церкви і ставлять 40 свічок, моляться, дякують Богові за все, просять захисту від негараздів, хвороб, б’ючи 40 поклонів.

Господині обов’язково печуть 40 булочок у формі пташок. У різних регіонах України вони мають назви птахів - сороки, жайворонки, буслики. У народі вірили, що саме на Сорок святих з вирію повертаються пернаті - сорок різних порід.

Часто пташечок нанизували на невеличкі різочки, лозинки чи очеретинки і так запікали. Їх розвішували на деревах у саду, дарували сусідам або ж роздавали дітям – щоб у господарстві свійська птиця здорова була.

Вважали, що цього дня сорока бере сорок різочок чи галузок і мостить собі з них гніздо. Казали: Нині сорока – іменинниця. Сорока, якщо не турбувати її та не руйнувати гнізда, виступає своєрідним оберегом дому, біля якого живе. Етимологічно слово сорока пов’язане зі словом сорок, тобто народ вважає, що сорока охрещена на день сорока святих.

На сороки прийнято запрошувати в будинок близьких людей: чим їх більше буде, тим краще. У будинку повинно бути шумно і весело.

Дівчина на сороки повинна розірвати сорок ниток і зламати 40 дерев’яних плашок – щоб дуже швидко прогнати зиму.

Розсівали по городу мак, сподіваючись на врожай у сорок разів більший за посіяне. Щоб підтримати ці надії, на Сорок святих варили горохову юшку, робили горохвяники, пекли пиріжки з горохом, готували вареники з маком.

Найбільш символічним був обряд – Топтати ряст. Вважалося, хто напровесні його потопче – убереже життя й здоров’я протягом року. Тому навіть літні й кволі виходили в поле і, притопчуючи зелені сходи, казали: Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати.

У цей день не можна працювати фізично, а також прибирати. Не можна їсти м'ясо, рибу, яйця, як і під час усього Великого посту. Не можна прати, шити або щось ремонтувати. У День сорока святих не можна позичати гроші. Окрім цього, не можна гніватися, злитися та лихословити.

Натомість, у День сорока святих обов'язково потрібно спекти булочки-жайворонки. У це свято також можна гадати та закликати весну. Усі віруючі в цей день обов'язково повинні відвідати церкву та помолитися. Молодим людям у цей день слід гойдатися на гойдалках. Кажуть, що ця дія принесе щастя і урожайний рік. У цей день прийнято будувати плани на майбутнє та мріяти. Ми це робимо, звісно. І головний план на найближче майбутнє – вигнати рашистів з України. Назавжди. І молимо усіх 40 святих про допомогу в цій святій справі. 

Прогноз 22 березня

Якщо 22 березня у День сорока святих стоїть гарна погода, то ще 40 днів можна не хвилюватися, що повернуться холоди. Холодна погода в День сорока святих означає, що наступні 40 днів весна може боротися із зимою, можливі різкі зміни погодних умов. Якщо ж таки 22 березня випав сніг, пасхальний тиждень буде дуже холодним. Якщо на Сорок святих опади і мало сонця – не буде весняної повені, влітку не очікується тривалих зливневих дощів, а осінь видасться сухою та погідною.

Якщо птахи в'ють гнізда на сонячній стороні в День сорока святих,то літо буде холодним і врожайним. Якщо 22 березня вам пощастить побачити шпака, значить, літо буде дуже теплим.

Події 22 березня 

1312 — під тиском Філіпа IV Вродливого на В'єннському соборі Папа Римський Климент V розпустив чернечо-лицарський орден тамплієрів.

1654 — до Москви прибуло посольство Богдана Хмельницького. Переговори завершилися підписанням Березневих статей.

1841 — у США запатентовано виробництво крохмалю.

1848 — Венеція оголосила про відновлення своєї незалежності від Австрійської імперії.

1876 — прийнята конституція Іспанії.

1882 — конгрес США заборонив багатоженство.

1888 — у Лондоні представники дванадцяти футбольних клубів утворили найстарішу у світі Англійську футбольну лігу.

1894 — проведено першу хокейну гру за Кубок Стенлі.

1895 — у Парижі Огюст і Луї Люм'єр провели демонстрацію кінофільму для спеціально запрошеної публіки; цей день вважається початком публічної демонстрації кіно.

1904 — у лондонській газеті "Іллюстрейтед Міррор" вперше у світі опублікована кольорова фотографія.

1907 — у Лондоні з'явилися перші таксі з лічильниками.

1922 — Польща відібрала Віленський край у Литви.

1933 — біля Мюнхена почав діяти концтабір Дахау, призначений для утримання політичних в'язнів.

1935 — в ефір вийшла перша німецька телевізійна служба Deutscher Fernseh-Rundfunk.

1939 — Литва вимушено передала Німеччині Клайпеду (Мемель).

1941 — Чорнобиль (Київська область) отримав статус міста.

1943 — майже все населення білоруського села Хатинь винищене[en] німецькими колабораційними підрозділами.

1945 — Єгипет, Ірак, Сирія, Трансйорданія та Ліван заснували в Каїрі Лігу арабських держав.

1957 — Американська асоціація лікарів заявила, що сигаретний дим викликає рак.

1963 — вийшов дебютний альбом Бітлз — Please Please Me.

1989 — під час випробувального польоту літака Ан-225 "Мрія" установлено 109 світових рекордів.

1993 — "Intel" представив свій перший оригінальний процесор Pentium.

1999 — перший демонстраційний запуск проєкту Sea Launch

2000 — біля острова Зміїний у Чорному морі українські прикордонники затопили турецьку рибальську шхуну.

2006 — Папа Римський перестав використовувати титул "Патріарх Заходу", що вживався з 450 року.

2016 — Брюссель здригається від терору. Пролунали 3 вибухи

Народилися 22 березня 

1181 — Ібн аль-Фарід, арабський поет.

1599 — Антоніс ван Дейк, фламандський маляр, майстер аристократичного і інтимного портрету.

1712 — Едвард Мур, англійський поет і драматург.

1842 — Микола Лисенко, український композитор ("Наталка Полтавка", "Тарас Бульба", "Енеїда"), піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч (†1912).

1860 — Порфирій Демуцький, український фольклорист, хоровий диригент, композитор (†1927)

1868 — Роберт Ендрюс Міллікен, американський фізик, відзначений нобелівською премією за визначення значення заряду електрона

1895 — Іван Ле (Іван Леонтійович Мойся) — український письменник. Автор творів "Роман міжгір'я", "Наливайко", "Хмельницький", "Юхим Кудря".

1915 — Марія Капніст, українська актриса.

1923 — Марсель Марсо, французький актор-мім.

1937 — Анджело Бадаламенті, американський піаніст і композитор.

1938 — Савченко Віктор Васильович, український письменник.

1948 — Ендрю Ллойд Веббер, британський композитор.

1953 — Матвієнко Анатолій Сергійович, український політик.

1961 — Олег Кузнецов, радянський і український футболіст, футбольний тренер.

1976 — Різ Візерспун, американська кіноакторка.

Померли 22 березня

1602 — Агостіно Карраччі, італійський художник, гравер, представник Болонської школи живопису. Брат Аннібале Карраччі.

1687 — Жан Батіст Люллі, французький композитор, скрипаль, диригент італійського походження; творець французької національної опери.

1832 — Йоганн Вольфґанґ Ґете, німецький поет (*1749).

1864 — Кастусь Калиновський, революціонер, один з керівників Січневого повстання проти Росії.

1906 — Мартін Вегеліус, фінський композитор, диригент, педагог і музично-громадський діяч.

1941 — Іван Труш, український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу і портретист (*1869).

1945 — Нісі Такеїті, барон, підполковник Імперської армії Японії, золотий медаліст Олімпійських ігор 1932 року в Лос-Анджелесі з кінного спорту (*1902).

1959 — Кніппер-Чехова Ольга Леонардівна, акторка, дружина Антона Чехова і перша виконавиця ролей у його п'єсах.

1993 — Марія Капніст, радянська і українська акторка театру і кіно, шляхтянка, жертва сталінського терору.

1996 — Клод Моріак, французький письменник, сценарист. Старший син письменника Франсуа Моріака.

2001 — Вільям Ганна, американський художник-аніматор, співавтор мультсеріалу "Том і Джеррі".

2004 — Наталія Наум, українська актриса театру і кіно. Дружина українського кінорежисера Володимира Денисенка. Мати акторів Тараса та Олександра Денисенків.

2015 — Лі Кван Ю, сингапурський політик-економіст, прем'єр, творець тамтешнього економічного дива.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme