День пам’яті Кобзаря, день святого Тарасія і день народження Устима Кармалюка: Що відзначаємо 10 березня

В українському календарі це день пам’яті Тараса Шевченка. А напередодні відзначали день його народження, і соцмережі рясніли найрізноманітнішим портретами Кобзаря, плакатами з його зображенням і цитатами з його віршів

Журналіст відділу новин
День пам’яті Кобзаря, день святого Тарас…
Ілюстрація: з відкритих джерел

Четвер, 10 березня, – десятий день весни і п’ятнадцятий день великої війни в Україні. В українському календарі це день пам’яті Тараса Шевченка. А напередодні відзначали день його народження, і соцмережі рясніли найрізноманітнішим портретами Кобзаря, плакатами з його зображенням і цитатами його віршів. 

"Бо де нема святої волі,

Не буде там добра ніколи!" – хіба ж це не про наш час?

Це збіг, але в церковному календарі 10 березня – день святого Тарасія. Патріарх Тарасій — константинопольський патріарх в 784 - 806 роках, писар імператора Костянтина VI, святий. Родом Тарасій походив із знатної сім'ї, проживав у VIII-IX століттях. При імператриці Ірині перебував на службі секретарем і в управлінні імперією був знаковою особистістю. При цьому Тарасій дотримувався суворого аскетичного способу життя, дуже мало спав і дотримувався строгих постів. Він багато допомагав бідним людям — немічних і хворих зціляв, голодним давав їжу, заснував монастир і побудував лікарню. Тарасій не був духовною особою, але в 784 році Вселенський Собор обрав його на посаду патріарха Константинополя. 806 році Тарасій покинув світ земний. Багато людей біля його смертного одра зцілилися від недуг.

Звичаї, обряди і забобони 10 березня 

10 березня вважається тяжким днем, наші предки по можливості проводили його вдома, нових справ не починали, важливих питань не вирішували. А планувати цього дня можна, так що сміливо складайте список цілей на найближчий час.

10 березня існує заборона на післяобідній сон За народними забобонами, 10 березня по вулиці цілий день прогулюється Кумоха. Так люди називали весняну лихоманку, яку представляли худющою стародавньою старою в лахміттях, з синюватою шкірою і величезними очима. Кумоха — це одна з дванадцяти сестер-лихоманок. Вона чіпляється до всіх підряд, випрошує шматочок хліба, по вікнах стукає, просить пустити її в будинок на нічліг. Але народна приказка недарма говорить: "Кумоха ходить і біди за собою водить". Як тільки вона переступить поріг житла, так відразу ж у сім'ї почнуться хвороби і розлади. А ще кумоха сон на людей наганяє, а потім в сонне тіло і поселяється. Тому на Русі, щоб з кумохою ніс до носа не зіткнутися, 10 березня в вікна не виглядали і нікого не пускали в будинок. А з ранку вирушали до храму, де молилися до святого Тарасія, щоб він від витівок кумохи вберіг. Але найголовнішою мірою обережності у наших пращурів була заборона на денний та вечірній сон. 

Події 10 березня 

1098 — Балдуїн I прийняв титул графа Едеси, заснувавши першу державу хрестоносців.

1535 — кораблі Томаса де Берланґи відхилилися зі шляху від Панами до Перу, в результаті чого були відкриті Галапагоські острови.

1801 — в Англії, Шотландії та Уельсі проведений перший перепис населення.

1813 — пруський король Фрідріх-Вільгельм III заснував нагороду "Залізний Хрест" на відзначення заслуг у визволенні країни від наполеонівської окупації.

1830 — початок боротьби горців Дагестану й Чечні за незалежність.

1862 — у США увійшли в обіг перші паперові гроші.

1865 — пісня "Ще не вмерла Україна" вперше публічно прозвучала в Перемишлі, на концерті пам'яті Тараса Шевченка.

1876 — Александер Ґрехем Белл зробив перший успішний телефонний дзвінок. Першою фразою була: Mr. Watson, come here, I want to see you ("Містере Ватсон, зайдіть, я хочу вас бачити").

1878 — у женевській друкарні М. Драгоманова Ф. Вовком і А. Ляхоцьким випущене кишенькове видання "Кобзаря" Тараса Шевченка.

1893 — Берег Слонової Кістки став французькою колонією.

1905 — поразкою Росії закінчилась Мукденська битва, наймасштабніша бойова операція, що відбувалась до Першої світової війни.

1906 — у Британії відкрита лінія Бакерлоо (Bakerloo) Лондонського метрополітену.

1910 — у Китаї заборонено рабство.

1910 — перші нічні польоти здійснив француз Еміль Обрен на моноплані "Блеріо".

1943 — німецький фельдмаршал Ервін фон Роммель прибув у бункер під Вінницею для спроби умовити Гітлера евакуювати німецькі війська з Північної Африки.

1943 — розпочалися роботи зі створення ядерної зброї в СРСР.

1945 — відбулося бомбардування Токіо, найкривавіший авіаналіт в історії воєн.

1959 — початок Тибетського повстання місцевих мешканців проти китайської влади.

1976 — полька Крістіна Хойновська розпочала перше жіноче навколосвітнє одиночне плавання.

1990 — з'явилася перша в Києві парафія УАПЦ. Завдяки етнологу Лідії Орел для неї надали церкву святого архістратига Михаїла в Музеї народної архітектури та побуту України.

1992 — Україна прийнята до Північноатлантичної Ради співробітництва. Початок існування оркестру Почесної варти Президентського полку України.

Народилися 10 березня

1787 — Устим Кармелюк, шляхетний розбійник та український національний герой, керівник повстанського руху на Поділлі у 1813–1835 рр. проти національного і соціального гніту

1844 — Пабло Сарасате, іспанський скрипаль і композитор.

1858 — Генріх Фоулер, англійський філолог, автор першого Оксфордського словника

1908 — Котін Жозеф Якович, радянський конструктор важких танків і гусеничних машин спеціального призначення, родом з України.

1920 — Борис Віан, французький прозаїк, поет, джазовий музикант і співак.

1926 — Олександр Зацепін, композитор, автор пісень до фільмів "Земля Санникова", "Діамантова рука", "Кавказька полонянка".

1930 — Михалевич Володимир Сергійович, український вчений у галузі економічної кібернетики, директор Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України з 1982 по 1994 рр.

1938 — Моргун Володимир Васильович, Герой України, український генетик-селекціонер, директор Інституту фізіології рослин і генетики НАН України

1940 — Чак Норріс, американський кіноактор.

1953 — Тарас Петриненко, український музикант, співак, композитор, поет. Автор пісні "Україна", що перетворилась на своєрідний неофіційний гімн України.

1958 — Шерон Стоун, американська актриса ("Казино", "Основний інстинкт").

1964 — Найна Черрі, шведська співачка.

1973 — Єва Герцигова, чеська супермодель і акторка.

1983 — Керрі Андервуд, американська кантрі-співачка.

1989 — Мотричко Вікторія Леонтіївна, українська шашкістка, чемпіонка світу.

Померли 10 березня 

1819 — Фрідріх Генріх Якобі, німецький філософ, молодший брат поета Йогана Георга Якобі.

1824 — Лука Долинський, український живописець, портретист, іконописець та монументаліст.

1861 — Тарас Шевченко, український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч.

1870 — Аполлон Мокрицький, український живописець і педагог.

1872 — Джузеппе Мадзіні, італійський політик, революціонер, патріот, письменник і філософ

1913 — Гаррієт Табмен, борчиня проти рабства та за соціальні реформи в США

1940 — Булгаков Михайло Опанасович, радянський письменник, драматург, лікар.

2004 — Борислав Брондуков, актор, народний артист України

2008 — Георгій Фукс, український інженер-будівельник, фахівець у галузі проєктування мостів

2010 — Дороті Дженіс, американська акторка німого кіно.

2015 — Наталія Дубровська, українська акторка театру та кіно, Заслужена артистка України.

2018 — Юбер де Живанші, французький модельєр, який заснував у 1952 році модний дім Givenchy.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme