Надвечір’я Богоявлення, День технічного обслуговування і День тлумачного словника: Що відзначають 18 січня

На святковому столі 18 січня основною стравою є кутя, яку ще називають "голодною"

Надвечір’я Богоявлення, День технічного…

18 січня у світі відзначають кілька визначних дат. У США святкують День технічного обслуговування.  Запровадили специфічне свято для того, щоб привернути увагу до необхідності виконувати технічне обслуговування вчасно, адже наслідки ігнорування його можуть бути катастрофічними.

18 січня святкують День запалювання маяка. Невідомо, кому належить ідея запровадження свята, але для багатьох ця подія є символом романтики і надії. 

Цього ж дня відзначають День тлумачного словника. Відомо, що дата була обрана на честь дня народження британського лікаря, лексикографа Пітера Марка Роже, який створив відомий Тезаурус Роже (один з перших в історії відомих на сьогодні ідеографічних словників). Народився він 18 січня 1779 року. Крім того, відзначають День Вінні-Пуха і Національний день кави для гурманів в США.

У церковному календарі 18 січня – Хрещенський Святвечір або Надвечір’я Богоявлення. Це особливий вечір, який входить в перелік різдвяних свят і передує одній з найважливіших подій в житті Ісуса Христа – хрещенні в річці Йордан. На Хрещенський Святвечір традиційно встановлений піст. Страви на столі пісні, але на відміну від Святвечора пред Різдвом, їх має бути непарна кількість. На святковому столі основною стравою є кутя, яку ще називають "голодною".  18 січня в храмах проводиться літургія, після чого освячу.ть воду. Цю подію називають Велике Водосвяття. З XI століття вода освячується на Хрещенський Святвечір і на Водохреща. Протягом усього року освячену воду приймають натщесерце. Вважається, що вона допомагає лікувати різні хвороби і захищає людину.

А ще у 18 січня розпочинається нова фаза місяця. Цей період може негативно впливати на багатьох людей. Астрологи радять утриматися від укладання угод і підписання договорів, проведення фінансових операцій і зміни роботи, подорожей і переїздів, значних фізичних навантажень, спілкування з малознайомими людьми.

У повню загострюється емоційний фон, тому варто тримати себе в руках і керуватися розумом, щоб потім не шкодувати про сказане або зроблене.

Хрещення Господнє і період повного місяця вважають ідеальним поєднанням, щоб залучити в своє життя успіх і багатство. 

Ритуал на гроші

Візьміть святу воду з храму, опівночі, вилийте її в кухоль і пройдіть з нею по всьому помешканню мовчки. Потім поверніться в початкову точку і скажіть змову: "Водохресну воду стережу, ні краплі з неї не зроню. Хочу, щоб будинок мій був сповнений світла, грошей і добра. Воду заговорюю в ім'я всіх святих. Нехай буде так, як я хочу. Амінь". Після сказаних слів відразу лягайте спати, а вранці випийте всю воду з посудини.

Ритуал на удачу

Встаньте вночі перед вікном і подивіться на повний місяць. Вдивляйтеся в нього і подумки озвучуйте своє бажання. Пам'ятайте, що воно повинно стосуватися тільки вас і не нести шкоди для інших людей. Повторити бажання потрібно тричі, а потім ні з ким не спілкуватися і лягати спати.

Можна ще написати своє бажання на аркуші паперу тричі й спалити аркуш над полум'ям свічки, а попіл одразу розвіяти.

Крім того, 18 січня підходить для реалізації справ, на які у вас раніше не було бажання або сил.

Забобони, звичаї і прикмети 18 січня 

18 січня заборонялося переїдати, влаштовувати гучні гуляння.

18 січня не можна прати.

У Хрещенський Святвечір заборонялося сваритися з рідними та близькими.

Протягом цілого дня 18 січня господині займалися прибиранням в оселі та готуванням до Святвечора і Водохреща. Вважалося, що зустріти Богоявлення в неприбраній оселі – до проблем у житті. Після того, як на небі зійшла зірка, припиняли тяжку роботу. Якщо людина була охрещена цього дня, то за повір'ями предків вона буде мати гарну долю. Традиційно напередодні Водохреща дівчата ворожили на судженого та майбутнє. 

Народний прогноз 18 січня 

Якщо заметіль, то через 3 місяці теж чекали заметілі;

18 січня снігопад вважався добрим знаком, казали, що будуть роїтися бджоли;

якщо зранку випав сніг, то буде хороший урожай ранньої гречки, якщо випав вдень вродить середня гречка, а якщо ввечері, то пізня;

у водохресну ніч чисте небо – до багатого врожаю гороху;

18 січня на небі яскраві зорі – вродить хліб;

Часто гавкають собаки – буде багато дичини.

Події 18 січня

1535 — іспанський конкістадор Франсіско Пісарро заснував у Перу нинішнє місто Ліма.

1654 — у Переяславі генеральна військова рада, яку скликав гетьман Богдан Хмельницький, вирішила віддати Гетьманщину під протекторат Московського царства зі збереженням прав і вольностей Війська Запорозького.

1778 — британський мореплавець Джеймс Кук став першим європейцем, який побачив сучасні Гавайські острови і назвав їх Сандвічевими островами.

1788 — у Ботанічній затоці з'явились перші британські поселенці, котрі мали заснувати в Австралії виправні колонії для злочинців.

1871 — після закінчення програної французами франко-прусської війни у Версальському палаці проголошено створення Німецької імперії, відомої як Другий Рейх.

1886 — виготовлено перший автомобіль.

1918 — на зборах студентів Київського університету Святого Володимира та Українського національного університету ухвалено рішення створити Студентський курінь імені Січових стрільців.

1919 — у Версалі розпочалася Паризька мирна конференція, учасники якої схвалили статут Ліги націй.

1919 — у Лондоні засновано автомобілебудівну компанію "Бентлі Моторз", котра спеціалізувалась на виробництві спортивних і вишуканих автомобілів. У 1931 році "Бентлі" була придбана компанією "Роллс-Ройс".

1934 — британську поліцію спорядили кишеньковими радіоприймачами, якими передавали дані про скоєні злочини. Першим затриманим уже через 15 хвилин після здійснення злочину виявився злодій, що викрав у Брайтоні три пальта.

1939 — у Хусті з представників українських партій, за винятком комуністів, засновано Українське Національне Об'єднання — політичну організацію закарпатських українців. Головою Об'єднання став Федір Ревай, почесним головою — о. Августин Волошин. 27.01 УНО сформував список кандидатів у посли до Сойму Карпатської України, які за підсумками виборів усі були обрані, здобувши 92,4 % голосів. З окупацією Закарпатської України Угорщиною, УНО припинило діяльність.

1944 — на Волині відбулися перші серйозні сутички Української повстанської армії з військами НКВС

1963 — засновано футбольний клуб "Карпати" (Львів).

1964 — американські лікарі закликали конгрес зобов'язати сигаретні компанії писати на пачках попередження про небезпеку паління для здоров'я.

1964 — "Бітлз" уперше потрапили в американський хіт-парад з піснею "I want to hold your hand", що зайняла 45-е місце. Через два тижні вона вже очолювала список найпопулярніших пісень.

1980 — альбом "The Wall" гурту "Pink Floyd" очолив чарт "Біллборд". Цей альбом став однією з найвідоміших робіт групи.

1995 — під час землетрусу силою 7,2 бала, що стався у місті Кобе (Японія), загинуло шість із половиною тисяч людей.

1996 — на носії нового типу — DVD — вийшло перше програмне забезпечення. Компанія "Digital Directory Assistance" оголосила, що нову версію її електронного телефонного довідника "PhoneDisc PowerFinder USA ONE", буде випущено на новому носії інформації — Digital Video Disc (DVD). Дані, що раніше займали 6 дисків CD-ROM, помістились на одному диску DVD.

1997 — норвежець Берґ Усланд закінчив свій одиночний перехід через Антарктиду, який стартував 15 листопада 1996 року.

2010 — вибухнули кисневі балони на 4-му поверсі лікарні № 7 міста Луганська (відділення кардіології). В результаті — 16 загиблих.

Народилися 18 січня 

1689 — Шарль Луї де Монтеск'є, французький філософ, письменник.

1864 — Іван Їжакевич, видатний український живописець, письменник і графік; художній керівник рисувальної школи в Києво-Печерській лаврі, розписав Свято-Покровську церкву у Покровському монастирі, Церкву Всіх Святих і Храм преподобних Антонія та Феодосія Печерських Києво-Печерської лаври.

1866 —  Григорій Давидовський, видатний хормейстер, композитор, педагог українського походження. Його знаменита хорова сюїта "Бандура" отримала світове визнання, виконувалась та друкувалась у США та країнах Західної Європи.

1869 — Іван Труш, український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу і портретист, мистецький критик і організатор мистецького життя в Галичині.

1882 — Алан Александр Мілн, англійський письменник, батько Вінні Пуха

1882 — Олександра Екстер, видатна українська художниця-авангардистка (кубофутуризм, супрематизм, конструктивізм).

1904 — Кері Грант, американський актор

1913 — Денні Кей, американський актор

1933 — Рей Долбі, винахідник відеомагнітофона

1955 — Кевін Костнер, американський актор, режисер і продюсер, лауреат премії "Оскар" 

1962 — Тамара Гвердцителі, грузинська співачка

1979 — Руслан Федотенко, український хокеїст.

1982 — Катерина Кухар, українська артистка балету, прима-балерина.

1986 — Валентина і Віта Семеренки, українські біатлоністки, олімпійські чемпіонки.

2001 - Мартовицький Сергій Андрійович, історик, археолог

Талісманом людей, народжених 18 січня, є смарагд. Цей мінерал здавна цінувався різними народами. Навіть медициною були доведені лікувальні властивості смарагду. Протягом багатьох років вважалося, що цей камінь може позбавляти від різноманітних хвороб. Також смарагд використовується для очищення води. 

Померли 18 січня

1213 — Тамара, цариця Грузії

1547 — П'єтро Бембо, італійський гуманіст, поет, літературний теоретик, кардинал.

1743 — Мікеле Марієскі, венеціанський художник XVIII століття.

1862 — Джон Тайлер, американський політичний діяч, 10-й президент США (1841—1845)

1936 — Редьярд Кіплінг, перший англійський письменник, удостоєний Нобелівської премії (1907).

1944 — Микола Самокиш, український художник-баталіст, майстер анімалістичного жанру і графік, академік.

1956 — Костянтин Пятс, єдиний Президент довоєнної Естонії.

1966 — Гнат Юра, український театральний режисер, актор театру і кіно.

1987 — Ренато Гуттузо, італійський живописець і графік

2000 — Віктор Іконник, хоровий диригент, керівник Київського камерного хору імені Б. Лятошинського.

2012 — Валентин Трояновський, футболіст, чемпіон СРСР у складі "Динамо" (Київ) 1961 року.

2016 — Гленн Фрай, американський музикант та співак. Засновник та співавтор багатьох пісень гурту "Eagles".

2021 — Жан-П'єр Бакрі, французький актор, сценарист

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme