Чому з року в рік вінничан стає на тисячу менше
Менше двох десятків років тому смертність серед мешканців міста Вінниці була на 30% меншою, ніж зараз
- Вінниця
-
7 листопада 2015 15:00

За останніх двадцять років вітчизняна медицина зробила потужний ривок уперед - рівень діагностики дозволяє виявляти хвороби "у зародку", а сучасні методи лікування дозволяють боротися із невиліковними раніше недугами. Але "сувора" статистика чомусь вперто не помічає "покращення".
Ще 18 років тому смертність серед мешканців Вінниці була на 30% меншою, ніж зараз. За даними Департаменту охорони здоров'я та курортів Вінницької облдержадміністрації, у Вінниці у 1996 році смертність становила 6,2 осіб на тисячу населення. В подальшому цей коефіцієнт стабільно збільшувався. У 2014 році показник смертності був зафіксований на рівні 9,8. За першу половину 2015-го маємо 5,2. В цифрах це означає, що за досліджуваний період – 18 років – Вінниця не змогла навіть наблизитись до показників 1986 року по кількості населення.
Вінниця більшає, вінничан меншає
Цьогоріч територія Вінниці збільшилась на 65% за рахунок приєднання семи суміжних сіл. Це, безумовно, вплине на кількість населення і покращить статистичні дані міста - номінально. За перші шість місяців 2015 року до "полку вінничан" прибуло 2,2 тисячі мешканців. Однак, незважаючи на приріст, ми так і не можемо наздогнати показники 1986 року, коли у Вінниці проживало 383,2 тисячі осіб: нині, враховуючи навіть "доданих" переселенців, у Вінниці проживає лише 372,5 тисячі мешканців.
Народжуваність не впливає на загальну картину: 16,4 новонароджених на тисячу вінничан у 1986 році, проти 11,1 - у 2014 році. Дослідження динаміки за п’ять останніх років показало, що у місті з 2010 року цей показник був стабільним - в межах 11 немовлят на тисячу населення. Лише у 2012 році, коли значно збільшили державну допомогу з народження малюків, спостерігався незначний "бебі-бум" – до 11,7. За 9 місяців цього року вже народилось 3 304 немовляти. Разом з тим, 21 дитина до року померла. Медики кажуть, що ця кількість невисока порівняно з загальною по області, бо якість надання медичної допомоги у місті вища, ніж у районах.
Цікава математика: ніби-то і сільське населення масово мігрує у місто, крім того, у Вінниці асимілювалися 5 тисяч кримчан та вихідців зі Сходу, а кількість вінничан щороку меншає на тисячу осіб.
Люди тягнуть до останнього
Директор профільного Департаменту ОДА Тетяна Бабій у цій статистиці нічого страшного не вбачає. Каже, на цифри впливає і міграція населення, і, звісно ж, економічна ситуація у державі. Зберегти життя інколи й медикам не під силу – фактично галузь фінансується на третину від потреби: грошей вистачає на утримання медзакладів, зарплату персоналу і первинну допомогу. Решта – придбання необхідних медикаментів, навіть під час стаціонарного лікування – на плечах самих пацієнтів. Ліки дорожчають щодня, слідом за курсом долара і підраховуючи, у яку суму обійдеться візит до медика, люди "тягнуть" до останнього – хронічної стадії хвороби.
"За міжнародними нормами, якщо менше 6% ВВП йде на охорону здоров'я, то вважається, що його не має. У нас, в середньому, було 2,2-2,8%. Та сума, що вкладається державою, – мізерна. Тож медикаментозне забезпечення пацієнта – тягар самого хворого. Ми забезпечуємо тільки невідкладну медичну допомогу, екстрену медичну допомогу, дітей до 3-х років у стаціонарі. А пільгові категорії – тільки ті, де вже "край". Бо ж медикаментами забезпечені фактично в межах 30% від потреби", - каже Бабій.
За її словами, здоров'я населення лише на 25% залежить від медичних працівників. Цю цифру офіційно визнає і ВОЗ. Решта чинників - як зовнішні, на які людина впливу не має, так і індивідуальні, що формуються в залежності від умов та якості життя.
"У наявній ситуації маємо наслідки – екологія, спосіб життя, економіка держави. А у нас ще йде старіння населення, народжуваність навіть до відтворення не дотягує. Платоспроможність населення щодо онкології невисока і, враховуючи вартість лікування, яке не забезпечується 100% державою, люди звертаються за медичною допомогою пізно. Як працювали підприємства – проводились профілактичні огляди, бо роботодавці були зацікавлені в цьому. А тепер багато непрацюючого населення, і люди невчасно звертаються до медпрацівників для проведення профілактичних оглядів. Диспансеризації в останні 10 років фактично не було, профілактики, закріпленої на рівні держави, теж не було", - констатує головний лікар області.
Смертельна п'ятірка
Слова Тетяни Бабій підтверджують цифри. Показник смертей від хвороб системи кровообігу збільшився, знову ж таки, майже на третину: з 853 на 100 тис населення у 1986 році до 1 168 у 2014 році. На другому місті – онкологія: тут теж зростання на 30% (150,8 випадків на 100 тис населення у 1986 році проти 189,2 випадків у 2014-му).
"П'ятірка" основних хвороб за двадцять років не змінилась: окрім вищевказаних у "топі" - травми й зовнішні чинники, захворювання органі травлення та дихання. При цьому, порівняно з радянським періодом, кількість смертей через хвороби органів дихання зменшилася, а смертність через хвороби травлення зросла майже вдвічі. Причина – життя у постійних стресах і "реформування" галузі, вважає психотерапевт Вінницького сімейно-консультативного психоаналітичного кризового центру В'ячеслав Чумаченко.
"Не всі пам'ятають організацію медичної допомоги у Радянському Союзі, коли, все ж таки, дотримувались задекларованого безкоштовного медичного обслуговування. Коли існувала обов'язкова диспансеризація для працюючих і непрацюючих. У кожному селі, окрім лазні та клубу, була лікарня чи амбулаторія, фельдшерський пункт. Хвороби виявляли на ранніх стадіях. Завдяки незрозумілим реформам і дивним реформаторам всі ці "блага цивілізації" фактично зникли, фінансування зменшилось до мінімуму, а кількість медпрацівників та медзакладів значно скоротилася", - розповідає експерт.
Він переконаний, що смертність напряму залежить від того, як людина живе, як харчується, чим харчується, яку кількість стресів переживає і як часто звертається до лікаря. "Зараз люди звертаються за медичною допомогою в останню чергу, чітко розуміючи, в які гроші це виллється", - констатує Чумаченко.
Окрім проблем з профілактикою та раннім виявленням хвороб, дається в знаки погіршення екології. Цим питанням зараз приділяється надто мало уваги – здоров'я націю хвилює менше, ніж швидкий заробіток. "В Україні різко погіршилось природнє середовище – якість продуктів харчування, води, повітря. На жаль, цю інформацію здобути все важче – відповідальні посадовці не поспішають її оприлюднювати, але наш організм добре відчуває все, що від нас приховують. І реагує на зміни підвищенням захворюваності і смертності, - констатує доцент кафедри екології аграрного університету Едуард Кавун.
І все ж таки, Вінниччина входить до десятки "позитивних" регіонів. В аутсайдерах за показниками здоров’я населення - Одеська, Миколаївська, Кіровоградська області, регіони, де ще залишились так звані "шкідливі" виробництва. Втім, головне - баланс між здоров'ям людей і їх фінансовим добробутом в Україні, регіону ще доведеться пошукати.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця
Всі новини на одному каналі в Google News
- 11:40В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у травні
- 21:21Іноземець вчиняв диверсії на об’єктах Укрзалізниці у Вінницькій та Чернівецькій областях ФОТО
- 17:14На Вінничиині посадовець військової частини незаконно оформив "бойові" виплати на ₴4,8 млн
- 19:27На Вінниччині сталася ДТП з автобусом: багато постраждалих
- 13:28ДТП з маршруткою на Вінниччині: Троє загиблих та 8 травмованих ФОТО
- 14:00 Кожен третій пенсіонер в Україні отримує 3 340 грн пенсії
- 12:27Вінничанин в цистерні з олією намагався потрапити за кордон (ФОТО) ФОТО
- 23:30На Великдень в Україні посилять заходи безпеки
- 22:55Посадовці Сил логістики ЗСУ та керівники комерційних структур на Вінничині наживалися на закупівлях ФОТО
- 11:26На кордоні з Молдовою зупинили таксі, яке перевозило ухилянтів
- 10:33 СБУ затримала трьох агентів РФ, що готували серію терактів у Вінниці ФОТО
- 14:16 Правоохоронці затримали 13 паліїв, які діяли на замовлення російських спецслужб: серед них мати та 16-річний син ФОТО
- 20:20Депутатка, адвокат та місцевий мешканець на Вінниччині підбурювали вдову загиблого воїна до надання хабаря за демобілізацію сина ФОТО
- 16:30Три побутові прилади, які полегшать життя з першого дня Актуально
- 23:30Через війну постраджали майже 1,5 тисячі пам’яток культурної спадщини та понад 2 200 об’єктів культурної інфраструктури
- 11:02У Вінниці заарештували заступницю начальника ТЦК та її спільника, які побили чоловіка
- 15:25Нічийний "Палац" вартістю в 63 млн грн на Вінниччині змусили взяти на баланс одну з громад
- 13:30Як отримати статус УБД: Ключові зміни
- 21:21Відтепер ВПО, українцям за кордоном та на ТОТ легше буде отримати пенсію