"АЗД рятує життя": Як у Вінниці впроваджують поширену світову практику надання домедичної допомоги

Одна з найпоширеніших причин передчасної смерті – серцево-судинні захворювання і нещасні випадки, під час яких у потерпілого може зупинитися серце

"АЗД рятує життя": Як у Вінниці впровадж…
Фото: ФБ-спільнота "Вільний доступ до Дефібриляторів AED/АЗД/АНД Україна"

На початку осені у Вінниці розпочалася реалізація проєкту "АЗД рятує життя"/"AED save lives" (Автоматичний зовнішній дефібрилятор рятує життя). У Вінниці його втілювали Фонд громади "Подільська громада" і ГО "Агенція екстреної медичної допомоги" у партнерстві з Вінницькою міською радою і Вінницьким обласним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. 

Одна з найпоширеніших причин передчасної смерті – серцево-судинні захворювання і нещасні випадки, під час яких у потерпілого може зупинитися серце. Коли в людини раптово зупиняється серце, у багатьох випадках її можна повернути до життя, але для цього треба, щоб поруч був хтось, хто вміє це робити, і прилад, за допомогою якого можна реанімувати людину, – автоматичний зовнішній дефібрилятор.

АЗД

Автоматичний зовнішній дефібрилятор (АЗД) – це невеликий, легкий, портативний пристрій, який подає електричний удар (дефібриляцію) до серця людини, в якої сталася раптова зупинка серця. Користуватися АЗД можуть не тільки  медики. Прилад "розумний", він покроково розповідає, що і коли потрібно робити до приїзду "швидкої". Організатори акції стверджують: дослідження довели, що виконання першочергових рекомендацій у випадку зупинки серця підвищує виживання потерпілих до 75%, і якщо хоча б 10 % населення навчиться надавати домедичну допомогу вчасно, то ми отримаємо шанс жити в безпечній країні. У розвинених країнах АЗД доступні в місцях скупчення людей: на стадіонах, вокзалах, в торговельних центрах, аеропортах тощо.

Восени цього року у Вінниці в людних місцях встановили шість АЗД. Є такі апарати на залізничному вокзалі, двох автовокзалах – Центральному і Західному, і в трьох "прозорих офісах" – на Соборній, 59 (перший поверх будівлі міської ради), на проспекті Космонавтів, 30, і на Замостянській, 7.

АЗД у Вінниці на Центральному автовокзалі

АЗД у Вінниці на Центральному автовокзалі

АЗД у Вінниці в "прозорому офісі" на Соборній (перший поверх будівлі міської ради)

АЗД у Вінниці в "прозорому офісі" на Соборній (перший поверх будівлі міської ради)

Як розповідає голова правління Фонду громади "Подільська громада" Олена Данілова, у кожній скриньці з дефібрилятором є й інші необхідні в екстрених випадках предмети: плівка-клапан для штучного дихання, маска "First aid" для штучного дихання в окремому чохлі, тактичні ножиці із заокругленими краями для зрізування одягу, еластичний бинт, нестерильний бинт для перев’язок, кровоспинний турнікет "Січ", одноразова бритва і гумові рукавички. У кожній скриньці є перелік предметів. З ним можна ознайомитися наперед (що й роблять працівники установ, у стінах яких розміщені АЗД) і отримати нагадування в разі потреби.

Комплект АЗД

Поки що в жодному з вищевказаних місць не довелося користуватися пристроєм, але ніхто не знає, коли така потреба може з’явитися.

Звісно, біля кожного АЗД не чергують медики, тому ініціатори акції подбали про те, щоб навчити певну кількість людей користуватися реанімаційним пристроєм у разі потреби.

Понад 200 осіб працівників і працівниць Муніципальної варти, центрів надання адмінпослуг ("прозорих офісів"), залізничного вокзалу й автовокзалів, громадських організацій, ЗМІ та інших охочих пройшли тренінгові навчання з надання першої домедичної допомоги. Вони здобули навички користування АЗД і зможуть згадати їх в екстреній ситуації. Так, це крапля в морі, але крига скресла. Координаторка проєкту, голова ГО "Агенція екстреної медичної допомоги" Аліса Чорнокнижна стверджує, що навчати користуватися АЗД можна навіть дітей – є досвід проведення тренінгів для учнів четвертого класу. 

Тренінг з користування АЗД

Завдяки проєкту "АЗД рятує життя" Вінниця з’явилася на карті доступних публічних АЗД України: goo.gl/dMF7in.  Карту створив львів’янин Мар’ян Зубик на Google Maps. На карту вже нанесені доступні АЗД у Львові, Києві, Дніпрі, Рівному, Ірпені, Чорткові та Вінниці.

АЗД на карті Вінниці

Розміщення АЗД у Вінниці 

Крім того, у співпраці з командою студентів школи дизайну "OffGrid Design school" зі Львова розроблено концепт мобільного додатку, основна функція якого полягає в тому, щоб швидко знайти доступний АЗД і правильно надати першу домедичну допомогу в екстреній ситуації.

Про проєкт дізналися лікарні громад і районів Вінниччини і вирішили придбати АЗД для своїх медичних установ. Деякі вже розпочали тендерні процедури.

Читайте також: Коли дорога кожна секунда: Як правильно викликати "швидку" і що робити до її приїзду

Бажання долучитися до ініціативи висловили представники  бізнесу: тривають перемовини з керівництвом однієї з аптечних мереж міста, яка готова не лише придбати АЗД, але й навчити своїх працівників і працівниць користуватися реанімаційним пристроєм. 

Ознайомитися з інструкцією користування АЗД можна за посиланням

Є й відеокурс, але він теж ознайомчий і не може замінити практичних занять.

Спочатку – про сам пристрій:

І алгоритм надання домедичної допомоги та використання АЗД, покрокове відтворення дій людини, яка береться реанімувати хворого чи потерпілого:

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme