Ернест Йосипович Тельман: Які імена давали покинутим дітям у 30-і роки ХХ століття

Оскільки останніми роками міцно вкоренилася мода на застарілі імена, то не гріх згадати про народну "іменотворчість" 80-90-річної давнини

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Ернест Йосипович Тельман: Які імена дава…

Державному архіву Вінницької області наступного року виповнюється 100 років. Працівники установи запропонували з цього приводу публікувати цікаві архівні знахідки. Depo.Вінниця радо пристає на пропозицію і сьогодні пропонує ілюстровану документами розповідь про імена початку радянської доби. 

Державний архів Вінницької області

Суто радянські імена певний час були досить поширеним явищем. Тепер більшість носіїв таких імен уже пішли з цього світу, а дітей так уже не називають. Ну хіба комусь невтямки, що нібито милозвучне і красиве ім’я Владлен(а) або Нінель насправді – присвята Володимиру Леніну (перше – скорочено "Владимир Ленин", друге – "Ленін" у зворотному прочитанні, а м’який знак – то для милозвучності). Тепер мода на імена інша, але "по-модньому" дітей називають досить часто. Оскільки останніми роками міцно вкоренилася мода на застарілі імена, то не гріх згадати про народну "іменотворчість" 80-90-річної давнини. 

Дітей називали іменами вождів, назвами річок, міст, машин, абревіатурами і складноскорочними словами найрізноманітніших походжень. Чого варті Даздраперма ("Да здравствует Первое мая"), Сталіна, Комбайн, Дрезина, Свобода, Декабрист, вже згадані Владлен і Нінель, Воєнмор, Трудомир і чимало інших. 

Читайте також: "Сяде на призьбі та й плаче, як дурненький": Які аргументи для розлучення наводили чоловіки й жінки сто років тому

Декому "пощастило" мати не тільки ім’я, а й прізвище "за велінням часу". Йдеться переважно про дітей, які виросли в дитячих будинках і потрапили туди в такому віці, що не могли назвати свого прізвища, а іноді й імені. Імена й прізвища таким дітям давали або працівники дитбудинку, або працівники органу реєстрації актів цивільного стану (чи відповідні посадові особи в місцевих радах). Звісно, в цих випадках, як і в ситуаціях з рідними дітьми, певну роль відігравали не тільки уподобання, а й фантазія і відданість радянським ідеалам. Але поле для діяльності було ширшим, та й не доводилося за чужих дітей журитися, як вони з такими іменами житимуть. Хоча рідні батьки, які називали дочку Сталіною чи Даздрапермою, теж, очевидно, не переймалися тим, чи подобатиметься їй це ім’я. 

Працівники Державного архіву Вінницької області, розшукуючи потрібні їм документи, натрапили на кілька зроблених в один день записів про народження дітей. Записи зроблені в Жмеринському відділі РАЦС і датовані груднем 1938 року, а діти народилися в різні місяці цього ж року. На звороті кожної довідки написано, що запис зроблено за даними, отриманими з дитбудинку, батьків дітей не вказано, є тільки чоловіче ім’я (без прізвища), за яким дитину названо по батькові. 

Записи зроблено на основі даних з дитбудинку

Книга актів цивільного стану

"Очевидно, що всі прізвища вигадані й ніяк не пов’язані з рідними батьками дитини. Про рідних батьків цих дітей нічого не відомо, а діти – у віці до року, тобто повідомити про себе теж нічого не могли. Схоже, що це покинуті немовлята, знайдені невідомо ким. Адже якби вони були народжені, скажімо, у в’язниці, а звідти потрапили в дитбудинок, то були б дані хоча б про матір, а в цих записах їх немає, – розповідає начальниця відділу інформації та використання документів Любов Загородня. – Мабуть, дитбудинок був у якомусь селі, і щоразу їхати в Жмеринку для реєстрації дитини було незручно. От відповідальний працівник приїхав у кінці року і зареєстрував усіх дітей, які немовлятами потрапили до них протягом року. Це, звісно, тільки припущення, як було насправді, ми не дізнаємося".

Любов Загородня

Любов Загородня

Той, хто вигадував дітям імена і прізвища, був відданий "ідеалам комунізму". Одна дитина отримала ім’я Тельман Ернест Йосипович, інша – Ульянова Марія Ільїчна (саме так і написано), ще одна – Майская Сталіна Степанівна, є ще Раскова Роза Дмитрівна, Петровська Людмила Григорівна, Дзержинська Дона Феліксівна, Орджонікідзе Григорій Сергійович, Папанін Яків Володимирович, Щорс Олександр Петрович. Серед них затесалося одне аполітичне ім’я – Федоров Вадим Миколайович. Чи то фантазії "авторові" імен забракло, чи список відомих йому політичних діячів закінчився. 

Тельман Ернст Йосипович

Щорс Олександр Петрович

Папанін Яків Володимирович

Орджонікідзе Григорій Сергійович

Дзержинська Дона Феліксівна

Петровська Людмила Григорівна

Раскова Роза Дмитрівна

Майская Сталіна Степанівна

Ульянова Марія Ільїчна

На щастя, сучасна мода на давні імена оминає подібні варіанти. Хоча іноді бувають неймовірні поєднання. Depo.Вінниця писало про це, але тема все одно невичерпна, і колись ми, можливо,  до неї повернемося. 

Читайте також: Як заміжжя людей "калічить": Була Кривопала, а стала Кривобока

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme