Ернест Йосипович Тельман: Які імена давали покинутим дітям у 30-і роки ХХ століття
Оскільки останніми роками міцно вкоренилася мода на застарілі імена, то не гріх згадати про народну "іменотворчість" 80-90-річної давнини
- Вінниця
-
6 листопада 2021 14:00

Державному архіву Вінницької області наступного року виповнюється 100 років. Працівники установи запропонували з цього приводу публікувати цікаві архівні знахідки. Depo.Вінниця радо пристає на пропозицію і сьогодні пропонує ілюстровану документами розповідь про імена початку радянської доби.
Суто радянські імена певний час були досить поширеним явищем. Тепер більшість носіїв таких імен уже пішли з цього світу, а дітей так уже не називають. Ну хіба комусь невтямки, що нібито милозвучне і красиве ім’я Владлен(а) або Нінель насправді – присвята Володимиру Леніну (перше – скорочено "Владимир Ленин", друге – "Ленін" у зворотному прочитанні, а м’який знак – то для милозвучності). Тепер мода на імена інша, але "по-модньому" дітей називають досить часто. Оскільки останніми роками міцно вкоренилася мода на застарілі імена, то не гріх згадати про народну "іменотворчість" 80-90-річної давнини.
Дітей називали іменами вождів, назвами річок, міст, машин, абревіатурами і складноскорочними словами найрізноманітніших походжень. Чого варті Даздраперма ("Да здравствует Первое мая"), Сталіна, Комбайн, Дрезина, Свобода, Декабрист, вже згадані Владлен і Нінель, Воєнмор, Трудомир і чимало інших.
Читайте також: "Сяде на призьбі та й плаче, як дурненький": Які аргументи для розлучення наводили чоловіки й жінки сто років тому
Декому "пощастило" мати не тільки ім’я, а й прізвище "за велінням часу". Йдеться переважно про дітей, які виросли в дитячих будинках і потрапили туди в такому віці, що не могли назвати свого прізвища, а іноді й імені. Імена й прізвища таким дітям давали або працівники дитбудинку, або працівники органу реєстрації актів цивільного стану (чи відповідні посадові особи в місцевих радах). Звісно, в цих випадках, як і в ситуаціях з рідними дітьми, певну роль відігравали не тільки уподобання, а й фантазія і відданість радянським ідеалам. Але поле для діяльності було ширшим, та й не доводилося за чужих дітей журитися, як вони з такими іменами житимуть. Хоча рідні батьки, які називали дочку Сталіною чи Даздрапермою, теж, очевидно, не переймалися тим, чи подобатиметься їй це ім’я.
Працівники Державного архіву Вінницької області, розшукуючи потрібні їм документи, натрапили на кілька зроблених в один день записів про народження дітей. Записи зроблені в Жмеринському відділі РАЦС і датовані груднем 1938 року, а діти народилися в різні місяці цього ж року. На звороті кожної довідки написано, що запис зроблено за даними, отриманими з дитбудинку, батьків дітей не вказано, є тільки чоловіче ім’я (без прізвища), за яким дитину названо по батькові.
"Очевидно, що всі прізвища вигадані й ніяк не пов’язані з рідними батьками дитини. Про рідних батьків цих дітей нічого не відомо, а діти – у віці до року, тобто повідомити про себе теж нічого не могли. Схоже, що це покинуті немовлята, знайдені невідомо ким. Адже якби вони були народжені, скажімо, у в’язниці, а звідти потрапили в дитбудинок, то були б дані хоча б про матір, а в цих записах їх немає, – розповідає начальниця відділу інформації та використання документів Любов Загородня. – Мабуть, дитбудинок був у якомусь селі, і щоразу їхати в Жмеринку для реєстрації дитини було незручно. От відповідальний працівник приїхав у кінці року і зареєстрував усіх дітей, які немовлятами потрапили до них протягом року. Це, звісно, тільки припущення, як було насправді, ми не дізнаємося".
Любов Загородня
Той, хто вигадував дітям імена і прізвища, був відданий "ідеалам комунізму". Одна дитина отримала ім’я Тельман Ернест Йосипович, інша – Ульянова Марія Ільїчна (саме так і написано), ще одна – Майская Сталіна Степанівна, є ще Раскова Роза Дмитрівна, Петровська Людмила Григорівна, Дзержинська Дона Феліксівна, Орджонікідзе Григорій Сергійович, Папанін Яків Володимирович, Щорс Олександр Петрович. Серед них затесалося одне аполітичне ім’я – Федоров Вадим Миколайович. Чи то фантазії "авторові" імен забракло, чи список відомих йому політичних діячів закінчився.
На щастя, сучасна мода на давні імена оминає подібні варіанти. Хоча іноді бувають неймовірні поєднання. Depo.Вінниця писало про це, але тема все одно невичерпна, і колись ми, можливо, до неї повернемося.
Читайте також: Як заміжжя людей "калічить": Була Кривопала, а стала Кривобока
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця
Всі новини на одному каналі в Google News
- 10:42У місті на Вінниччині зареєстровано спалах сальмонельозу
- 20:16Як відкрити точку з продажу шаурми в Україні і не прогоріти Актуально
- 22:00 У Вінниці відбувся фестиваль польової кухні імені Тараса Сича (ФОТОРЕПОРТАЖ) ФОТО
- 15:33Продавав довідки про інвалідність за $4 000: Вінничанину повідомили про підозру ФОТО
- 11:20В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні в липні
- 10:35Як зробити вихідний дзвінок ефективним: поради для бізнесу Актуально
- 21:39Летальне зіткнення: На Вінниччині в ДТП горіли дві вантажівки та бус ФОТО
- 09:20"УЗ" призначає нові поїзди з Одеси (ГРАФІК)
- 11:26На Вінниччині підліток отримав сильне ураження струмом на даху вантажного вагона ФОТО
- 12:01У ГУР назвали кількість ракет та дронів, які назбирала росія
- 20:10 Українцям дозволили множинне громадянство, але є "вето"
- 10:36Планували форсувати Дністер: На Вінниччині прикордонники затримали двох чоловіків, що мали намір втекти вплав до Молдови
- 11:40Міноборони анонсувало штрафи за порушення військового обліку в "Резерв+"
- 10:03"УЗ" призначила нові поїзди на літо (СПИСОК)
- 23:25 Українці проти територіальних поступок рф, - опитування
- 21:40Заява глави Пентагону: США зменшать військову підтримку України
- 16:09Настільні ігри для всіх: чим зайнятися вдома без гаджетів Актуально
- 21:40По 15 років проведуть за гратами блогер Анатолій Шарій та ексочільник поліції Вінниччини Антон Шевцов за держзраду
- 20:33Працювали на 9 областей: Викрили наркоторгівців, які щомісячно заробляло близько 5 млн грн ФОТО Відео