Тріумф стратегії Гройсмана, провал "Слуг народу" та початок кінця "Батьківщини": Які результати виборів очікуються на Вінниччині

Володимир Гройсман не лише втретє отримує більшість у Вінницькій міській раді, а й вперше заведе своїх депутатів до обласної ради. Причому, у переконливому кількісному складі 

Тріумф стратегії Гройсмана, провал "Слуг…

Місцеві вибори у Вінницькій області відбулись. За інформацією Центральної виборчої комісії, на Вінниччині проголосували 475 538 виборців. Загальнообласна явка становить 39,39%. Про хід голосування із незначними порушеннями прозвітували і правоохоронні органи, і офіційні спостерігачі, тож припускати, що вибори будуть визнані не дійсними немає жодних підстав.

Нині відбувається підрахунок голосів, однак рахують їх не лише комісії, а й виборчі штаби. Тож загальні розклади по підсумкам волевиявлення жителів Вінницької області можна прикинути, не чекаючи на офіційне оголошення результатів, яке через складність процедури може затягнутись на кілька днів. Більше того, в день виборів у Вінниці було проведено два екзитполи, які також є досить інформативним, хоча і не офіційним, джерелом. 

За результатами екзитполу, проведеного в рамках спільного проєкту студії Савіка Шустера та телеканалу "Україна 24", до Вінницької міської ради проходить п'ять партій: "Українська стратегія Гройсмана", "Європецська солідарність", "Слуга народу", ОПЗЖ та "Батьківщина"

Екзитпол, який провів Комітет виборців України із залученням ГО "СоціоІнфо", назвав переможцями ті самі політсили, однак з іншими кількісними результатами: "Українська стратегія Гройсмана" отримала 54% підтримки, за "Європейську солідарність" проголосували 13,1%, за "Слугу народу" – 8,5%, "Опозиційна платформа – За життя" набрала 5,3%, а "Батьківщина" ледь перетнула позначку у 5%.

Екзитпол КВУ також дав попередні дані щодо Вінницької обласної ради, однак через те, що опитування проводились лише на виборчих дільницях в межах міста Вінниці, його результати навряд чи будуть відображати реальну картину у області: "Українська стратегія Гройсмана" – 53,9%, "Європейська солідарність" – 16,2%, "Слуга народу" – 9,2%, "Батьківщина" – 6,4%, ОПЗЖ – 5,9%. 

Якщо підсумувати дані екзитполів та інформацію Depo.Вінниця з кількох виборчих штабів, беззаперечним лідером перегонів на Вінниччині є партія "Українська стратегія Гройсмана". Політсила не лише "зацементувала" свої позиції у місті, а й масштабувала їх на всю область – "стратегічні" кандидати на голів ОТГ перемогли у 29 громадах, а партія взяла близько 50% голосів у Вінницьку міську та обласну ради. 

Вдала стратегія Гройсмана

Володимир Гройсман вже двічі заводив депутатську більшість до міської ради у Вінниці. У 2010 році під прапором "Совісті України" до ради зайшли 33 депутати – це при тому, що тодішній кількісний склад депкорпусу становив 50 народних обранців. У 2015 році за списком новоствореної "Вінницької європейської стратегії" Гройсман провів до ВМР 20 "штиків", ще 10 депутатів, наближених до команди ексмера, пройшли за списком партії Порошенка. 

Однак після минулорічних парламентських виборів непохитність позицій Володимира Гройсмана у Вінниці викликала сумніви. Партія поступилась "Слузі народу" не лише на всіх округах області, а й у самій Вінниці, де, здавалося б, рейтинг команди експрем'єра міцно тримається на топових позиціях. Кандидати-мажоритарники, які йшли з підтримкою Гройсмана по 11 та 12 округах, набрали лише по 9% голосів, а партія отримала лише 15,39% в області. 

Читайте також: Битва за Вінницю: Хто прагне похитнути позиції Гройсмана на місцевих виборах

Втім, "Слугам народу" вистачило лише року активності, щоб "надихнути" виборців Вінниччини дати Гройсману мало не рекордну підтримку на місцевих виборах-2020. Результати попередніх підрахунків вже дають підстави вважати, що за "Українську стартегію Гройсмана" свій голос віддав майже кожен другий виборець області. А на виборах до Вінницької міської ради "УСГ" набирає 51,44%, потроївши минулорічний "парламентський" результат.

Американські гірки "Слуги народу"

Стрімкий стрибок рейтингу партії "Слуга народу" у 2019 році можна порівняти лише з стрімким падінням рейтингу партії "Слуга народу" у 2020-му. Якщо на парламентських виборах партія президента набрала 37,91% по Вінницькій області, то на місцевих виборах-2020 за "слуг" проголосувало не більше 8% виборців. По Вінниці партія набирає 7,16%.

Читайте також: "Батьківщина", КВК і чиновники з районів: Кого вінницькі "Слуги народу" ведуть на вибори

Кандидат на посаду Вінницького міського голови Сергій Борзов, якого за пів року до виборів Зеленський призначив головою ОДА для "нарощування" персонального рейтингу, не дотягнув навіть до другого місця, набравши близько 8% голосів. 

Залишки любові до Порошенка

Про те, що Вінниччина перестала підтримувати Петра Порошенка, стало зрозуміло ще на минулорічних президентських виборах. Тоді найбільшу кількість голосів у регіоні набрав його опонент Володимир Зеленський. Порошенко переміг лише в трьох округах – 11, 12 та 18. Ймовірно такий результат став несподіванкою для п'ятого президента, який у 2014 році переміг у першому турі виборів, набравши на Вінниччині 67,32%.

На місевих виборах у 2015 році "Блок Петра Порошенка "Солідарність" набрав 14,34% голосів до Вінницької міської ради. Також пратія отримала чимале предстаництво в обласній раді – 29,09%. 

Місцеві вибори-2020 показали, що "Європейська солідарність" проходить і до міської з результатом 13,3%, і до обласної ради, набираючи 14%. Щоправда виборчий штаб ЄС нарахував 17% до обласної ради. 

Початок кінця "Батьківщини"

Понад 10 років тому партія Юлії Тимошенко отримувала тотальну підтримку на Вінниччині. На чергових парламентських виборах у 2006 році з 11 територіальних виборчих округів, на які була поділена Вінницька область, "Блок Юлії Тимошенко" святкував тріумф на 10. На позачергових виборах у 2007-му БЮТ закріпив позиції і переміг на всіх 11 вінницьких ТВО. Усі роки місцева команда в більшій чи меншій мірі підтримувала цей результат – "Батьківщина" мала представництво в місцевих радах усіх рівнів, представники партії очолювали міста, селища та села, працювали в ораганах виконавчої влади. У 2015 році ВО "Батьківщина" зайшла до міської ради з результатом 11,87%. На виборах до обласної ради вінницькі "тимошенківці" посіли другу позицію, набравши 18,52%. 

Торік, після парламентських виборів, обласний партосередок "тимошенківців" почало "штормити".  Через внутрішні скандали і їхні публічні наслідки партія позбулась свого головного виборчого активу – сітки активістів та прихильників на місцях. Наприкінці 2019 року молодіжне крило вінницького осередку "Батьківщини" в повному складі вийшло з партії. Згодом багаторічну очільницю обласного партосередку Людмилу Щербаківську зняли з посади на користь нардепа Олега Мейдича. А влітку "Батьківщина" позбулась свого головного медіа-активу – газети "33-й канал", співвласния якого на початку передвиборчої гонки демонстративно зійшла з дистанції, склала депутаський мандат і покинула лави партії.  

Читайте також: Слинява "вендетта": У Вінниці депутатка-"тимошенківка" обплювала політичного опонента

За результатами екзитполів "Батьківщина" перетинала 5% бар'єр і проходила як до обласної, так і до міської рад. Однак паралельний підрахунок голосів показав дещо іншу ситуацію: до обласної ради "Батьківщина" на межі прохідного результату (5-6%), а до міської ради "тимошенківці" не проходять – 3,75% голосів.

Читайте також: Нардеп, ресторатор і палкий любитель водного транспорту: Кого вінницька "Батьківщина" веде на вибори

Стабільний мінімум "русского міра"

Проросійські політсили мають свою невелику групу підтримки у Вінниці та Вінницькій області. У 2015 році до обласної ради "Опозиційний блок" набрав 6,19% голосів, а до міської – 5,15%. Нині "Опозиційна платформа - За життя" набирає майже таку саму кількість голосів 6,5-6,8%. 

"ОПЗЖшники" Вінниччини під час цієї кампанії відзначились тим, що стали фігурантами кримнальної справи за підкуп виборців та потрапили до пакету агітації кандидата від "Слуги народу".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme