Гроза "оленів": Як у Вінниці працює відділ паркування
Нині штраф за різні види порушень правил паркування складає 340 або 680 гривень
- Вінниця
-
29 червня 2021 13:12

Муніципальні інспектори з паркування у Вінниці почали штрафувати порушників у травні минулого року. За цей час водіям виписано близько 32 тисяч повідомлень про порушення на загальну суму майже 13 мільйонів гривень. До бюджету громади вже надійшло приблизно 8 мільйонів гривень штрафів. І це при тому, що штат відділу паркування міськради, м’яко кажучи, невеликий як для такого міста. Та й суми штрафів не вражають – нині це 340 або 680 гривень у залежності від порушення.
Про роботу інспекторів, погрози на їхню адресу, реакцію на штрафи відомих у місті людей та чиновників і про те, чому бувають випадки, коли штраф доводиться платити двічі, в інтерв’ю Depo.Вінниця розповів заступник начальника відділу паркування Вінницької міськради Артур Андрущенко.
Чи вдалося за час активної роботи інспекторів з паркування у Вінниці збільшити штат відділу?
– На жаль, у нас так і залишається шість інспекторів з паркування. Оголошували конкурс на посади, але ті, хто приходив, не склали іспитів, тому не можуть бути допущені до роботи. Іспити загальні для всіх, хто хоче працювати у структурах міської ради, плюс є профільні запитання для інспекторів з паркування. В основному претенденти правильно відповідають на профільні запитання, що стосуються правил дорожнього руху, а на загальні, які думали, що будуть легшими, на жаль, не могли дати правильних відповідей. До речі, після того, як інспекторів з паркування приймають на роботу, кожен з них проходить навчання в автошколі й отримує сертифікат саме як "інспектор з паркування". Цю програму розробили у Вінниці, тепер до нас приїжджають з інших міст для того, щоб скласти цей іспит.
Погрози, прокльони й "попередження"
Шість інспекторів – це дуже мало для Вінниці?
– Мало. У нас працює чотири хлопці і дві дівчини, дівчата ходять по двох, бо, на превеликий жаль, трапляються нашим інспекторам люди, яких важко назвати адекватними, які погрожують, обзивають. Усе це є на відеоматеріалах з бодікамер, але ми не можемо ці відео публічно виставляти, щоб Вінниця знала своїх "героїв" в обличчя. Коли інспектор підходить і бачить, що водій сидить в автомобілі, він спочатку робить йому зауваження, не виписує штрафу. Якщо водій погоджується забрати авто, то ніяких проблем немає. А інколи інспектор починає говорити водію, що той стоїть з порушенням, і відразу, ще навіть штрафу інспектор не виписує, у його бік йде агресія, погрози, прокльони. Бувало навіть, що в інспектора забирали нагрудну камеру. Ми штрафуємо людей різного статусу. Нам погрожували, що "ходити буде важко", казали, що знають, де інспектор живе, щоб додому йшов обережно. Але добре, що жодного практичного втілення цих погроз не було, мабуть, люди розуміють, що за це вже передбачена кримінальна відповідальність. Якщо інспектору під час виконання обов‘язків хтось перешкоджає, він може викликати поліцію.
Тобто вакансії у вас нині є?
– Так, у нас є вакансії, але небагато: можемо ще взяти ще двох інспекторів з паркування, невдовзі має бути оголошено новий конкурс.
Особливі вимоги до претендентів є (окрім того, щоб добре знати Правила дорожнього руху)?
– Обов’язкова умова для будь-якого працівника структурних підрозділів Вінницької міської ради – вища освіта. Ну і дуже важливе бажання працювати.
Інспекторка з паркування залишає повідомлення про порушення на Соборній
Коли платити доводиться "не свої" штрафи
Доводилось виписувати штрафи різним "мажорам", відомим у Вінниці людям, політикам, чиновникам, поліцейським?
– Звісно, виписували. Через захист персональних даних я не можу називати прізвища, але, повірте, виписували штрафи дуже поважним у Вінниці людям, дуже відомим у різних сферах – і на телебаченні, і в політиці, і в інших напрямах. Але, що цікаво, ці люди намагаються сплатити штраф якнайшвидше, щоб було менше розголосу, щоб менше хто знав. Буває, що потім телефонують інші люди і кажуть: "Я був за кермом такого то автомобіля". Ми ж знаємо, чиє це авто, але теоретично керувати ним міг хтось інший і він може сплатити штраф. Інколи після того, як виписується повідомлення, встановлюється власник транспортного засобу, за цей період може прийти інша людина, сказати, що вона керувала, погоджується з порушенням і просить, щоб постанову було виписано на неї.
Часто буває так, що через продаж машин "за дорученням", штрафи доводиться платити людям, які вже давно не є фактичними власниками автомобіля?
– Так, це проблема, але проблема не працівників відділу паркування, а тих людей, які це зробили, бо, за законом, у базі МВС власниками автомобіля вважаються вони і саме вони несуть всю відповідальність за це авто і пов’язані з ним порушення. Наприклад, якщо водій, який придбав автомобіль за дорученням, тобто не є його власником, потрапить у ДТП і втече з місця аварії, поліція за номером автомобіля знайде власника і в першу чергу приїде до нього. Тоді вже власнику доведеться доводити, що не він був за кермом. Так само і з штрафами за паркування. Буває, що власникам доводиться платити за інших людей. Розумію, що з людської точки зору це трохи неправильно, але ми не можемо з цим нічого вдіяти.
Інспектор фіксує порушення
"Карати сусідів" інспектори не можуть
Інспекторів з паркування переважно видно в центрі міста, чи навідуються вони на околиці Вінниці?
– Працюємо і на околицях, хоча й рідше. Так, нещодавно зафіксували порушення на Тяжилові. Туди інспекторів викликала мешканка, на думку якої автомобілі стояли з порушенням. Інспектор приїхав, поговорив з цією жінкою, пояснив їй, що автомобілі стоять без порушень, за які можна винести повідомлення. Знайшов інспектор там лише один автомобіль, який був припаркований з порушенням, то жінка трохи розчарувалась, бо, як з’ясувалось, дуже хотіла, щоб її сусіда покарали. Наші інспектори також регулярно відвідують Замостя, Пирогове, Академічний, Вишеньку. Звісно, ми не можемо щодня ходити по цих мікрорайонах, але намагаємось максимально охопити всю територію Вінниці. Наприклад, якщо опрацьовуємо район Центрального ринку, то там одночасно працює три інспектори, бо там паркуються всі працівники ринку, дуже часто саме там агресивно поводяться.
Такими зверненнями вінничани сильно "дістають"?
– Ну ми маємо реагувати на всі проблеми мешканців Вінниці, пов’язані з паркуванням. На жаль, ми не можемо на кожне звернення відправити інспектора. Їх немає стільки, скільки інколи надходить звернень. Буває, що навіть поліція направляє людей до відділу паркування, бо вони там нічого зробити не можуть. Але ми не завжди можемо штрафувати. Наприклад, дуже часто нас викликають на прибудинкові території, щоб ми там навели лад. Але там ми не маємо компетенції працювати. Там може працювати поліція.
Коли у Вінниці з’являться муніципальні платні парковки
Уже давно у Вінниці говорять про можливе відкриття муніципальних платних парковок. На якій стадії зараз це питання?
– Відділ паркування не може безпосередньо створювати паркомісця, ми можемо лише надавати пропозиції на координаційну раду. Наприклад, є певна ділянка вулиці, де взагалі немає парковок. І ми під час роботи інспекторів бачимо, що там є можливість створити паркомісця і це не буде ускладнювати рух основного транспорту. Тоді ми вносимо пропозицію, її розглядає координаційна рада і вирішують це питання. Окрім того, по Вінниці було багато знаків, які забороняли зупинку, але висіли вони у тих місцях, де в цьому не було потреби. Тоді ми пропонували їх зняти і координаційна рада з цим погоджувалась.
Якісь конкретні терміни створення платних муніципальних парковок розглядаються?
– Про терміни поки що не йдеться. Є з цим певні проблеми. На мою особисту думку, платними парковками має опікуватися окрема структура. Якщо віддати це відділу паркування, потрібно буде значно збільшувати штат. Щоб створити платні парковки, слід провести інвентаризацію усіх паркомісць, які є у Вінниці, кожному місцю присвоїти номер. Потрібно продумати, як відбуватиметься оплата послуг. Нині є багато різних способів оплати: і паркомати, і борди з QR-кодами, за допомогою яких можна зайти на сайт і оплатити. Дуже зручним було б створення певного додатку. Якщо у Вінниці будуть створювати платні парковки, я буду пропонувати саме варіант додатку. Людина, встановивши його на смартфон, матиме можливість оплатити відразу будь-яку кількість годин паркування у будь-якій точці міста. Я вважаю, що це буде дуже зручно.
Припаркований з порушенням Lexus на Соборній біля ОДА
Де у Вінниці "найулюбленіше місце зупинки оленів"
Муніципальний евакуатор, на який так довго чекали у місті, вашому відділу підпорядковується?
– Ні, він належить міському комунальному підприємтсву "АБС", відділ паркування лише уклав договір про те, що вони будуть надавати нам послуги з евакуації, такий самий договір підписали з поліцією про те, що автомобілі, які евакуйовуються, будуть зберігатися на штрафмайданчику.
Які підсумки роботи евакуатора у цифрах?
– Завезли його минулого року, потім довгенько облаштовували, бо там великий маніпулятор, який може піднімати не лише автомобілі, а й кіоски, МАФи. Повноцінно евакуатор почав працювати у березні цього року. Відтоді інспектори з паркування написали 33 акти на евакуацію авто, 12 автомобілів було евакуйовано. Усі не евакуювали через те, що поки евакуатор приїжджає, приходить водій, а він має право до того часу, як авто завантажено на евакуатор, його забрати. Був кричущий випадок, коли водій уже тоді, коли автомобіль почали піднімати, відчинив двері і швидко посадив туди свою дитину. Сказав: "Ви евакуйовуєте машину з моєю дитиною". Тобто евакуація автомобіля для нього була важливішою за безпеку дитини, уявляєте?
При евакуації також бувають конфлікти і погрози?
– Я б не сказав, що дуже багато. Ми не евакуйовуємо всі автомобілі, які можна евакуювати, а тільки в кричущих випадках порушень – це зупинка біля пішохідних переходів, біля виїздів з прилеглих територій, де ускладнюється оглядовість. Найбільше люблять порушувати правила паркування на вулиці Грушевського - біля виїзду з торговельного центру. Там дуже часто фури не можуть виїхати. Ми вже думали там поставити борд і написати, що це "найвдаліше місце для евакуації". В інших містах роблять розмітки на кшталт "Найулюбленіше місце зупинки оленів" або "любителів штрафів". У Вінниці ще таке не практикують, але буває, що активісти за свій рахунок у деяких місцях роблять схожі написи на асфальті.
Курйозні випадки під час евакуації бувають?
– Був випадок, коли біля обласної прокуратури евакуйовували машину, то вибігали всі працівники і дивилися, чий це автомобіль, знімали на телефони, бо їм було цікаво. Там уже не раз евакуювали автомобілі. Якось в іншому місці інспектор чекав викликаний евакуатор, поруч хлопці стояли довго курили, дивилися і сміялися, що чиюсь машину зараз заберуть. А коли евакуатор під’їхав, один з них зрозумів, що приїхали за його машиною. Тоді він забрав автівку, але отримав штраф за паркування.
Як не платити двічі
Як водіям простіше сплачувати штраф?
– Я рекомендую платити через ресурси, запропоновані на сайті міської ради. Тоді ви уникнете будь-яких помилок. А основна помилка – люди просто віддають квитанцію касиру, касир проводить платіжну операцію, але водії не перевіряють - на який рахунок. Часто трапляється, що касири переправляють кошти безпосередньо на рахунок Національної поліції. Але ми не можемо потім, як нас люди просять, забрати в поліції ці гроші. Це все одно, що заплатили за газ, а потрібно було платити за інтернет... Тоді у водія можуть бути проблеми, бо людина вважає, що вона сплатила свій штраф, а фактично оплати штрафу не відбулось. І через місяць цей штраф відправляють на ДВС для примусового стягнення у подвійному розмірі. Можна самостійно піти в той орган, куди перераховано гроші, і писати заяву на повернення коштів. Є ще моменти, коли люди під час оплати через банки не вказують номер повідомлення. Тоді такі водії перебувають у базі невідомих оплат. Через місяць їх також вносять у базу ДВС, їм блокують рахунки, тоді людина телефонує нам і каже, що сплатила штраф. Ми піднімаємо архіви, маємо свою базу невідомих оплат і за прізвищем, за датою оплати шукаємо. Якщо справді є оплата, проблем немає – пишемо у ДВС, що її знайдено, і просимо зупинити виконавче провадження. Але ситуація таки неприємна, коли вам заблокували картку, бо ви неправильно сплатили штраф.
У центрі Вінниці часто порушують правила паркування
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця
Всі новини на одному каналі в Google News
- 12:39ДБР повідомило про підозру гендиректору "Нижньодністровської ГЕС" через розтрату майже 5 млн грн
- 08:04У "Дії" знову можна змінювати місце проживання
- 07:18"УЗ" змінює маршрути деяких приміських поїздів (СПИСОК)
- 12:58Як вибрати холодильник за розміром кухні Актуально
- 13:47Набори Лего 18+ Актуально
- 18:05 Частину працівників ТЦК мобілізують на фронт, - Генштаб
- 09:58Кіберполіція попереджає про нову шахрайську схему з банківськими застосунками
- 11:40В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у травні
- 21:21Іноземець вчиняв диверсії на об’єктах Укрзалізниці у Вінницькій та Чернівецькій областях ФОТО
- 17:14На Вінничиині посадовець військової частини незаконно оформив "бойові" виплати на ₴4,8 млн
- 19:27На Вінниччині сталася ДТП з автобусом: багато постраждалих
- 13:28ДТП з маршруткою на Вінниччині: Троє загиблих та 8 травмованих ФОТО
- 14:00 Кожен третій пенсіонер в Україні отримує 3 340 грн пенсії
- 12:27Вінничанин в цистерні з олією намагався потрапити за кордон (ФОТО) ФОТО
- 23:30На Великдень в Україні посилять заходи безпеки
- 22:55Посадовці Сил логістики ЗСУ та керівники комерційних структур на Вінничині наживалися на закупівлях ФОТО
- 11:26На кордоні з Молдовою зупинили таксі, яке перевозило ухилянтів
- 10:33 СБУ затримала трьох агентів РФ, що готували серію терактів у Вінниці ФОТО
- 14:16 Правоохоронці затримали 13 паліїв, які діяли на замовлення російських спецслужб: серед них мати та 16-річний син ФОТО