Як не з'їсти бактерію ботулізму і що робити, якщо це вже сталося

Досвідчений лікар радить не купувати і не їсти того, в якості чого є хоч найменший сумнів

Як не з'їсти бактерію ботулізму і щ…

Кілька смертей від ботулізму мали б серйозно налякати українців. Але лякатися варто розумно, аналізуючи ситуацію і згадуючи деякі елементарні речі. Сумський лікар-інфекціоніст Андрій Сніцар опублікував на своїй сторінці в мережі "Фейсбук" доступні поради щодо того, як уникнути ботулізму і що робити, якщо з'явилися підозри на це страшне (бо таки дуже страшне) захворювання.

1. Назва хвороби походить від латинського "Botulos" - ковбаса. Як правило, домашня, кров'яна, ліверна, в натуральній оболонці. Причина - погано вичищені кишки.

2. Звичайне природне місцеперебування бактерій ботулізму (активно-життєдіяльна форма, яка виробляє ботулотоксин) і спор ( "завмерла", анабіозна форма) - ґрунт.

3. З ґрунту бактерії потрапляють до кишечника тварин, птахів, риб (змиваючись у водойми), з кишечника - назад в ґрунт і воду. Кругообіг.

4. Все, що забруднене землею і вмістом кишечника вищевказаних тварин, потенційно небезпечне на предмет зараження ботулізмом - м'ясо при обробленні туші (бачили, як кабана в селі ріжуть?) і продукти з нього, риба, гриби, овочі, фрукти, ягоди... Але - для накопичення токсину важлива експозиція (тобто тривалість дії) в сприятливих для мікроба умовах (в даному випадку – анаеробних, без доступу кисню.

5. Все це, погано промите й очищене, та ще й герметично закупорене під кришку (паличка ботулізму в безкисневому середовищі активно виробляє і накопичує токсин) небезпечніше втричі. Або вдесятеро. Вакуумна упаковка теж анаеробна. При в'яленні, копченні під зовнішньої скоринкою також створюється аналогічне середовище.

6. Ботулотоксин - найпотужніша біологічний отрута на Землі. В 400 000 разів сильніша за отруту гримучої змії. Це якщо на неї ніяк не діяти. Але вона легко руйнується нагріванням, а особливо – кип'ятінням: білок токсину починає денатурувати при 40-50 °С.

7. Висновок: всю консервацію, яку безпосередньо перед їжею можна прокип'ятити, протушкувати або хоча б добряче нагріти, треба піддати цьому процесу. Тоді ботулізму серед цивілізованих людей не буде, переконаний Андрій Сніцар.

8. Спори ботулізму надзвичайно стійкі у зовнішньому середовищі, на те вони і спори. У домашніх умовах вбити їх неможливо. У промисловості можна досягти високих температур під підвищеним тиском. Тому заражаються ботулізмом частіше через продукти кустарного виробництва.

"Розрізняємо руйнування токсину і руйнування спор. Небезпечний токсин. Спорам треба час прорости і накопичити його. З кишечника вони вийдуть, не встигнувши заподіяти шкоди, якщо людина не має закрепів по 5-7 днів", - пояснює автор.

9. Заражений продукт за запахом, кольором, смаком не відрізняється від нормального. Тільки на слух і дотик - наприклад, у випадку бомбажу банки, але так буває не завжди.

10. Ботулізм - кишкова інфекція, потрапляє через рот. На цьому схожість з іншими харчовими отруєннями закінчується.

11. Температура тіла. При ботулізмі вона не підвищується або буває субфебрильна. При інших кишкових інфекціях - як правило, до 38-39 °С.

12. Блювота. При ботулізмі буває рідко (1-2 рази) або її немає взагалі. При інших кишкових інфекціях – як правило, багаторазова, виснажлива.

13. Пронос. При ботулізмі трапляється рідко (1-2 рази) або немає взагалі. Характерними ж є, навпаки, запор, здуття і відчуття переїдання - те що в народі називають "зупинився шлунок". При інших кишкових інфекціях - багаторазові рідкі випорожнення.

14. Болі в животі. При ботулізмі їх немає або вони незначні. При більшості кишкових інфекцій - досить інтенсивні, ріжучі, переймоподібні.

15. Все це створює оманливе враження незначного нездужання, а тому до лікаря при зараженні ботулізмом, як правило, не звертаються або роблять це пізно. Зате, наголошує інфекціоніст, є інші скарги, які мають насторожити.

16. Одна з них - виражена, але незрозуміло від чого, загальна слабкість, запаморочення, часто – зниження артеріального тиску.

17. Очна симптоматика – це те, на що найчастіше звертає увагу хворий: сітка, туман, навіть решітки перед очима, "букви волохаті стали", двоїння, різке і швидке порушення зору поблизу (неможливість прочитати текст, засилити нитку в голку).

"Був у мене пацієнт, який три дні поспіль ходив з цим до окуліста, кожен день виписували сильніші окуляри. Не треба до окуліста. Треба до інфекціоніста!" - радить лікар.

18. Гугнявість, осиплість голосу, сухість у роті, першіння, невиразна мова. Іноді у людей похилого віку ці симптоми плутають з ознаками інсульту.

19. І нарешті, найстрашніше - порушення дихання, неможливість вдихнути на повні груди, відчуття нестачі повітря. "Це починається параліч дихальних м'язів. Терміново "швидку"!" - попереджає фахівець.

20. Перше, що треба робити при зазначених скаргах - вимити за можливості швидше з себе токсин, щоб він не всмоктався в кров (як і при всіх інших шлунково-кишкових отруєннях). З двох, так би мовити, сторін.

"Не жаліючи себе, рідненького. Швидко, великими ковтками, захлинаючись випити до трьох літрів теплої (теплу воду гидкіше пити, тому швидше виблюєте. Немає теплої - можна холодну, але багато (з-під крана, кип'ятити і остуджувати нема коли. Більше, ніж вже отримали мікробів, нею не отримаєте). Два пальці в рот, глибоко (блювотний рефлекс при цій хворобі знижується, потрібні ваші зусилля). П'ємо і блюємо і так багато разів. Краще з содою, але якщо її немає, то без неї, не витрачайте час на походи в магазин і до сусідів. Час дуже дорогий. Тут що раніше і більше, то краще. Клізму – велику і багато разів. Промивати шлунок і кишечник не один раз, а багато, до чистої води. Не треба жаліти ні себе, ні близьких, не економити воду! Від цих головних процедур залежить, скільки токсину потрапить у кров і вразить ваші нерви", - наголошує Сніцар.

21. Далі лікар радитиь вжити будь-який сорбент - вугілля чорне або біле (потовкти - швидше зв'яже залишки токсину), таблеток 10 відразу, можна й 20, а не одну-дві.

"Можна і в клізму додати стільки ж. Годяться й ентеросгель, поліфепан, смекта, полісорб, атоксил... Будь-що, краще в порошковій або гелеподібній формі - більше зв'язує поверхню. Це все має бути в будь-якій домашній аптечці (при похміллі і ГРЗ теж допомагає), бігати по нічних зачинених аптеках, якщо вони у вашому населеному пункті взагалі є (частіше це все вночі стається, закон підлості) з висолопленим язиком немає часу", - пояснює лікар.

22. У паніці можна забути про звичайні речі, тому слід масимально сконцентруватися.

"Паралельно з усіма цими заходами 20 хвилин тому ви викликали швидку. Вона вже під'їхала, близькі радісно зустрічають бригаду професіоналів, знімаючи двері під'їзду з кодового замка (викликаючи, детально по телефону пояснили як доїхати!)", - нагадує про елементарне досвідчений фахівець.

23. Що коротший інкубаційний період (час від вживання в їжу зараженого продукту до перших проявів хвороби) у заховрювання, то тяжчий перебіг хвороби і гірший прогноз. З ботулізмом усе ускладнюється тим, що інкубаційний період дуже нечіткий – від кількох годин до тижнів. Тому не слід витрачати дорогоцінний час.

24. Все, що всмокталося в кров, незважаючи на старання зараженого, можна зв'язати і знешкодити тільки за допомогою сироватки. І це вже справа лікарів інфекційного стаціонару.

"Ні, помилився. Це нині ще й ваша справа, точніше, ваших рідних. Вам треба цю сироватку десь знайти, наприклад, в Росії або в Польщі (куди вам ближче?), купити, привезти і віддати лікарям. Тоді вони її введуть - кваліфіковано і без затримки. Як ви розумієте, що раніше, то краще. Бо в нашій країні протягом останніх 5 років сироватка не зареєстрована, тобто офіційно її немає. Хіба на чорному ринку", - згадує про сумні реалії Сніцар.

25. Саме тому лікар нагадує, що береженого Бог береже, а тому про власну безпеку забувати не слід ніколи.

"З огляду на останній факт, ще більшого значення набуває вибір продуктів, які ви запихаєте у свій стравохід. Доїдаємо після свят, хоч і не дуже свіже - шкода викинути! Купуємо з асфальту. Консервуючи, економимо газ або час – швидше ту банку під кришку! "Та пронесе!". На жаль, пронос - це найменше зло, яке з вами може статися. Це навіть корисно в деяких випадках", - констатує інфекціоніст.

26. Крім сироватки, ніщо не зв'язує токсин, який потрапив кров. Летальність без сироватки при важких формах - два випадки з трьох, з сироваткою - один з десяти.

"Соду, перекис, озон, хітозан, рейкі, заговори, викачування яйцями та інші ексклюзивні розробки "для космосу" відкиньте одразу. Якщо, звичайно, хочете жити", - ще одна порада лікаря.

27. Про алкоголь.

"Алкоголь знижує дію токсину. Але міцний. Є випадки, коли ті, що пили спиртне, в подібних ситуаціях виживали, а непитущі - ні. Але покладатися тільки на це не можна, не узагальнюйте", - радить Сніцар.

28. Є ще кілька моментів, які слід памятати кожному, хто не хоче стати жертвою ботулізму.

"Кустарям-індивідуалістам, які вважають, що краще за них ніхто в домашніх умовах не приготує рибу і м'ясо: пам'ятайте, що висушування, заморожування, величезна кількості солі, озонування, копчення на ялівцевих гілочках токсин не вбивають. Тільки адекватна термообробка! Рибу випатрайте, з кишками не соліть. Токсин дифундує з кишечника в м'ясо. Якщо вже ви, гурмани, не мислите себе без іншої закуски до кухля холодного пива, то їжте спинку, і не обсмоктуйте реберця - в них, прилеглих до кишечника, ймовірність наявності токсину набагато вища. Солона морська риба більш безпечна (включаючи оселедець). Головний національний продукт (сало, як ви здогадалися) теж безпечний, якщо ви його, звичайно, не виваляли в грязюці при обробці свинячої туші і не закрутили таким брудним під кришку. Пам'ятайте про очагове розташування токсину: одному гостеві в шматку м'яса, ковбаси, риби дісталася інфекція, іншому - ні. Тому якщо з усіма, хто був разом з вами за столом, усе добре, це не означає, що ваше нездужання не від того ж застілля походить", - просить не забувати фахівець.

29. На жаль, за відсутності контролю з боку розваленої санепідслужби, якість продукції супермаркетів теж не гарантована.

"Купуючи їжу, дивіться терміни придатності, у сумнівних випадках вимагайте супровідні документи, а ще краще не купуйте того, в якості чого є хоч найменший сумнів! Вмикайте свої органолептичні функції і мізки: невідомо з якого дива "здешевлені" продукти мають вас насторожити. Зекономленого вам не вистачить на лікування, будьте певні. Ваш янгол-охоронець може не встигнути за польотом вашої безвідповідальності", - резюмує лікар.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme