Є шанс узяти під контроль: Чому зросла увага до проблеми вірусних гепатитів

У Всесвітній організації охорони здоров’я вважають, що ідея зробити світ вільним від гепатиту тепер цілком здійсненна

Є шанс узяти під контроль: Чому зросла у…

Сьогодні, 28 липня, відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитами. У Вінниці до цієї дати приурочено тиждень обстеження на наявність антитіл до ВІЛ-інфекції і гепатитів. Проводить обстеження обласний центр інфекційних хвороб. Про те, чому останнім часом зросла увага до цих інфекцій, кореспондентові Depo.Вінниця розповідає директор Цетру інфекційних хвороб Ігор Матковський.

Ігор Матковський. Фото: Вежа

Ігор Матковський. Фото: Вежа

– Чому останнім часом зросла увага до проблеми вірусних гепатитів? Це не означає, що раніше їх не було, а тепер вони з’явилися, – розпочав розповідь лікар. – Вони були й раніше. Більше того, коли в людини виявляли гепатит В чи С, це означало дуже тривале і дуже дороге лікування, воно було доступне далеко не всім, тому більшість людей сприймали такий діагноз як вирок. Але тепер з’явилися дієві методи впливу на вірусні гепатити В і С, тобто можливість керувати ситуацією. Їх можна лікувати, і для цього тепер не треба всім миром збирати для хворого гроші чи залазити в борги. Тому важливо виявити якомога більшу кількість хворих або вірусоносіїв, щоб надати їм необхідну медичну допомогу і зробити безпечними для інших людей, адже хвора людина є джерелом інфекції для здорової. А саме ці інфекції є основними причинами цирозу і раку печінки.

Від гепатиту В є щеплення, від гепатиту С щеплення немає, але є доступне лікування – причому не просто "підліковування", а ефективне лікування до повного одужання, позбавлення від вірусу. Більше того, сучасні ліки мають значно меншу кількість побічних ефектів, ніж препарати попередніх поколінь.

У Всесвітній організації охорони здоров’я вважають, що тепер ідея зробити світ вільним від гепатиту цілком здійсненна, і навіть планує до 2030 року нівелювати розповсюдження вірусних гепатитів В і С. Це не означає, що випадків захворювання на вірусні гепатити В і С більше не буде. Вони траплятимуться, але не матимуть епідемічного поширення, не впливатимуть на демографію й на економіку. От ми тепер з коронавірусмо маємо приклад яскравого впливу епідемії не тільки на здоров’я конкретної людини, а й на демографічні й економічні показники всього світу. Поширення гепатитів не таке стрімке, але якщо на них ніяк не впливати, то вони теж спричинятимуть масштабні руйнівні наслідки.

Україна має стратегію боротьби з вірусними гепатитами, туберкульозом і ВІЛ-інфекцією. Ще не затверджений план покрокових дій, але зрозумілі два глобальні пункти: масовий скринінг, тобто обстеження населення, а далі визначення в потребі лікування і доступ до нього.

Підстави для обстеження на гепатити В і С

Раніше лікування, крім величезної вартості, лікування гепатитів вимагало ще й прив’язки пацієнта до певної лікарні. Пам’ятаю, як лікувався один приятель років 12 чи 13 тому. Він порівнював лікування гепатиту з хіміотерапією онкозахворювань…

– Так, раз на тиждень треба було з’являтися в лікарню на ін’єкцію, і так протягом 12 або 18 місяців (залежно від конкретного випадку). Плюс побічні дії і загострення хронічних хвороб, які вибивали людину з колії надовго. Тепер прив’язки до закладу немає, для лікування використовуються таблетовані препарати, і вони мають мінімальну кількість побічних ефектів, не впливають на якість життя пацієнта: не викликають лихоманки, проблем із травленням, не мають такого впливу на хронічні захворювання, як це було раніше. Тривалість курсу лікування теж значно зменшилася. Більшості пацієнтів достатньо тримісячного курсу, іноді – шестимісячного, але це значно рідше. Препарат можна отримати безкоштовно, а раніше ліки могли коштувати до 10 тисяч доларів, і це тільки для лікування власне гепатиту, не враховуючи всіх побічних ефектів, що теж було дуже дорого. З матеріального погляду лікування гепатитів теж можна було порівняти з терапією онкозахворювань.

Гепатит В

Ситуація з гепатитами схожа на ситуацію З ВІЛ-інфекцією?

– Так, дуже схожа, але епідеміологічний нагляд за ВІЛ/СНІДом проводиться майже 30 років, в українських лікарів є уявлення, скільки людей потрібно виявити для забезпечення їхнього пожиттєвого лікування і відповідно для впливу на епідпроцес. Із гепатитами цього ще немає, бо масового обстеження донедавна не було. Обстежувалися вагітні жінки і люди, яких госпіталізували для операцій, але не всі. Решту обстежували за певними показниками, а цього замало. Тепер ми вже маємо певне уявлення про рівень розповсюдження гепатитів, адже вже деякий час проводимо тестування не лише на ВІЛ, а й на гепатити В і С. Під час обстежень виявляємо антитіла до гепатиту В приблизно в 1-1,5 % випадків, до гепатиту С – близько 6%. Але це не діагноз, це тільки маркер, тобто привід проводити більш поглиблене дослідження для встановлення діагнозу. От і зараз з понеділка, 26 липня, ми проводимо в центрі Вінниці таке обстеження в мобільній амбулаторії, розповідаємо людям про небезпеку і про необхідність масового тестування. У серпні планується перший в області місячник доступу до обстеження населення на вірусні гепатити. Процес тільки зрушив з місця.

Гепатит С

Але на площу в центрі міста в потрібний час може потрапити не кожен. Чи можна обстежитися за направленням сімейного лікаря?

– Так, це входить у перелік профілактичних медичних послуг на первинному рівні.

Але мені, наприклад, лікар такого обстеження не пропонував…

– Лікарі пропонують його не всім, а тим, хто, на їхню думку, потребує тестування – за медичними чи соціальними показниками. Але сказати лікарю про своє бажання обстежитися може кожен і, відповідно, отримати направлення в лабораторію. 

Гепатит В частіше передається статевим шляхом, тому інфікуватися ризикує кожна статевозріла людина. І від цього вірусу треба захищатися так само, як від ВІЛ-інфекцій, хвороб, що передаються статевим шляхом, і небажаної вагітності, тобто дбати про захист під час сексуальних контактів.

Гепатит С передається статевим шляхом значно рідше, а набагато частіше – через контакт з мікрокраплинами інфікованої крові. Манікюр, педикюр, пірсинг, тату, стоматологічне лікування, будь-яке хірургічне втручання – все це може бути підставою для того, щоб перевіритися на гепатит С. Серед інфікованих гепатитом С немало лікарів, які часто контактують з кров’ю (хірурги, гінекологи, наприклад). Але немає сенсу шукати винних – треба використувувати засоби захисту і, звісно, обстежуватися, оскільки будь-яку хворобу краще лікувати на її початку, а не тоді, коли вона занедбана.

Гепатит у вагітних

А якісь групи ризику виділяють?

– Дуже умовно. Звісно, більше ризикують люди, які мають безладні статеві контакти, вживають ін’єкційні наркотики, контактують з кров’ю, але краще говорити не про групи ризику, а про групу дослідження, а це – все населення. От коли скринінг буде справді масовим, можна буде говорити й про групи ризику, адже для цього буде достатньо даних. 

Підступність гепатитів – саме в тому, що заразитися можна де завгодно?

– Не тільки. Підступність ще й у тривалому безсиптомному періоді. Вірусний гепатит С може роками ніяк не давати про себе знати. А потім його симптоми з’являються поступово (і вони зовсім не викликають серйозної тривоги),  людина до них звикає, а коли вже  звертається по медичну допомогу, бо їй зовсім погано, може виявитися, що печінка в плачевному стані – там уже цироз або рак. Гепатит С називають ласкавим убивцею. Гепатит В виявляється швидше і виразніше, фізичні прояви яскравіші, тому побачити його легше, але лікувати складніше. Приблизно 5% людей з гепатитом В можуть взагалі потребувати пожитєвого лікування, як при ВІЛ. Хоча тепер це тільки одна пігулка на день, яка зупиняє розмноження вірусу і дає можливість жити досить довго. А якщо не лікуватися, то цироз, рак печінки і смерть.

Вакцинація від гепатиту

А чому говорять переважно про гепатити В і С? Скільки їх взагалі?

Їх багато. Найбільш відомі – гепатит А, В, С, D, E, F, G та TTV, але всі інші, крім гепатитів В і С, не викликають такого занепокоєння у лікарів, бо не мають тенденції переходу в хронічну форму, легше переносяться і не вбивають людей (принаймані масово). Гепатит А, відомий як хвроба Боткіна, може протікати в тяжкій формі, але частіше – в легкій. Це ентеральний гепатит, який відносять до хвороб брудних рук. Бувають спалахи захворювання (наприклад, через заборуднену воду), але вони непогано беруться під контроль, є ефективне лікування, можна навіть отримати щеплення. А гепатити В і С – захворювання грізні. І тепер, коли є шанси взяти їх під контроль, ми маємо зробити все для того, щоб якомога більша кількість людей періодично проходила обстеження для їх виявлення.

Гепатити: групи ризику

Як захищатися від гепатитів В і С? 

– Так, як і від ВІЛ-інфекції: уникати незахищених статевих контактів і контактів з інфікованою кров’ю. Будь-які маніпуляції, які порушують цілісність шкіри (стоматологічне лікування, манікюр-педикюр, татуювання, пірсинг, ін’єкції, гоління тощо) слід проводити стерильними або одноразовими інструментами. Гепатит передається від матері дитині під час вагітності, при пологах, під час годування груддю (саме то му всім вагітним проводять обстеження). Але навіть якщо ви максимально обережні, хоча б раз на рік не зайве обстежитися. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme