Уроки української: Коли цифрам не потрібні "хвости", і чому слова "всі так пишуть" – не аргумент
Якщо в усній мові труднощі виникають переважно у вживані збірних числівників, то на письмі з різними числівниками – просто якась біда
- Вінниця
-
7 липня 2021 16:00
Сьогоднішній урок мови на Depo.Вінниця стосуватиметься тільки письма, для усної мови ця тема зовсім не актуальна. Поговоримо про те, як правильно пишуться числівники. Якщо в усній мові труднощі виникають переважно у вживані збірних числівників, то на письмі з різними числівниками– просто якась біда. Прикро, що навіть досвідчені філологи й журналісти відверто ігнорують правила написання числівників і нерідко намагаються доводити, що помилковий варіант – правильний, адже "всі так пишуть".
А як "всі пишуть"? "12-ти дітей", "4-ро хлопців", "40-а людей" і навіть "15-ть днів"! Навіщо, поясніть хтось, навіщо в цих числівниках оті "хвости"? Раніше так майже ніхто не писав, то звідки ж "хвости" взялися в останні роки?
Читайте також: Уроки української: Чому дітей і штанів буває по троє, а жінок і дівчат – ні
Кількісні числівники не пишуться з нарощеннями
Насправді ті "хвости" називаються нарощенням, і є правила, за якими вони вживаються. Почнемо з того, що кількісні числівники, тобто ті, які позначають кількість предметів чи осіб, не нарощуються ніколи. Вони пишуться просто цифрами або словами (як правило, словами пишуть числівники до десяти, але в деяких випадках вони таки пишуться цифрами, але тільки цифрами, без нарощення). Чому в останні кілька років почали масово писати кількісні числівники з нарощенням, точно визначити важко, але деякі припущення є.
Авторці цих рядків довелося деякий час працювати у пресслужбі й готувати тексти доповідей і виступів голові ОДА. У текстах було чимало числівників, які треба було правильно відмінювати під час виступів, тому всі числівники (і кількісні, і порядкові, і збірні, і в межах десятка, і мільйони з тисячами) писалися тільки словами, а не цифрами, щоб промовець на трибуні не плутався у відмінках. Оскільки останнім часом пресслужб і прессекретарів (або помічників з такими функціями) стало набагато більше, ніж 10 років тому, то й текстів, які вони пишуть і для виступів, і для публікацій, значно побільшало. І, чого гріха таїти, у прессекретарі частенько йдуть люди з далеко не бездоганною грамотністю. І от вони, не знаючи правила про нарощення числівників або лінуючись писати числівники словами, почали писати їх цифрами, але при цьому додавати нарощення – з тією ж метою, щоб промовець не плутався у відмінках. Такий варіант написання поступово перекочував у пресрелізи, а звідти – в засоби масової інформації. Оскільки тепер бодай маленька пресслужбочка, яка пише виступи і веде публічні сторінки в соцмережах, є чи не в кожного керівника, їхня специфічна мова чинить значний вплив на мову засобів масової інформації. А мову ЗМІ нерідко й називають словами "всі так пишуть".
Читайте також: Уроки української: Навіщо потрібно пам’ятати про кафе "Птах"
Але яким би не був шлях неправильного слововживання від "народження" до масового використання, для боротьби з цим явищем потрібно знати правила.
Перше правило засвоїли: кількісні і збірні числівники не нарощуються ніколи, нарощуємо тільки порядкові числівники. Тобто 40-к, 15-ть, 18-ти, 5-ьох, 4-ро – це неправильно. Пишемо їх просто цифрами або словами, без "хвостів".
Читайте також: Уроки української: Чому не варто "переводити гроші" і як надолужувати прогаяне
Правила наголошення порядкових числівників
Друге правило: нарощуємо порядкові числівники, але не як заманеться, і не забуваємо перед нарощенням ставити дефіс (бо іноді намагаються обійтися без нього, просто тулять літеру після цифри). Друге правило складніше і розгалуженіше.
Нарощення має:
- одну літеру, якщо передостання літера числівника позначає голосний звук: третій — 3-й, третьою — 3-ю;
- дві літери, якщо передостання літерою числівника стоїть літера, що позначає приголосний звук: третє — 3-тє, третього — 3-го.
Якщо два порядкові числівники розділені комою або поєднані сполучником, нарощення додається до кожного з числівників: 22-ге, 23-тє місце, 118-й або 119-й поверх
1340-ві і 1350-ті роки
Якщо більше двох порядкових числівників розділені комою або крапкою з комою або поєднані сполучником, нарощення має тільки останній числівник: 1, 2, 3-й курси; 1740, 1760 і 1780-ті роки, коли йдеться про позначення десятиліть (але: 1740 рік, 1760 рік і 1780-ті роки (перші два числівники позначають саме роки, а не десятиліття, а третій – десятилітній проміжок часу).
Якщо два порядкові числівники розділені тире, нарощення додається:
- тільки до другого числівника, якщо відмінкові закінчення числівників однакові): 1820–1830-ті роки, 4–5-те тисячоліття;
- до обох числівників, якщо відмінкові закінчення не однакові: 1930-ті – 1940-ві роки;
- до обох числівників, якщо слова перед першим числівником керують тільки ним, а не обома числівниками: наприкінці 1990-х – у 2000-ні роки.
Календарні дати пишуться без нарощення, якщо після цифри йде слово рік або назва місяця: 1940 рік, 4 червня. Якщо ж після цифр, які позначають рік, немає словак "рік", то пишемо нарощення: у 1940-му. Пишемо нарощення й тоді, коли в датах замість назви місяця після цифр вживається слово "число": 5-те число, січня 4-го.
Порядкові числівники до 10 записують словами: другий-третій, сьоме (у нейтральних текстах).
Читайте також: Уроки української: Що не так з висловом "у сенсі?", і як очерет перетворився на аварію
Римські цифри
Номери років, десятиліть і тисячоліть записують арабськими цифрами, номери століть — римськими. Римськими цифрами позначають номери фестивалів, масштабних конкурсів. Біля римських цифр ніколи не пишеться нарощення!
На сьогодні досить. До зустрічей на Depo.Вінниця!
Читайте також: Уроки української: Яка різниця між "аби" і "щоб", і чому не слід ігнорувати сполучник "і"
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця
Всі новини на одному каналі в Google News
- 22:11I рівень небезпеки: У низці областей 21 листопада синоптики прогнозують дощ та мокрий сніг
- 21:44На Вінниччині учитель створює безпілотники для захисників України. Дрони отримують імена загиблих героїв ФОТО
- 10:20СБУ затримала баристу з Вінниці, що коригував удари по Києву та намагався вчинити диверсії на залізниці ФОТО
- 17:28 Зеленський затвердив реформу МСЕК
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 09:40У НБУ вважають, що інфляція в Україні може прискоритися
- 10:35 Цієї ночі противник атакував Україну рекордною кількістю БпЛА
- 15:33У 45 років помер чемпіон з боксу В’ячеслав Узелков
- 13:22Відстрочка онлайн: Хто може скористатися новою функцією додатку Резерв+
- 22:22З початку війни в українців змінилися харчові звички: Про що мова
- 11:56У Вінниці боксери влаштували бійку зі зброєю у клубі: ЗМІ розібрали "бій" покадрово
- 00:02 Запущено, збито, локаційно втрачено: У Повітряних силах оприлюднили статистику нападу ворожих дронів за три місяці
- 12:45У Вінниці судитимуть організатора підпільної гуральні
- 12:12До Молдови на гумовому човні: На березі Дністра впіймали ухилянта та його "поводиря"
- 22:50На Вінниччині засудили ґвалтівника 83-річної пенсіонерки
- 18:30У широкий прокат виходить стрічка "ОЧІ: ЛЕГЕНДА КАРПАТ", натхненна Україною (ТРЕЙЛЕР) ФОТО Відео
- 14:03Секрети здорового харчування: як зробити раціон збалансованим? Актуально
- 12:26На Вінниччині стався витік аміаку з цистерни