У місті на Вінниччині готуються до фестивалю пам’яті фольклористки Насті Присяжнюк

 Фестиваль відбудеться в рамках культурно-мистецьких заходів "Ти у мене єдина!", присвячених 30-річчю Незалежності України

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
У місті на Вінниччині готуються до фести…

У суботу, 14 серпня, о 15:00 у Погребищі розпочнеться обласний фестиваль "Світанки над Россю" для вшанування пам’яті фольклористки Насті Присяжнюк.

 Фестиваль відбудеться в рамках культурно-мистецьких заходів "Ти у мене єдина!", привячених 30-річчю Незалежності України. У програмі фольклорного свята не лише пісні, а й містечко майстрів декоративно-прикладного мистецтва, атракціони, страви місцевих кулінарів і лазерне шоу. Про це повідомляє Depo.Вінниця з посиланням на пресслужбу Погребищенської міської ради.

Пісні, віднайдені і записані Настею Присяжнюк, лунатимуть у виконання місцевих аматорських колективів. У фестивалі візьмуть участь заслужений народний ансамбль пісні і танцю України "Дарничанка" з Києва, колектив "Експромт" Вінницької обласної філармонії ім. М.Д.Леонтовича, гурти  "Декорум" і "Шпилясті кобзарі".

Фестиваль "Світанки над Россю"

Фольклористка Настя Присяжнюк народилася 22 грудня 1894 р. у містечку Погребище (тоді – Бердичівського повіту Київської губернії)  у багатодітній сім'ї бідного чинбаря Андріана Присяжнюка. Це була дванадцята дитина в сім’ї.

До школи Настю не прийняли, бо "місць не було", але згодом все-таки вдалося закінчила двокласну школу.Де тільки могла, співала і бралась за книжку. Мріяла стати вчителькою, і її мрія таки збулася, хоч шлях до неї був дуже тернистим.

у 1917 у Києві склала екстерном іспити на звання вчительки. З цього часу працювала у школі.

Провчителювавши понад 10 років, Настя Андріанівна 1927 року вступила до Кам'янець-Подільського інституту народної освіти. 1930 року вона закінчила його, а далі продовжила навчання в аспірантурі, була визнаним фахівцем з філології, готувалася до захисту кандидатської дисертації при кафедрі української мови Київського університету.

Брала участь в укладанні першого за радянської роби українського правопису, працювала із професором Харківського університету Олексою Синявським (був безпідставно заарештований і страчений 1937-го). Була знайома з академіком Агатангелом Кримськи,  також знищеним тоталітарним радянським режимом

Саму Настю Присяжнюк заарештували в 1932. Перебувала на засланні до післявоєнного часу. Пізніше знову вчителювала в рідному Погребищі. 1957 року вона вийшла на пенсію.

1967 року за багатолітню педагогічну й збирацьку працю Присяжнюк нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора.  1970 року її відзначено ювілейною медаллю "За доблесну працю".

Фольклористка записала близько 7 тисяч пісень, 4,5 тисячі народних оповідань, понад 50 тисяч прислів’їв та приказок, 2,5 тисячі загадок, голосінь, замовлянь і повір’їв,  матеріали до народного сонника, легенди Погребища і навколишніх сіл району та інше. Написала низку нарисів про видатних носіїв фольклору, з якими

Заміж Настя Присяжнюк так і не вийшла, своїх дітей не мала.

Читайте також: Зберегти на віки: Як вінницька співачка відроджує пісенну спадщину Східного Поділля

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme