Перемога Директорії, День здоров’я та душі і фестиваль сну: Що відзначаємо 3 січня

А ще 3 січня відзначають день народження соломинки для коктейлів

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Перемога Директорії, День здоров’я та ду…
Фото: Вікіпедія

3 січня – третій день року. У церковному календарі – день пам'яті митрополита Київського і всієї Русі святителя Петра, в народі – Петрів день.

Цього дня 1918 року Київ зайняв корпус січових стрільців Євгена Коновальця, що означало перемогу повстання Директорії під головуванням Володимира Винниченка, а 1900 року німецький фізик Макс Плай викладає свою квантову теорію, яка стала основою сучасної квантової фізики. 

А ще 3 січня відзначають Міжнародний день здоров’я та душі, тому важливо прислухатися до себе і своїх відчуттів. Чудовий день, щоб почати нове життя.

Багатьох це здивує, але 3 січня відзначають ... день народження соломинки для коктейлів. Зазвичай соломинки для коктейлів виготовляють з пластику. Саме цей виріб належить до топ-5 предметів з пластику, які забруднюють планету, тому найкращий спосіб відзначити цей день – назавжди відмовитися від використання соломинок, жили ж якось раніше й без них?

Крім того, 3 січня – День проти приниження, День штату Аляска в США, Національний день вишні в шоколаді в США, Фестиваль сну (неофіційне свято в Німеччині, яке спрямоване на нормалізацію сну після зустрічі Нового року).

Є й інші події, на які варто звернути увагу 3 січня.

У 1431 в цей день — захоплена в полон бургундцями Жанна д'Арк була передана англійській окупаційній владі до Руана в обмін на 10000 ліврів.

У 1919 році Українська Національна Рада Західноукраїнської Народної Республіки проголосила зі своєї сторони злуку ЗУНР з Українською Народною Республікою. 

 

У 1961-му США відкликали дипломатичне визнання уряду Куби і закрили посольство в Гавані.

У 1992-му США встановили дипломатичні відносини з Україною.

Цього дня в різні роки народилися:

 

106 рік  до нашої ери — Цицерон, римський державний діяч, оратор, письменник;

1591 — Валантен де Булонь, французький художник доби бароко; 

1777 — Луї Пуансо, французький математик і механік;

1872 — Франсуа Тюро-Данжен, археолог, засновник шумерології;

1892 — Джон Роналд Руел Толкін, англійський письменник, філолог-медієвіст;

1895 — Борис Лятошинський, український композитор;

1942 — Анатолій Погрібний, український громадський діяч, літературний критик, лавреат Шевченківської премії (2006);

1946 — Джон Пол Джонс, британський музикант, басист та клавішник рок-гурту Led Zeppelin;

 1956 – Мел Гібсон, один з найпопулярніших і затребуваних кіноакторів сучасного кінематографа, успішний кінорежисер і продюсер;

 

1969 — Міхаель Шумахер, семиразовий чемпіон світу з автогонок у класі Формула-1;

2013 — Ґрета Тунберг, шведська екологічна активістка.

Що відомо про людей, народжених 3 січня 

Люди, народжені в цей день, дуже стійкі в гонитві за тим, чого прагнуть У них є рішучість і наполегливість, щоб досягти всіх поставлених завдань, що вони, як правило, і роблять. Вони терпіти не можуть поразок і провалів, вони надійні й дуже прив'язані до своїх друзів і проєктів.

Часом ці люди можуть бути занадто вперті і роками можуть приховувати своє справжнє обличчя. У більшості випадків це однолюби, готові на неймовірні вчинки заради коханої людини.

Талісман людей, народжених 3 січня, – онікс. З давніх часів про нього складали легенди і використовували для лікування різних хвороб.

Померли 3 січня:

1501 — Нізамаддін Мір Алішер Навої, узбецький поет і мислитель;

1875 — П'єр Ларусс, філолог, письменник, педагог, мовознавець, лексикограф та видавець;

1923 — Ярослав Гашек, чеський письменник-сатирик;

1930 — Владислав Городецький, київський архітектор-модерніст;

1945 — Федір Якименко, український композитор, піаніст і педагог.

У календарі знаменних дат Вінниччини цьогорічний день 3 січня позначений тим, що 125 років тому народився Петро Білецький (03.01.1897, с. Лугова, нині Гайсин. р-ну – 31.10.1988, м. Ворошиловград, нині м. Луганськ), професор-агроном.

Церковна дата 

 

У православному календарі це день пам'яті митрополита Київського і всієї Русі святителя Петра. Народився майбутній митрополит на Волині в досить благочестивій християнській родині. Ще в юнацтві прийняв постриг. Пізніше покинув монастир, щоб заснувати свою обитель. Прославився завдяки великій кількості подвигів.

1308 року патріархом Константинопольським Петро був зведений на російську митрополію. Це були нелегкі часи для митрополита, протягом яких йому довелося під татарським ярмом переконувати людей сповідувати слово Христа та берегти свою релігію. Помер Петро 1326 року.

А ще 3 січня – день пам’яті святої мучениці Іуліанії. Народилася свята в Никодимії в сім’ї язичника. Коли дівчинці було 9 років вона усвідомила всю силу та мудрість християнства і таємно прийняла Хрещення. В той же час її силою заручили. В день свого весілля Іуліанія відмовилася виходити заміж. За це її жорстоко побив батько і віддав на суд єпарху, який і був нареченим дівчинки. Він вмовляв дівчину вийти заміж, а за це він не буде просити її змінити віру. Але Іуліанія була непохитною. Її довго катували, але її рани відразу зцілювалися, а тіло наповнювалося новими силами. Жінки та чоловіки, які бачили це диво, відразу увірували в Христа. Їх, як і мученицю, було страчено.

Прикмети 3 січня:

забороняється підглядати і підслуховувати: раніше важалося, що після цього можна залишитися без зору і слуху;

не давайте присяги чи обіцянки, а також не піднімайте предмети, які ви знайшли на землі, інакше незабаром втратите щось важливе. 

3 січня на Русі господині намагалися відганяти від своєї оселі нечисту силу: для цього на видних місцях кімнат клали срібні вироби.

Народний прогноз погоди:

якщо снігу багато, то буде гарний урожай;

який 3 січня день, таким буде вересень;

якщо снігу небагато, а надворі холодно, влітку буде посушливо і спекотно;

в лісі довго чується відлуння – скоро будуть чіткі морози;

якщо до 3 січня ще не випав сніг, чекайте тяжкого і неврожайного року;

світанок з яскраво-червоним небом – незаларом  почнеться заметіль;

у повітрі в’ються ворони й галки – незабаром піде сніг, а якщо вони сідають на землю – буде відлига, розмістилися на верхівках дерев – до сильного морозу. 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme