Правда про одну з найстрашніших хвороб: Як уберегтися від раку і коли бити тривогу 

Найважливіший фактор у лікуванні хворих з онкопатологіями – час

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Правда про одну з найстрашніших хвороб:…
Фото: Сергій Бахмутов

У Вінниці в онкоцентрі, який попри пандемію працює у звичному режимі, немає таких черг, як раніше. Жителі Вінниці і області, як, мабуть, і жителі інших регіонів України, нині не поспішають до онкологів. Але ракові захворювання не беруть відпусток на час пандемії: якщо "процес пішов", то він не зупиниться без втручання лікарів. А стресові ситуації, яких під час пандемії й карантину значно побільшало, зменшення рухового навантаження (внаслідок дистанційної роботи), постковідні стани стають каталізаторами розвитку онкозахворювань.

Про те, як виникає і розвивається рак, що робити, щоб уберегтися від захворювання, і коли бити тривогу, кореспондентці Depo.Вінниця розповів директор Подільського регіонального центру онкології, доктор медичних наук, заслужений лікар України, голова правління ГО "Асоціація онкологів Поділля" Володимир Шамрай.

Директор Подільського регіонального центру онкології Володимир Шамрай

Директор Подільського регіонального центру онкології Володимир Шамрай. Фото: Сергій Бахмутов

Як узагалі виникає рак?

– У процесі життєдіяльності стовбурові клітини людського організму диференціюються в ту чи іншу тканину: м’язову, епітеліальну, сполучну тощо. На певному етапі, коли з якихось причин відбувається відхилення від нормального процесу диференціації, виникає атипова видозміна клітини, і в певному органі виникає так зване фонове захворювання. Для кожного органу і кожного виду тканини фонове захворювання своє. Наприклад, для дихальної системи це може бути бронхіт, для шлунково-кишкового тракту – гастрит чи виразковий коліт тощо. І якщо атиповий стан, який виникає в клітинах, не лікувати, він продовжує розвиватися, і тоді виникає передраковий стан. Наприклад, у жінок це може бути дисплазія шийки матки, після якої може виникнути внутрішньоепітеліальний рак. Якщо в цей процес не втручатися, хвороба продовжить розвиватися за своїми законами.

Що найчастіше стає причиною онкозахворювань?

– Відхилення від диференціювання відбувається під дією різних чинників. Переважно це зовнішній вплив. Є чимало канцерогенів, тобто речовин, які провокують онкологічні захворювання. Дослідники вважають: якщо взяти за 100% усі відомі причини виникнення раку, то щонайменше 50% – це випадки, яких можна уникнути. До цих 50% відсотків належать такі фактори ризику: шкідливі звички, надмірна вага тіла, брак руху і фізичних навантажень, нездорове харчування. Це те, на що людина може впливати.

Інші 50% – це те, на що людина не має впливу. Серед них є й генетичний чинник. Але на генетику припадає приблизно 20% випадків захворювання на рак. Тобто лише кожний п’ятий випадок захворювання пов'язаний з генетикою.

На різних етапах життя людини домінують різні фактори ризику. Наприклад, на розвиток гормонозалежних раків значною мірою впливає ожиріння. У чоловіків воно може провокувати рак передміхурової залози, у жінок – рак молочної залози, рак матки, рак яєчників, а також рак щитоподібної залози.

На виникнення гормонозалежних раків впливають і фактори зовнішнього середовища. Значну роль відіграє стресовий фактор. Коли я ще працював над кандидатською дисертацією, то досліджував розвиток гормонозалежних раків у жінок у різних регіонах України. І от з’ясувалося, що в екологічно сприятливих регіонах Західної України цей показник вищий, ніж у промислових, де набагато більше забруднені повітря і вода. Чому? Тому що значна частина чоловіків у західних регіонах не живуть вдома, вони на заробітках, що додає стресового стану жінкам. Самі жінки теж тривалий час працюють за кордоном, покидаючи дітей на бабусь-дідусів, тобто вони в постійному стресі ще й від цього. А хронічний стрес часто призводить до гормонозалежного раку, у жінок найчастіше – до раку молочної залози. Хоча захворіти на рак може будь-яка людина.

Володимир Шамрай оперує пацієнтку

Володимир Шамрай оперує пацієнтку. Фото: Сергій Бахмутов

Традиційно вважається, що рак – хвороба літніх людей, але останнім часом він дуже помолодшав і вікові межі розмиті.

– Так, але серед хворих таки більшість складають літні люди, адже з віком "накопичуються" і фактори ризику, і дія кожного з них. Утім, пацієнтів молодого віку щороку більшає. Є їх чимало і серед дітей, але дитяча онкологія – не мій профіль, тому залишимо цю тему іншим фахівцям.

Як попередити онкологічні процеси?

– Здоровий спосіб життя, нормальна рухова активність, вчасне лікування різних захворювань та періодичний огляд у лікаря. Своєчасний огляд дозволяє не тільки вчасно виявити розвиток онкозахворювання і розпочати лікування на ранній стадії, а й нерідко попередити виникнення раку. Йдеться про своєчасне і якісне лікування фонових захворювань, що неможливо без ранньої діагностики.

Читайте також: Чий організм найбільше "відчуває весну", і чому медики давно не говорять про "авітаміноз"

Коли бити тривогу чи хоча б просто замислитися? І до кого бігти: одразу до онколога чи таки до сімейного лікаря?

– Сучасний формат надання медичної допомоги в комунальних і державних закладах передбачає попередню консультацію в сімейного лікаря і направлення до вузького фахівця. Це нормально і правильно, але в нас до цього порядку ще не звикли ні лікарі, ні пацієнти. Не можна виділити чітко п'ять чи десять симптомів, які повинні спонукати людину терміново бігти до онколога. Але є симптоми, на які варто звернути увагу.

Хвороби шлунково-кишкового тракту. Відчуте зниження маси тіла (якщо ви не сиділи на дієті чи не збільшували фізичне навантаження), поєднання несподіваної діареї з запорами, тривала анемія, тривале погіршення апетиту, млявість, яка не минає після повноцінного відпочинку,

Пухлини репродуктивної системи у жінок. Порушення менструального циклу, особливо кровотечі під час менопаузи, значне збільшення живота, поява асциту в черевній порожнини (скупчення в ній рідини), поява набряків, виражений біль.

Шкіра. Якщо маєте якісь видимі зміни родимок чи пігментних плям – це однозначно сигнал про необхідність звернути увагу на здоров’я.

Ці симптоми не означають, що це точно рак, але відкладати похід до лікаря не варто.

Виходячи з цього, говоримо про потребу в щорічних профілактичних онкооглядах. Після 40-45 років при виникненні вищезгаданих симптомів потрібна поглиблена діагностика.

Чи є мінімальний перелік обстежень, які варто пройти навіть здоровій людині 45-50 років, яка не відчуває особливих симптомів, щоб "упіймати" окнозахворювання на початкових стадіях і успішно їх лікувати?

– Я вважаю, що для обстеження шлунково-кишкового тракту раз на три роки потрібні відеогастроскопія і відеоколоноскопія. Щороку – УЗД органів черевної порожнини і малого тазу. Органи дихання: раз на рік потрібна хоча б рентгенографія легень, а краще – низькодозова комп’ютерна томографія.

Для чоловіків хоча б раз на рік обов’язковий огляд уролога чи андролога, для жінок – огляд гінеколога з обов’язковим цитологічним дослідженням і огляд мамолога (до 40 років жінкам призначають УЗД молочної залози, після 40 – мамографію).

Рак зовнішньої локалізації може запідозрити сімейний лікар, проводячи огляд пацієнта. Для цього візуально оглядаються ротова порожнина, пряма кишка, молочна залоза, щитоподібна залоза та шкіра. Достатньо просто подивитися і провести пальпацію, дорога апаратура сімейному лікарю для цього не потрібна.

За останні три роки у чотири-п’ять разів зросла кількість випадків занедбаних раків шийки матки, в чотири – раку молочної залози.

На жаль, з 2017 року в Україні скасовано диспансеризацію. Замість неї мали запровадити скринінгові обстеження, бо диспансеризацію було названо пережитком радянської системи. Варто зазначити, що за роки незалежності в Україні не запроваджено жодної загальнодержавної скринінгової програми. На щастя, в нашій області є наказ, який зобов’язує сімейного лікаря організовувати і проводити щорічні онкопрофогляди у своїх пацієнтів, крім цього, сімейні лікарі повинні проводити динамічне спостереження за пацієнтам з фоновою і передраковою патологією, що надзвичайно важливо для своєчасної діагностики онкопатологій. Але мушу наголосити: у роботі сімейних лікарів є суттєві недоліки. Тільки кожен п’ятий випадок раку виявляється під час проведення профоглядів, а решта випадків – коли завгодно і де завгодно. А це означає, що ситуація фактично неконтрольована. І в результаті чверть випадків раку виявляється в занедбаних стадіях.

Що таке онкомаркери?

–  Це білки, які виділяє пухлина під час її розвитку в організмі людини. Ці білки з’являються на доклінічному етапі захворювання, тобто тоді, коли ще немає симптомів. Є кілька десятків онкомаркерів, жоден з них не має стовідсоткової специфічності, але підвищення рівня того чи іншого онкомаркера має насторожити лікаря і пацієнта.

Читайте також: Чому препарати від болю в суглобах можуть більше нашкодити, ніж допомогти

Є сенс робити аналіз на онкомаркери кожній людині?

–  Це логічно для людей з груп ризику, зокрема для тих, хто має спадкові фактори, фонові й передракові захворювання. Здоровим пацієнтам молодого віку немає необхідності цього робити. Сімейний лікар повинен розпитати пацієнта про спадкові захворювання, призначити профогляд і визначити, які додаткові обстеження потрібні. Тобто в будь-кому разі спілкуйтеся з лікарем. Не довіряєте одному – йдіть до іншого, але якщо ви самі не маєте медичної освіти, не призначайте собі ні обстежень, ні лікування. Як правило, таких обстежень сімейний лікар не призначає, потрібно взяти в нього направлення до онколога, особливо, якщо є не лише фонові захворювання, а й спадкові фактори. З електронним направленням слід прийти в онкоцентр, і лікар призначить, якщо потрібно, не тільки аналіз на онкомаркери, а й додаткове поглиблене обстеження. Електронне направлення надасть можливість пройти обстеження безоплатно, якщо направлення немає, за обстеження доведеться платити.

Ви неодноразово писали і говорили про те, що через епідемію коронавірусу до вас не йдуть пацієнти.

– Хворі часто до нас не поспішають з різних причин: бояться почути "страшну правду", бояться дорожнечі, а тепер бояться ще й коронавірусу. А ще знаю, що чимало сімейних лікарів є частиною комерційних схем приватних центрів. І такі лікарі кажуть пацієнтам: "Який онкоцентр? Не йдіть туди, там ковід аж кишить, от ідіть в той центр – там все зроблять чудово". Сімейний лікар від цього отримує свій бонус, а тим часом пацієнт втрачає дорогоцінний час. Не можу сказати, що у всіх приватних клініках працюють шарлатани, це неправда, але якщо лікувально-діагностичний центр зареєстрований у якійсь двокімнатній квартирі, то треба добряче подумати перед тим, як туди йти. МОЗ чомусь направо й наліво роздає приватним структурам ліцензії на лікування онкохворих. Раніше це було набагато складніше, враховувалося набагато більше параметрів. У багатьох приватних клініках, де є можливість проводити хірургічні втручання, пацієнтові роблять операцію. Але враховуючи той факт, що жодна приватна медична структура нашого регіону не забезпечує повний цикл лікування онкохворого, переважна більшість пацієнтів на певному етапі таки звертаються до нашого закладу. Наголошую, що в онкології дуже важливі неперервність і спадкоємність лікування.

В операційній онкоцентру

В операційній онкоцентру. Фото: Сергій Бахмутов

Чи часто вам доводиться стикатися з результатами нетрадиційного лікування раку?

– Я працюю в онкології понад чверть століття, і ще жодного разу я не бачив, щоб пацієнт вилікувався від раку уринотерапією, гасом, болиголовом, горілкою з олією… Зараз, на щастя, люди менше на це ведуться, а в 90-ті роки минулого століття це була просто якась "пошесть". Тепер занедбані випадки це, як правило, наслідок того, що людина просто не йде до лікаря вчасно. Причин знаходять  багато: "немає часу", "немає грошей", "нічого не болить, то й не потрібен медогляд", "йти до онколога – це страшно"… А тепер ще й коронавірус додав нову причину: "не йдемо до онкологів, бо там черги і можна заразитися". А в онкології час – найважливіший фактор. Якщо на початкові стадії ми можемо вилікувати хворого повністю в більшості випадків, то на занедбаній йдеться переважно про паліативну і симптоматичну терапію.

Повторюю, наш онкоцентр і під час епідемії працює в звичному режимі. Коли пацієнт приходить на консультацію, ми не вимагаємо аналізів на коронавірус, необхідно мати лише електронне напралененя від сімейного лікаря. А от у разі необхідності госпіталізації буде потрібен свіжий ПРЛ-тест на ковід або результат аналізу на імуноглобуліни M і G. Бажано щоб ці аналізи були проведені за три-п'ять днів до госпіталізації.

У закладі майже два роки тому створена електрона черга пацієнтів. Можна записатись на прийом до лікаря і при цьому не витрачати час і не стояти в натовпі.  На сайті онкоцентру є телефони, за якими теж можна записатися, в поліклініці є ще й термінал для запису.

Закликаю всіх виділити один день у році для для обстеження, щоб з’ясувати, що у вас все добре, або щоб вчасно виявити хворобу. У 2020 році на Вінниччині рак діагностовано у 4362 людей, чверть з яких після виявлення пухлин не прожили і року, бо звернулися до лікаря запізно.

Лише за останній рік в нашій області своєчасна діагностика злоякісних новоутворень усіх локалізацій (І-ІІ стадії) погіршала – зменшилася на 5,2%. Зросла кількість занедбаних випадків (ІІІ-ІVстадії) раку візуальних локалізацій: з 4,6% у 2015 році до 17,8% у 2020-му. Ситуацію необхідно змінювати і це робити ми можемо тільки разом. Якщо ви не йдете до лікаря, бо страшно почути, що є хвороба, то скажу протилежне: страшно не знати що є захворювання, чи ігнорувати його, бо незнання правди не дозволяє вплинути на ситуацію.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme