Пільговий проїзд для учасників бойових дій: Вінницькі ветерани зібралися судитися з міськрадою

Фронтовики також погрожують позовом Кабміну
 

Сергій Маламура
Журналіст регіональної редакції Depo.Вінниця
Пільговий проїзд для учасників бойових д…

Вінницький окружний адміністративний суд у середу, 24 лютого спробує "помирити" учасників бойових дій із мерією: вісім громадських організацій АТОвців та волонтерів вирішили оскаржувати в суді рішення виконкому про обмеження до 60 кількості безплатних поїздок для ветеранів (як зрештою і для більшості інших категорій пільговиків) у муніципальному громадському транспорті. Більше того, кажуть позивачі, за цим рішенням пільгами у Вінниці зможуть скористатися тільки жителі міста.

Ситуація для України не нова. Спровокувало її реформування міжбюджетних відносин. Якщо коротко, то держава пільги пообіцяла, а фінансування переклала на плечі громад. А ті вже вирішують проблему, як можуть.

Втім, ветеранів це дещо шокувало. Навіть тих, які принципово не хочуть користуватися пільгами і свідомо платять за проїзд.   

"Що робити ветерану, який приїде до Вінниці із села чи іншої області, наприклад, у військовий шпиталь?" -- запитує представник Спілки учасників АТО Бершадського району Тарас Кузик. 

представник Спілки учасників АТО Бершадського району Тарас Кузик

Тарас Кузик

Чоловік зареєстрований на Вінниччині, мешкає зараз на Кропивниччині, а на роботу їздить на Черкащину. Тому, як ніхто, може оцінити політику влади щодо пільговиків у різних регіонах та громадах. Каже, питання це потрібно врегулювати раз і назавжди на державному рівні.

Власне, законодавство зобов'язало Кабмін це зробити ще у 2017 році, коли планувалось вводити єдиний електронний квиток для всіх пільговиків України. Але руки в урядовців до цього так і не дійшли. Тому зараз, каже Тарас Кузик, різні ветеранські об'єднання ініціюватимуть спільний судовий позов уже до Кабміну - через невиконання урядом своїх зобов'язань.   

"У Вінницькій міській раді норму закону про те, що електронний квиток має видаватися безплатно, трактували по своєму, але Закон передбачає єдину картку по всій території України. І ми зараз із ветеранською координаційною радою при Вінницькій ОДА хочемо разом з ветеранськими організаціями з інших регіонів України подавати до суду на Кабінет Міністрів за невиконання його ж рішень та невиконання Закону. А щодо рішення міської влади, то такі приймають в багатьох містах, тому дискусії перенесуться в суди. Десь уже винесено ухвали на користь АТОвців, але немає єдності. Потрібно, щоб і міністерство у справах ветеранів нас активніше підтримало. Воно сьогодні ніби не заперечує щодо нашого позову, але могло б першим зреагувати й активно допомогти. Тому ми  хочемо об'єднати більшість громадських організацій, щоб разом показати, що закон в Україні не повинен порушуватись", - говорить Тарас Кузик.   

За словами однієї з ініціаторок подання судового позову до Вінницької міськради, лідерки ГО "Автомайдан Вінниччини" Таїсії Гайди, є позитивні приклади вирішення питання у суді: у Рівному позов ветеранів Феміда задовольнила.  

лідерка ГО "Автомайдан Вінниччини" Таїсія Гайда

Таїсія Гайда

"Законодавство каже, що нормативні документи, які обмежують права і пільги ветеранів є недійсними. Тобто, фактично у Вінниці міськвиконком ухвалив завідомо недійсний документ. У нас виходить так, що Вінницька громада готова платити за проїзд пільговиків. Але якщо хлопець із якогось далекого села їде в госпіталь, то він не матиме права скористатися пільгою, бо його громада не зможе за нього заплатити. Це буде дискримінація за місцем проживання. У Конституції чітко записано, що цього робити не можна", – пояснює Гайда.

Однак і вона переконана, що "поставити крапку" у цьому питанні зобов'язаний Кабмін:

"Коли вносилися відповідні зміни щодо електронного квитка, Кабмін зобов'язали врегулювати це питання. Але уряд цього не зробив. Фактично через бездіяльність Кабміну, маємо сьогодні таку проблему: учасники АТО мають пільгу, але скористатися нею не можуть".

Державні гарантії однозначно мають забезпечуватися. Таку позицію Мінветеранів озвучує представник міністерства у Вінницькій області, учасник бойових дій Володимир Сироватко. За його словами, рішенням суду чи окремої міськради навести лад практично нереально.

представник міністерства у Вінницькій області, учасник бойових дій Володимир Сироватко

Володимир Сироватко

"Судова практика в Україні показує, що схожі рішення місцевих рад є незаконними. Здебільшого рішення судів виконуються, але в окремих містах навіть поліцію доводиться залучати, щоб забезпечити їх виконання, – розповідає Володимир Сироватко. – Справді, багато скарг надходить по всій Україні: у когось проблеми з міським транспортом, у когось – з метрополітеном, з міжміським... У нас на Вінниччині зараз немає питань по міжміських перевезеннях. Виникла проблема у місті. Позиція нашого міністерства полягає в тому, що має бути, все таки, єдиний електронний квиток на всій території України, щоб кожна громада не думала, як вийти із ситуації. Але поки що це питання обговорюється".

Разом з тим, каже посадовець, є надії на ухвалення законопроєкту щодо монетизації пільг, який розробило Мінсоцполітики. Проєкт передбачає надання пільги на оплату проїзду у формі грошової компенсації на підставі відповідних рішень органів місцевого самоврядування у визначених ними порядку та розмірах. Це не суперечить Бюджетному кодексу. Підтримують проєкт і перевізники, а органи місцевого самоврядування просять кошти на пільговий проїзд, все ж, планувати в державному бюджеті.  

Але законопроєкт поки що не вноситься на розгляд парламенту, його ще хочуть узгодити з усіма зацікавленими сторонами, бо далеко не всі підтримують монетизацію. Ще більше дискусій викликає питання джерел фінансування пільг.

Тим часом у Вінниці шукають свої варіанти вирішення проблеми. Щоб заспокоїти учасників бойових дій із районів області, нещодавно комунальне підприємство "Вінницякартсервіс", яке відповідає за впровадження електронного квитка у місті, звернулося до всіх ОТГ області з пропозицією облаштувати в громадах віддалені робочі місця і приймати заявки на виготовлення "Карток вінничанина", щоб тамтешні ветерани, а можливо й інші категорії пільговиків, також могли користуватись правом безплатного проїзду у Вінниці. Звісно, заплатити за ці картки мають із бюджетів громад.

"Громади ми просимо визначити, кому справді необхідні картки, хто систематично їздить до Вінниці", – каже директорка КП "Вінницякартсервіс" Катерина Бабіна.

директорка КП "Вінницякартсервіс" Катерина Бабіна

Катерина Бабіна

Водночас вона визнає: щодо пільговиків з інших областей – ситуація складніша, але запевняє: до жодного ветерана в транспорті не буде претензій при наявності посвідчення учасника бойових дій:

"Вінничани зараз їздять за картками. Усі інші просто пред'являють контролерам пільгові посвідчення".

Виготовити картки для своїх пацієнтів з інших регіонів підприємство також пропонує і розташованим у Вінниці військовому шпиталю та госпіталю для ветеранів. Відповідей ще чекають. Як і від територіальних громад області. А там з рішеннями не поспішають. Можливо, сподіваються на врегулювання проблеми урядом.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme