Часник ще нікого не захистив від важкої форми грипу: Що треба знати про особливості цьогорічної епідемії
Епідемії ще немає, але на неї чекають - так медики характеризують нинішню ситуацію із захворюваністю на грип та ГРВІ у Вінницькій області
- Вінниця
-
27 січня 2020 13:30
Офіційна статистика стверджує, що на четвертому тижні року інтенсивність захворюваності складає 617,3 випадків на 100 тисяч населення, що на 10% нижче базового рівня.
З медичною допомогою впродовж попереднього тижня у Вінницькій області звернулося понад 9,5 тисячі людей. Більше 60% з них – діти. Госпіталізовано було 544 особи, в тому числі 432 дитини. Смертельних випадків від грипу, на щастя, поки не зафіксовано.
Найінтенсивніше, за даними департаменту охорони здоров’я ОДА, хворіють нині мешканці Барського, Жмеринського, Тульчинського, Могилів-Подільського, Мурованокуриловецького та Тиврівського районів.
У Вінницькому обласному лабораторному центрі МОЗ України звітують, що з початку епідемічного сезону у вірусологічній лабораторії методом люмінесцентної мікроскопії було досліджено матеріал від восьми осіб. Отримано один позитивний результат на вірус парагрипу та два – на аденовірус. Методом ПЛР досліджено 34 зразки матеріалу, отримано один позитивний результат на вірус грипу типу А H3 та 15 позитивних – на вірус грипу типу А H1.
Про те, яких типів вірусів варто цього сезону боятися вінничанам, наскільки вони небезпечні, коли звертатися до медиків та чи можна вберегтись від грипу – в інтерв’ю із кандидатом медичних наук, доцентом кафедри інфекційних хвороб Вінницького національного медичного університету Оленою Шкондіною.
Пані Олено, сухі статистичні дані вказують, що епідемії грипу та ГРВІ в області поки немає. Як насправді?
– Епідемії, дійсно, ще немає. Сьогодні ми говоримо тільки про спалах захворюваності. Тим не менш, наближаємось до того рівня, коли можна буде говорити про епідемію. Збільшення кількості хворих уже відчувається, тому що кожен день у стаціонар звертаються люди із вірусом грипу, підтвердженим імунохромотографічним тестом і методом ПЛР. Це вірус типу А.
Які цього сезону штами грипу "розгулюють" на Вінниччині?
– На сьогодні ми найчастіше зустрічаємось із вірусами грипу А "Брісбен" (H1N1), А "Канзас" (H3N2). Очікуємо ще типи В "Пхукет" і В "Колорадо".
Ці віруси для нас звичні чи нові?
– Не можна однозначно сказати, нові вони чи старі. Вірус грипу щорічно мутує: він змінюється, але через деякий проміжок часу повторюється. Ті віруси, які сьогодні спостерігаємо – "Брісбен" і "Канзас" – у нас вже були. Тому в частини людей є до них імунітет. Звісно, якась частина антигену змінюється, але не можна казати, що це якісь зовсім нові віруси.
При яких симптомах людині уже потрібно обов’язково звертатися до лікаря?
– Якщо є симптоми грипу, а саме: різке підвищення температури тіла – вище 38,5 градусів, прояви інтоксикації – частіше це головний біль, ломота у всьому тілі, біль у м’язах, суглобах, в очах, світлобоязнь тощо. При грипі катаральні прояви часто спочатку відсутні, починається грип зазвичай із різкого підвищення температури і сильних проявів інтоксикації. А катаральний синдром при грипові уже приєднується пізніше, на відміну від інших респіраторних вірусних інфекцій. Тому потрібно бути напоготові і при таких симптомах завжди звертатись до лікаря, бо ускладнення при грипові наступають дуже швидко. І чим раніше почати лікування, тим ефективнішим воно буде. Є зараз у нас препарати прямої дії, які блокують саме вірус грипу. Але вони максимально ефективні саме у перших дві доби. Тому діагноз бажано поставити протягом першої доби.
Наскільки дороге це лікування? Багато людей саме цього бояться і не йдуть до лікарів…
– Стосовно грипу, то саме препаратами прямої дії, які діють на вірус грипу, у нас забезпечення сьогодні дуже добре. Інфекційні, реанімаційні, пульмонологічні відділення забезпечені бюджетним препаратом "Озалтамівір" (або "Таміфлю"). По місту Вінниці його є приблизно 2 тисячі упаковок. Крім того, на кафедрі інфекційних хвороб ВНМУ хворі можуть взяти участь у клінічних дослідженнях і отримати безплатно препарати, які поки що використовуються тільки в Європі. Йдеться про "Балаксавір" та "Перамівір". У рамках клінічних досліджень ми можемо безкоштовно лікувати достатню кількість хворих такими препаратами. Тобто забезпечення, в принципі, дуже хороше і для хворих вони безкоштовні. Дійсно, якщо доведеться щось докупити: розчини, протикашельні препарати, відхаркуючі – це може робитись за кошти пацієнта.
Інфекційні відділення зараз дуже завантажені пацієнтами із грипом?
– Не можна сказати, що сильно, але щодня поступають такі хворі і на сьогодні, починаючи з нового року 15 хворих госпіталізовано у наше інфекційне відділенні. Але когось госпіталізуємо, інших виписуємо. Це ще не високий рівень.
Коли, за Вашими прогнозами, може бути пік епідемії?
– Традиційно, епідемія грипу настає у січні-лютому, буває й друга хвиля – у березні. Тобто у лютому очікуємо велику кількість хворих.
Така "цікава" цьогорічна зима якось впливає на епідемічну ситуацію? Чи вірусу байдуже до того – є у нас сніг чи немає?
– Оці перепади температури взагалі небезпечні для респіраторних вірусних інфекцій. Вони впливають на захисні сили організму: йому весь час потрібно перелаштовуватись. А на вірус це мало впливає.
Як не захворіти на грип? Які методи профілактики Ви вважаєте найкращими?
– По-перше, якщо можливий контакт із хворими, то потрібно мати бар’єр – маску, яку слід змінювати кожних дві години. Але найкраще – це мати імунітет. Його можна створити завдяки вакцинації. Найчастіше у нас використовують вакцини Ваксігрип і Джесіфлю. Якщо населення вакциноване, має імунітет, то більшість, все ж, не захворіє. А якщо й захворіє (бо вакцинація на 100% також не захищає), то вакциновані люди переносять грип у легкій формі і дуже швидко одужують. Тому найкращий метод профілактики – це вакцинація. Зараз і в місті Вінниці, і в районах області діють бюджетні програми, за якими можна вакцинуватись за пів ціни. Й люди цим користуються.
А часник та інші "народні" засоби – це міф?
– Не зовсім міф. Щось у цьому є, тому що часник – це фітонциди, які дають такий загальний противірусний ефект. Нехтувати цим теж не варто. Але від важкої форми грипу часник ще нікого ніколи не захистив.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця
Всі новини на одному каналі в Google News
- 08:18"УЗ" додає нові рейси по Україні: подробиці
- 22:11I рівень небезпеки: У низці областей 21 листопада синоптики прогнозують дощ та мокрий сніг
- 21:44На Вінниччині учитель створює безпілотники для захисників України. Дрони отримують імена загиблих героїв ФОТО
- 10:20СБУ затримала баристу з Вінниці, що коригував удари по Києву та намагався вчинити диверсії на залізниці ФОТО
- 17:28 Зеленський затвердив реформу МСЕК
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 09:40У НБУ вважають, що інфляція в Україні може прискоритися
- 10:35 Цієї ночі противник атакував Україну рекордною кількістю БпЛА
- 15:33У 45 років помер чемпіон з боксу В’ячеслав Узелков
- 13:22Відстрочка онлайн: Хто може скористатися новою функцією додатку Резерв+
- 22:22З початку війни в українців змінилися харчові звички: Про що мова
- 11:56У Вінниці боксери влаштували бійку зі зброєю у клубі: ЗМІ розібрали "бій" покадрово
- 00:02 Запущено, збито, локаційно втрачено: У Повітряних силах оприлюднили статистику нападу ворожих дронів за три місяці
- 12:45У Вінниці судитимуть організатора підпільної гуральні
- 12:12До Молдови на гумовому човні: На березі Дністра впіймали ухилянта та його "поводиря"
- 22:50На Вінниччині засудили ґвалтівника 83-річної пенсіонерки
- 18:30У широкий прокат виходить стрічка "ОЧІ: ЛЕГЕНДА КАРПАТ", натхненна Україною (ТРЕЙЛЕР) ФОТО Відео
- 14:03Секрети здорового харчування: як зробити раціон збалансованим? Актуально