Чому на Вінниччині жоден московський піп не відповів за антиукраїнську пропаганду
З 2014 року на Вінниччині жоден церковнослужитель не притягувався до відповідальності
- Вінниця
-
24 січня 2018 17:30
Українська православна церква Московського патріархату – самоврядний орган з особливим статусом, який позатим функціонує у складі Російської православної церкви. В контексті вторгнення РФ на територію України, а головне – з огляду на людські жертви, що стали наслідком збройного протистояння, не дивно, що релігійна організація з чіткою ієрархією та вертикальною субординацією сприймається своєрідним "штірліцем" на території України. І не лише через те, що на чолі РПЦ, а відтак і головним "босом" УПЦ МП, є патріарх московський Кирило - відданий поборник "русского міра". А й з огляду на позицію та публічну риторику деяких священослужителів УПЦ московського патріархату.
На фото: Керівник РПЦ Кирил у компанії ватажків "ЛНР" і "ДНР" Леоніда Пасічника та Олександра Захарченка
Зокрема, на території Вінницької області не так давно був зафіксований випадок ігнорування церковниками факту військового вторгнення Росії на українську землю. Так, в одному з храмів райцентру Хмільник вірянам пропонували екскурсії за маршрутами: "Золоте кільце Росії" та "Основні святині Росії", які включають дводенне проживання у Москві та відвідуванням храмів кремля.
Утім, найбільше обурення викликає пубічна антиукраїнська позиція окремих служителів Московського патріархату, які нестримно транслюють свою любов до російської мови, культури та церкви, все українське, при тому, щиро зневажаючи.
Монах-блогер, який не хоче молитись за кіборгів
Так, на Вінниччині в скиту прп. Ніла Сорського Тульчинсько-Брацлавської єпархії УПЦ МП несе послух скитоначальника Ієромонах Іоан - 50-річний уродженець Пермської області РФ Дмитро Курмояров.
Цей монах цікавий тим, що, усамітнившись в чернечому скиті, все ж залишив для себе шпарину у світське життя і став надзвичайно активним користувачем соціальних мереж - має аккаунт у "Фейсбуці" та власний блог.
Ієромонах Іоан дозволяє собі навіть критику керуючого Вінницькою єпархією УПЦ МП митрополита Вінницького і Барського Симеона. При цьому чернець прикривається тим, що служить в Тульчинській єпархії - мабуть, найбільш проросійській на Вінниччині. Адже керуючий цією єпархією - митрополит Тульчинський і Брацлавський УПЦ МП Іонафан - відкритий послідовник "гундяєвщини".
Він відомий тим, що вступився за інтереси керівника російської церкви щодо проведення Всеправославного Собору на Росії, а також відлучив від богослужіння клірика єпархії ієрея Сергія Жабровського "за хибні погляди щодо патріарха Кирила".
Якою може і якою має бути реакція на таку риторику служителів московських церков? Чи притягували до кримінальної відповідальності попів, які публічно демонструють свою антиукраїнську позицію, а також - як правоохоронці та силовики реагують на служителів церкви, які теоретично можуть нашкодити національній безпеці? Ці запитання кореспондентка Depo.Вінниця ставила речникам і правоохоронних, і релігійних структур.
Троє вінницьких священників вибрали Росію
Станом на сьогодні на Вінниччині не траплялося випадків, коли священиків відсторонювали від служби за їхні "політичні погляди". Як повідомили Depo.Вінниця у Вінницькій Єпархії Української православної церкви, у 2014 році три священики за власним бажанням покинули територію України та виїхали на територію Російської Федерації. Один проводив богослужіння у Вінниці, ще двоє – у Вінницькому районі.
"Відсторонень від служби чи заборони у служінні за політичні погляди у Вінницькій єпархії не було. І такого в принципі не повинно бути. Політичні погляди - це особиста справа кожної людини, у тому числі й священника, – коментує протодиякон Владислав Демченко, секретар Вінницької Єпархії УПЦ. – Лише у випадку, якщо священик використовує церковний амвон не для проповіді Христа, а як політичну трибуну (вибачте за штамп), йому буде зроблене зауваження, а потім можуть бути вжиті і більш суворі заходи. Однак у Вінницькій єпархії такого не було. І останній випадок з протоієреєм Геннадієм Черновим – не виключеня. Він заборонений суто за порушення церковних канонів. З 2014 року з Вінницької єпархії переїхали до Росії троє священиків. Це був їхній особистий вибір, який, напевно, був пов'язаний з подіями у політичному і суспільному житті України. Але і у їхніх випадках мови про відсторонення за політичні погляди не було абсолютно".
Так, трапляється, що дії священиків порушують людські закони, на які служителі реагують з меншим острахом, ніж на порушення правил, встановлених церковним начальством. Лояльність священиків до мирських вчинків їхніх колег по службі Божій була продемонстрована в контексті подій, що мали місце на Вінниччині восени 2016 року. Тоді одного зі священиків УПЦ МП підозрювали у вбивстві ветерана АТО Олександра Старусева. Так, це не порушення церковних канонів, утім навіть на період з'ясування обставин трагедії слідством та судом, священника не було відсторонено від служби в церкві. Єпархіальна рада та Рада благочинних вже згаданої вище "прогундяєвської" Тульчинської Єпархії не знайшли причин для того, щоб священник, який переїхав людину і втік з місця трагедії, принаймні тимчасово не вів богослужіння.
У полі зору правоохоронців
Стаття 161 Кримінального кодексу України "Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії" за підслідністю, визначеною статтею 216 Кримінального процесуального кодексу України, належить до компетенції слідчих органів Національної поліції України.
У Головному Управлінні Національної поліції України у Вінницькій області повідомили, що, розпочинаючи із 2014 року (початок збройної агресії на Сході України як умовний відлік, - Ред.) у нашому регіоні не відкривали кримінальних проваджень (стаття 161 ККУ) за фактами правопорушень, вчинених священиками.
"Якщо людина, яка проживає на території України, не виконує законодавство нашої держави, то відповідатиме за його порушення, незалежно від професії і роду занять", – коментує речниця поліції Вінниччини Анна Олійник.
В обласному Управлінні Служби безпеки України на наше запитання, чи здійснює спецслужба профілактичні заходи щодо священнослужителів, відповіли, що, відповідно до вимог чинного законодавства, загроза використання релігійного чинника спеціальними службами іноземних держав на шкоду інтересам національної безпеки "перебуває у полі зору СБУ".
"Також співробітники УСБУ у Вінницькій області спільно з місцевими органами державної влади, місцевого самоврядування та представниками інших правоохоронних органів сприяють збереженню в регіоні міжконфесійної злагоди, – прокоментувала речниця управління Ірина Алєксєєва. – Будь-які спроби порушення рівноправності громадян на ґрунті віросповідання, провокування міжконфесійних конфліктів, пропагування релігійної нетерпимості, як і антиукраїнські дії та заклики, невідворотно матимуть правове реагування. Це стосується як служителів культу, так і інших громадян".
В СБУ закликають представників усіх релігійних організацій та громадських об'єднань, жителів області не вдаватись до дій, які можуть бути використані для дестабілізації ситуації в регіоні. Та додають, що щодо фактів порушень чинного законодавства мешканці регіону можуть повідомити на "гарячу" лінію УСБУ за номером 0432-53-13-09, на електронну поштову скриньку usbu_vin@ssu.gov.ua або за адресою: місто Вінниця, вулиця Грушевського, 27.
Читайте також: У Вінниці - 10, в області - майже 300: Де знайти православні храми без молитв "за царя і отєчєство"
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця
Всі новини на одному каналі в Google News
- 22:11I рівень небезпеки: У низці областей 21 листопада синоптики прогнозують дощ та мокрий сніг
- 21:44На Вінниччині учитель створює безпілотники для захисників України. Дрони отримують імена загиблих героїв ФОТО
- 10:20СБУ затримала баристу з Вінниці, що коригував удари по Києву та намагався вчинити диверсії на залізниці ФОТО
- 17:28 Зеленський затвердив реформу МСЕК
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 09:40У НБУ вважають, що інфляція в Україні може прискоритися
- 10:35 Цієї ночі противник атакував Україну рекордною кількістю БпЛА
- 15:33У 45 років помер чемпіон з боксу В’ячеслав Узелков
- 13:22Відстрочка онлайн: Хто може скористатися новою функцією додатку Резерв+
- 22:22З початку війни в українців змінилися харчові звички: Про що мова
- 11:56У Вінниці боксери влаштували бійку зі зброєю у клубі: ЗМІ розібрали "бій" покадрово
- 00:02 Запущено, збито, локаційно втрачено: У Повітряних силах оприлюднили статистику нападу ворожих дронів за три місяці
- 12:45У Вінниці судитимуть організатора підпільної гуральні
- 12:12До Молдови на гумовому човні: На березі Дністра впіймали ухилянта та його "поводиря"
- 22:50На Вінниччині засудили ґвалтівника 83-річної пенсіонерки
- 18:30У широкий прокат виходить стрічка "ОЧІ: ЛЕГЕНДА КАРПАТ", натхненна Україною (ТРЕЙЛЕР) ФОТО Відео
- 14:03Секрети здорового харчування: як зробити раціон збалансованим? Актуально
- 12:26На Вінниччині стався витік аміаку з цистерни