Як львівська майстриня із вінницьким корінням створює двометрові витинанки з паперу

Незабаром витинанки Дар'ї Альошкіної презентують за океаном, у Сполучених Штатах Америки

Як львівська майстриня із вінницьким кор…

Двометрові витинанки на папері створює львівська майстриня із вінницьким корінням Дар'я Альошкіна. Про те, як виникло захоплення цим стародавнім ремеслом, та чи можна монетизувати народне мистецтво у нинішній час інновацій та технологій, Дар'я розповіла у розмові із кореспонденткою Depo.Вінниця.

– Дар'є, розкажіть, чому ви взялися за це давнє українське ремесло? Чи вплинули на вас ваші батьки, відомі на Вінниччині митці?

– Ми виростали у творчій атмосфері - думаю, це вплинуло на вибір професії. Те, що мама – скульптор, влинуло на вибір спеціальності: я обрала фах скульптора-монументаліста. Для жінки це непроста професія. Мріяла стати великим скульптором, але творчу кар‘єру повернули в інше русло мої діти. Коли почали народжуватись один за одним, я вже не могла тягнути скульптуру, мусила реалізувати себе в чотирьох стінах. І тут мене врятувала витинанка. Мої батьки прищепили любов до цього виду мистецтва ще з дитинства.

– Витинанкарство - це копітка справа? Які якості потрібні людині, яка вирішила опанувати її?

– Витинанкарство - дуже зручний вид для швидкого творчого самовираження. Матеріали доступні, результат швидкий. Після довбання каменю це було дуже просто. Працюючи над витинанкою, виховуєш в собі терпіння. Таланту теж можна набути щоденною працею і вмінням вчитись та розвиватись.

– Називаєте свої роботи? Пам'ятаєте свою першу витинанку?

– Так, називаю свої роботи. Перші витинанки названі віршами. До прикладу, одна із них має таку назву: "Хвилини поряд, як дзвін, як тиша і стук обох сердець; знов захотілось жити далі, тримаючи долонь твоїх очей".

– З якого паперу ваші витинанки? Яким інструментом користуєтеся?

– В основному ріжу з паперу ножиком. Зараз дуже великий вибір паперу, тому з цим проблем нема.

– Що служить сюжетами до ваших витинанок?

– У дитинстві я читала дуже багато казок, у моїй кімнаті було розмальоване скло вікна, стіни теж були розмальовані - такий дивосвіт. Потім усе це зникло: я стала доросла, поїхала вчитися. Гуртожитки, зйомні квартири - той дивен світ зник. За допомогою величезних витинанок я повертаю собі зараз те відчуття. Найчастіше у центрі витинанки є жінка-берегиня, і навколо трави, дерева, рослини – як символи-обереги. З дитинства батьки навчили витинати ножицями, але вже коли я захотіла зробити щось дуже графічне, спробувала витинати ножем. Мені сподобалось. Також папір я завжди складаю вдвоє - цим я тримаю традиційність та магічність; коли робота відкривається і перед тобою виникає зовсім несподіване зображення, це мене дуже надихає до нових і нових робіт.

– Ви забобонна майстриня?

– Ні, не дуже забобонна. Хіба в неділю до обіду не працюю ножем.

– Скільки часу в середньому працюєте над своїми магічними мереживними творами?

– На виготовлення однієї витинанки, до прикладу, 120 см на 250 см, іде від 3-5 днів.

– Ваш чоловік - теж митець, майстер із виготовлення лір. Як живеться разом двом творчим людям?

– Мені дуже пощастило з чоловіком, оскільки він повністю підтримує мене, допомогає в особистій реалізації, розділяючи зі мною виховання і догляд за дітьми. Для мене це дуже важливо: іти з ним в ногу в плані творчого розвитку. Тоді нам обом цікаво .

– Незабаром ваші роботи презентують за океаном, у Північній Америці. Де іще за кордоном презентували свої витинанки?

– У США планується перша моя виставка. Я, на жаль, не їду - лише мої роботи. Дуже добре сприймають за кордоном витинанки, особливо, коли бачать розмір, і що то з паперу - кажуть "Вау!". У Сеулі розкупили половину моєї виставки - то було дуже приємно. Польща теж любить запрошувати кожного року до себе з виставками.

– Чи можна монетизувати стародавнє ремесло? Чи маєте замовлення? Чи належним чином оцінюються ваші роботи?

– Кожний оцінює по-своєму свою роботу, в мене досить доступні ціни - оскільки я швидко працюю і можу собі це дозволити. Звісно, рукотворна праця має оцінюватись вище, але поки що мене це влаштовує. Маю постійний потік замовлень.

– Чи маєте конкурентів в Україні? Учнів? Комусь передаєте знання та вміння?

– Час від часу проводжу майстер-класи. Багато людей цікавиться зараз цим мистецтвом і це приємно. Конкуренція породжує рух уперед - дуже поважаю гідних конкурентів, які мають власну стилістику і не наслідують когось. Але, на жаль, є такі, які копіюють мої витинанки - то я сприймаю це як комплімент.

– А скільки у вас робіт? Рахували?

– Навіть не знаю кількості, не назву цифру. Думаю, до тисячі витинанок я десь ось вже скоро дійду. На жаль, не документую, але намагаюсь фотографувати.

– Розкажіть про плани на майбутнє.

– Вже заплановані три великі персональні виставки: у Рівному, Коломиї та в Білорусі - у Несвіжському замку.

Фото зі сторінки Дар'ї Альошкіної у соцмережі Facebook

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme