Економічний прорив, політичний "шпагат" та робочий день з 7:00: Чим запам'ятався губернатор Скальський

Голова Вінницької ОДА Владислав Скальський балансував між традиційним губернаторством і технократичним підходом до управління регіоном
 

Економічний прорив, політичний "шпагат" …

У вересні 2019 року президент Володимир Зеленський призначив на посаду голови Вінницької ОДА Владислава Скальського, який, на той час, був одним із заступників Вінницького міського голови.

Наприкінці минулого тижня Скальського відправили у відставку, як, власне, і повідомляли джерела Depo.ua ще місяць тому. Сьогодні, 19 червня, виповнюється дев'ять місяців відтоді, як Владислав Скальський сів у головне крісло області. І саме сьогодні у приміщенні Вінницької ОДА відбудеться офіційне представлення його наступника - Сергія Борзова.

Depo.Вінниця пропонує згадати, чим відзначився Владислав Скальський на посаді керівника виконавчої влади регіону, який порядок денний він задавав в області, в чому був кращим за попередників, а в чому не дотягував.  

Приступивши до виконання обов'язків, Владислав Скальський визначив для себе наступні пріоритети: економіка, безпека, дороги, соціальна політика, охорона здоров’я, кадри. Однак постфактум коло його роботи значно розширилось – коронавірус вніс власні корективи.  

Економіка   

Управління фінансами, кадрові питання, нарощування інвестиційних м'язів - сильні сторони Владислава Скальського. А от до традиційної публічної політики він мав дуже опосередковане відношення. Він прийшов у міську раду з ритейлу, де керував великими торговельними мережами. В раді очолив економічний блок, займався інвестиціями та співпрацею з бізнесом. Тож не дивно, що і на посаді голови ОДА технократ Скальський уникав політичного контексту та був дуже обережний з партійними симпатіями. 

Читайте також: Скальський від Гройсмана: Що відомо про нового голову Вінницької ОДА

Під час одного з прес-брифінгів Владислав Скальський сказав: "Економічний розвиток – це альфа і омега моєї роботи". За 9 місяців на посаді він підтвердив цю тезу практично.

У вересні 2019 року Скальський отримав "у спадок" область, яка за економічними показниками була одним з лідерів в країні. Тому було важливо, щонайменше, не втратити те, що вже напрацьовано. Перші три місяці на посаді видались найскладнішими. Саме в третьому кварталі 2019 року потік капітальних інвестицій на Вінниччину різко обмілів: 9,8% за підсумками трьох кварталів, хоча за підсумками півріччя було зафіксовано зростання на 12,3%. Експерти пов'язували такі "інвестиційні гойдалки" зі зміною влади в країні в цілому і на Вінничині зокрема. Тож у грудні Вінниччина понизилась у рейтингу губернаторів видання "Ділова столиця" до четвертої сходинки.

Кілька наступних місцяців Владислав Скальський пропрацьовував інвестиційну складову – він не втрачав жодної нагоди, аби продемонструвати іноземним капіталам, чому варто вкладати гроші у проєкти у Вінницькій області. Запрошував шведів долучатись до очистки води та вкладати гроші в медицину.  Залучав іспанські інвестиції у сферу переробки твердих побутових відходів. Вів перемовини з турецькими бізнесменами щодо взяття в концесію приміщення вінницького залізничного вокзалу. 

Владислав Скальський на будівництві

Результат не змусив чекати:  за підсумками першого кварталу 2020 року Вінниччина повернула свої лідерські позиції в рейтингу "Ділової столиці". Владислав Скальський посів друге місце по країні, поступившись "пальмою першості" лише голові Львівської ОДА Максиму Козицькому. 

Зокрема, Вінниччина стала лідером за динамікою показників сільського господарства, показавши зростання на 6,2% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Область визнали кращою й за динамікою експорту товарів і послуг, показавши зростання експорту товарів на 48% та послуг на 47,5% (це при тому, що в середньому по Україні зафіксовано падіння на 0,2% і 1,8% відповідно). Регіон потрапив до шістки найкращих за обсягом експорту на душу населення. Крім того, Вінниччина посіла перше місце за загальною площею прийнятих в експлуатацію нових нежитлових будівель на тисячу жителів, перевищивши середньоукраїнський показник в 4,48 раза. А також увійшла до п'ятірки найкращих за обсягом капітальних інвестицій на душу населення.

Саме за Скальського Вінницька область підтвердила високий рейтинг інвестиційної ефективності за методологією рейтингового агентства Євро-Рейтинг. А в рамках муніципального опитування Міжнародного республіканського інституту – IRI Ukraine, Вінницька ОДА отримала найвищий показник балансу довіри в країні – 48% повного або часткового схвалення та найменші в країні показники не схвалення роботи.

Вінницька ОДА

Кадри

Теоретично, Скальський, який має досвід управління великими колективами, не мав би зіштовхнутись з проблемою відбору ефективних кадрів. Однак, як розповідають джерела Depo.Вінниця у ОДА, частину команди йому було "нав'язано" згори. Наприклад, заступницею з гуманітарних питань було призначено Наталію Заболотну, яка раніше очолювала Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА. Заболотна – кума народної депутатки Ірини Борзової, яка нещодавно очолила партійний осередок пропрезидентської політсили. І таке призначення було не одне. 

 Владислав Скальський з колегами

Схожа ситуація склалась і з так званим президентським "ліфтом". Більшість голів РДА були "протиснуті" на посади локальними групами впливу, хоча Скальський добросовісно відпрацював інтерв'ю з усіма кандидатами і сформував власний список підходящих кадрів. За інформацією джерел, вінницькі "ЗЕлобісти" одобрили призначення лише одного кандидата на голову РДА, обраного безпосередньо Скальським. 

У той же час, незважаючи на особливості кадрової селекції, Владислав Скальський розумів, що з новими головами РДА йому доведеться працювати. Тож він провів із ними своєрідний тімбілдінг – вручив футболки із тематичним логотипом – як символ приєднання до команди Вінниччини. 

Владислав Скальський

Загалом, кадрова політика Скальського була і лояльною, і твердою водночас. Джерело розповідає, що він ніколи не підвищував голос на співробітників, ставився до них з повагою. В той же час, міг нагримати на підлеглих за халтуру на будівництві сільської амбулаторії. А однієї ночі взагалі влаштував раптовий рейд лікарнями області. Тоді голова ОДА  проінспектував Іллінецьку, Гайсинську, Крижопільську, Тульчинську та Шаргородську ЦРЛ.

Владислав Скальський на перевірці

Водночас керівницю медичного департаменту ОДА Людмилу Грабович, звільнення якої публічно вимагали дев'ятеро нардепів і низка громад Вінниччини, Скальський залишив на посаді, зауваживши, що в оцінці роботи своїх підлеглих орієнтується виключно на практичні результати роботи. 

"Соціалка"

Безумовно, вінничани запам'ятають губернатора Скальського, як автора ідеї початку робочого дня чиновників о 7:00. Він пояснив свою пропозицію тим, що з раннім відкриттям держустанов зменшиться кількість пасажирів у громадському транспорті в години пік та розвантажиться міський трафік. Відомо, що у багатьох європейських країнах дійсно практикують ранній початок робочого дня, однак вінничани виявились не готовими до таких змін, тож ідею переважно критикували. 

Скальський – фанат здорового способу життя. Замість пресконференцій він влаштовував велопрогулянки з журналістами, популяризовував вакцинацію, здавав кров. 

Також йому вдалось розморозити будівництво семиповерхового лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології, яке "зависло" з вини недобросовісного столичного забудовника. Медзаклад почали будувати влітку 2018 року по сусідству з обласною дитячою лікарнею на Хмельницькому шосе. У центрі функціонуватимуть 138 стаціонарних цілодобових ліжок та 6 реанімаційних ліжок. Передбачені чотири операційні, консультативно-діагностичне відділення, лабораторія, приймальне відділення тощо. 

З огляду на те, що серцево-судинні патології – це основна причина смертності на Вінниччині, такий заклад дуже потрібний регіону. Тож Скальський не лише повторно запустив будівництво, а й значно прискорив його. Відтак, кардіоцентр планують здати в експлуатацію вже восени цього року.   

Будівництво лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології

Біля кардіоцентру також з'явиться пам'ятник серцю. Навесні було оголошено онлайн-конкурс на найкращий ескіз скульптури. 

"Кожен проєкт має бути побудований "з серцем", адже такі об'єкти створюються заради людей. А кардіоцентр має бути із серцем в усіх сенсах", – сказав Скальський.

Також під час карантину він проводив онлайн-уроки математики для учнів 11 класу. А ще у 2015 році, в рамках місцевого благодійного проекту, заспівав колискову. 

Головне: Політика

Політику Владислав Скальський уникав, як міг. Йому хотілося займатись виключо розвитком регіону, але посада зобов'язувала враховувати повістку, "спущену" з центру. Скальський дійсно намагався "вписатися" у президентську вертикаль, однак, в той же час, хотів залишитись командною одиницею "вінницьких", ймовірно, вже тоді розуміючи, що такий політичний "шпагат" коштуватиме йому посади. 

Найяскравіший приклад – фонд "СтопВірус". На початку карантину, великі комерційні структури та народні депутати з Вінниччини почали об'єднуватись для спільної боротьби з коронавірусом. Замість того, щоб очолити таке об'єднання на рівні області, Скальський долучився до ініціативи Гройсмана "СтопВірус". А згодом підтягнув і працівників Вінницької ОДА, які, на ряду з рештою місцевих чиновників, колективно стали благодійниками і скинулись одноденним заробітком на рахунки фонду. 

Спершу в ЗеКоманді не зважали на злагодженість в роботі міської та обласної рад. Тим більше, що такий формат – найпродуктивніший для регіону. Однак, з наближенням виборів, акценти в оточенні президента різко змістились. Тож у Зеленського вирішили, що посадовець з їхньої вертикалі не повинен грати на полі ймовірного політичного опонента. 

Читайте також: Хід Ахметова: Чому Гройсман "злився" із Зеленським

Чим далі займатиметься Владислав Скальський, поки не відомо. Джерела кажуть, що він переймається за інвеспроєкти, які привів в область, тож залишиться на Вінниччині, щоб і надалі їх супроводжувати. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme