Сфокусуватися на рівні найбільших смислів: Про форму та зміст фестивалю "Острів Європа"

Організатори фестивалю розповіли про програму та концепцію цієї унікальної мистецької події

Сфокусуватися на рівні найбільших смислі…

Фестиваль "Острів Європа" відбуватиметься у Вінниці з п'ятниці, 15 червня, і до неділі, 17 червня. Однак один фестивальний проект стартує вже у четвер, 14 червня. Цей день організатори мистецького заходу - ГО "Культурний Кампус" та Вінницька міська рада, називають "нульовим днем фестивалю". Тож загалом на вінничан та гостей міста чекає чотириденне творче, мистецьке і водночас змістовне дійство, що надихатиме, змусить задуматись, не раз здивує і втішить емоційно.

Співзасновниця проекту "Острів Європа" Катерина Калитко пояснила, що фестиваль у Вінниці присвячений малим формам літератури. За її словами, Україна також є представницею малої літератури та малої мови. Одна із ознак цього: наша країна пробивається на літературну карту світу через переклади.

"Представники малих літератур, які емігрували, перейшли на іншу мову, на мову більшості. Але вони проговорюють ті суспільні проблеми, які не наважуються озвучити носії великих мов. Тому ми хочемо сфокусуватися саме на ось цьому рівні – де твориться найбільша кількість смислів, де все найживіше, де найболючіші розломи, де найгостріші порозуміння. Це і є однією із цілей нашого фестивалю", - зауважила Катерина.

За її словами, Вінниця і є теж свого роду островом та перетином на українській мапі, де сходяться всі шляхи. А митці, які були свого часу пов'язані із Вінницею, завжди були у контексті світової літератури. Як, скажімо, три "покровителі" фестивалю "Острів Європа" Михайло Коцюбинський, Ігор Костецький та Василь Стус.

Імена

Із України, Білорусі, Польщі, Чехії, Вірменії, Ізраїлю, Швейцарії, Канади та США їхатимуть до Вінниці письменники, діячі мистецтв, інтелектуали та автори, яких знають далеко за межами їхніх країн. Втім, зауважують організатори, їхні праці досі не видані в Україні.

Це класик білоруської літератури Альгерд Бахаревіч, володарка престижної польської премії Вітольда Ґомбровича Вероніка Мурек, чеська літераторка Дора Капралова, ізраїльська письменниця родом з Чернівців Белла Шаєр, співзасновниця літературного салону у Цюриху Дана Ґріґорчеа, український художник-графік, живописець та колажист вірменського походження Борис Єгіазарян.

Серед українських митців також запрошені знакові особистості. Це літератори Андрій Курков, Артем Чех, Микола Рябчук, Ірина Цілик, Олена Стяжкіна, Остап Сливинський, Сергій Татчин, Мар'яна Савка, Олена Гусейнова, Катерина Калитко, Сергій Жадан. Приїдуть у Вінницю і закордонні україністи, письменники, перекладачі Оксана Луцишина (США), Марк Роберт Стех (Канада), Ігор Померанцев (Чехія-Великобританія), Аня Хромова (Ізраїль), Оля Гнатюк, Ядвіґа Сковронь (Польща).

"Кожен із цих авторів є голосом Європи, вони неодноразово мали виступи в Європі та є частиною цього континенту", – каже директор фестивалю Олександр Вешелені.

Локації

Загалом на фестивалі планують задіяти десяток локацій: це Майдан Незалежності, Сходи на Кумбарах, тераса Книгарні "Є", Сад Музею Коцюбинського, дворик бібліотеки №1, Європейська площа, фонтанна площа Вінницького державного педагогічного університету та кілька кав'ярень.

Найбільш інтригуючими та експериментальними, кажуть організатори, стануть читання на острові Кемпа, який майже десятиліття не був включений у суспільне життя містян. Через "тихе" мистецтво, тобто літературу, організатори спробують зафіксувати унікальність цього простору з огляду на його недоторканість і природну екосистему, керуючись гаслом та однією із назв місцини "364 дні Кемпа – 1 день Фестивальний".

Події

У програмі фестивалю – понад 30 подій. Це квести, семінари, лекції, дискусії, перфоманси, кінопокази, презентації книг, поетичні читання, дитячі заходи тощо.

Спеціальною подією фестивалю стане виставка "На горі", присвячена постаті найбільш європейського за духом митця-вінничанина – Ігоря Костецького. Проект уже встиг отримати захопливі відгуки відвідувачів столичного Музею книги і друкарства України і відкриється у Вінниці 14 червня в Музеї Коцюбинського. У форматі нічного кінотеатру відвідувачі фестивалю зможуть побачити класичну екранізацію повісті Михайла Коцюбинського "Дорогою ціною" та ретроспективу трьох кінематографічних шедеврів вінничанина Ігоря Савченка.

Сергій Жадан, Олег Каданов та Євген Турчинов вперше у Вінниці дадуть концерт нового проекту "Лінія Маннергейма".

Додамо, що, згідно із концепцією фестивалю, його відвідувачі зможуть відчути атмосферу "літературного безвізу", який органічно поєднуватиме європейських митців з їхніми українськими колегами. Таким чином фестиваль доведе понад столітню традицію інтегрованості української культури в континентальні та світові тенденції.

Із повною програмою фестивалю можна ознайомитися за посиланням на офіційному сайті фесту.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme