Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності

Матеріальна база застаріла, спорткомплекси перейшли у приватні руки, фінансування – недостатнє, ігрові команди – зникають, а тон задають тренери з досвідом роботи в радянські часи

Як змінився вінницький спорт за роки Нез…

Напередодні Дня Незалежності України сайт Depo.Вінниця проаналізував, наскільки змінився вінницький спорт за останні 24 роки. Коментарі з цього приводу надали тренери і керівники базових для нашого регіону видів спорту. Всі вони скаржаться на недостатнє бюджетне фінансування. Проте через великі витрати на потреби АТО спортсмени і очільники галузі ставляться до безгрошів'я із розумінням. До того ж, незважаючи ані на що, тренування в усіх 25 ДЮСШ Вінниці - безкоштовні, як і було в СРСР. 

Збільшилася кількість спортшкіл 

Колишній голова міського спорткомітету, екс-начальник облспортуправління і відділення НОКУ Федір Новік, який наразі очолює хокейну ДЮСШ "Олімпія", звернув увагу на позитивні зрушення. Наприклад, на збільшення числа спортивних шкіл на Вінниччині. 

"В радянські часи на Вінниччині було близько 30 спортшкіл, а наразі понад 50," - сказав Федір Новік. 

Як наголосив Федір Новік, в часи Незалежності вінницькі атлети регулярно здобувають путівки і навіть медалі на Олімпіадах. Це, приміром, наші зірки - олімпійські чемпіонки Наталя Добринська (легка атлетика) та Інна Осипенко-Радомська (веслування). 

Проблем у вінницькому спорті, за словами пана Новіка, нині теж не бракує. 

"Головною з них є зменшення загального фінансування спортивної галузі в роки Незалежності. В місті над Бугом бракує муніципального Палацу спорту, адже практично всі спорткомплекси перейшли в приватні руки. Водночас нам вдалося реконструювати стадіон у Центральному парку", - додав Федір Новік. 

Спортсмени-стрільці йдуть в зону АТО

Директор Вінницької обласної ДЮСШ зі стрільби, заслужений тренер України Віктор Щерба нагадав, що лише з 2000 року стрілецький спорт на Вінниччині став активно розвиватися. 

"В тому році була створена обласна федерація кульової стрільби. Активно почали розвиватися її осередки у Хмільницькому, Бершадському і Липовецькому районах, збільшилася кількість тирів в області. Все це призвело до вагомих результатів. Нині аж 23 стрільця Вінниччини входять до збірних команд України - 24 роки тому такого не було", - сказав Віктор Щерба. 

Як зазначив Віктор Щерба, 10 стрільців з Вінниці сьогодні перебувають в зону АТО. Всі вони - майстри спорту.

Човни купують батьки 

Директор Вінницької ОСДЮШОР ім. Юлії Рябчинської В'ячеслав Настюк поскаржився на проблеми з фінансуванням і придбанням інвентарю. 

"Добре, що батьки юних спортсменів, розуміючи складне фінансове становище школи, допомагають нам купувати якісні човни та інший спортивний інвентар", - ділиться В'ячеслав Настюк. 

Водночас, за словами пана Настюка, нині веслувальний спорт активно розвивається в сільській місцевості. Наприклад, в 2010 році було відкрито філію СДЮШОР ім. Юлії Рябчинської в Ольгополі. А рівень веслувальників Вінниччини - десятиріччями стабільно високий. 

"На Всеукраїнських чемпіонатах наша СДЮШОР в командному заліку займає 1- 3 місця, і нижче 6-го місця ніколи не опускається", - пишається В'ячеслав Настюк.

"Вінницькі Зубри" вмерли

Директор МСДЮСШОР з баскетболу Вінниці Олександр Аносов поскаржився на величезні проблеми із утриманням команд майстрів, чого не було в радянські часи. При цьому матеріальна база вінницького баскетболу аж ніяк не збільшилася.

"Через брак фінансування ми поки не можемо відродити професійну чоловічу команду "Вінницькі Зубри". Хоча готуємо класних баскетболістів - приміром, вони нещодавно в складі збірної техуніверситету взяли 2-е місце на Універсіаді України. Непогано йдуть справи в жіночому баскетболі - в Суперлізі України успішно виступає команда "Вінницькі Блискавки", - каже Олександр Аносов.

Футбольні таланти тікають 

Тренер вінницького Палацу дітей та юнацтва ім. Лялі Ратушної, заслужений тренер України Микола Кривов'язюк відзначив позитивні зрушення у розвитку дитячо-юнацького футболу міста над Бугом і покращення матеріально-технічної бази: 

"За роки Незалежності було побудовано спорткомплекс "Нива", де проводиться багато турнірів. Відновлено футбольний стадіон Палацу дітей та юнацтва ім. Лялі Ратушної, а екс-стадіон лампового заводу в Тяжилові передали ОДЮСШ Блохіна-Бєланова". 

Найбільшим негативом старійшина цеху футбольних тренерів вважає ліквідацію у Вінниці професійної команди. Футболу на рівні майстрів у нас немає з 2012 року. 

"Тому нині кращі вихованці вінницького юнацького футболу змушені грати за професійні команди інших міст. Хоча в 90-і роки наша "Нива" мала найбільші успіхи в своїй історії - грала у вищій лізі, доходила до фіналу Кубку країни, виступала в єврокубках", - згадує Микола Кривов'язюк.

Басейни стали приватними 

Президент обласної федерації плавання, тренер МДЮСШ № 2 Вінниці Юрій Сізов поскаржився, що майже всі вінницькі басейни стали приватними. Тобто за задоволення поплавати навіть спортсменам доводиться платити, чого ніколи не було в радянські часи. 

"В місті залишився єдиний муніципальний басейн - у Палаці дітей та юнацтва. Наша ДЮСШ №2 орендує доріжки в ДЮСШ "Авангард" - це дорого, до того ж нас обмежують у часі, - бідкається Юрій Сізов. - "Масовість у плаванні стала меншою, адже це нині дорого. Високі результати часто можуть демонструвати лише діти, батьки яких готові вкласти гроші у їхню якісну підготовку". 

100 тисяч за штангу

Старший тренер збірної України з важкої атлетики, вінничанин Ігор Шевчук звернув увагу на дуже дорогий нині спортінвентар. Професійна штанга коштує близько 100 тисяч гривень. Незважаючи на це, весь інвентар вінницьких важкоатлетів - досить сучасний. До того є його постійно намагаються реконструювати. Тому й результати вінничан не падають. 

"На Вінниччини регулярно готують майстрів спорту і медалістів України з важкої атлетики. Рівень найкращих атлетів нашої області та України не знизився в порівняні з радянськими часами. Але досягнень на міжнародному рівні стало дещо менше - через зменшення конкуренції на внутрішньому чемпіонаті. Причому нашим штангістам тепер доводитися боротися на чемпіонатах Європи і світу в основному з суперниками з країн колишнього СРСР", - розповів Ігор Шевчук. 

Путівки на "світ" та "Європу" здобувати легше 

За словами провідного тренера з самбо і дзюдо МДЮСШ № 5 Вінниці Івана Нагорняка, зараз вінничанам набагато простіше поїхати на чемпіонат Європи та світу. З цим погоджується і тренер з боксу та універсального бою Віталій Вдовкін, наставник екс-Інтерконтинентального чемпіона В'ячеслава Узєлкова. 

"Раніше для здобуття путівки на міжнародні змагання було необхідно виграти чемпіонат Радянського Союзу. Там був жорсткий відбір за участю спортсменів з 15 республік. Коли Україна стала незалежною, стало набагато простіше виграти чемпіонат в Україні і поїхати на "Європу" та "світ". Завдяки цьому у нас стало на порядок більше призерів міжнародних змагань", - інформує Іван Нагорняк. 

Водночас, за словами Івана Нагорняка, вінницькі борці продовжують займатися в тих же залах, що й кілька десятиліть тому, тобто матеріальна база майже не оновлюється.

Найкращі тренери - з "радянським" досвідом

Президент федерації легкої атлетики Вінниччини Костянтин Москалюк констатує, що тренерський корпус за роки Незалежності України не збільшився. Причому нерідко найкращі результати демонструють вихованці тих досвідчених наставників, які працювали ще в радянські часи. Молодь не поспішає йти в тренери - на мізерну зарплатню, проте з чималим фізичним і психологічним навантаженням.

За словами Костянтина Москалюка, з тренувальною базою вінницької легкої атлетики поки що не все гаразд.

"Чудово, що за роки Незалежності реконструювали стадіон у Вінницькому Центральному парку культури і відпочинку, який отримав статус бази олімпійської підготовки. Але, на жаль, він є "гібридним" - водночас і для бігунів, для хокеїстів на траві. Тому там зменшені можливості для легкої атлетики. Зокрема, ми не можемо проводити змагання зі стрибків із жердиною, метання ядра, списа, молота", - зауважив Костянтин Москалюк.


Спорт, як і наше життя, не залишається на місці, а постійно змінюється. Приміром, заборонені в часи СРСР карате і спортивний бридж в незалежній Україні стали офіційно визнаними видами спорту. Успішно розвиваються вони й на Вінниччині. Недарма в місті над Бугом відбувалися всеукраїнські змагання каратистів і бриджистів.

Нові неолімпійські види спорту набувають популярністю на Вінниччині. Серед них - стронгмен (силове багатоборство), фрі-файт (український вид бойових мистецтв), стрітворкаут (силова гімнастика просто неба), стрітбол (вуличний баскетбол). І що цікаво - їх починають розвивати не "зверху", як було в радянські часи, а ентузіасти на місцях. І це чудово, адже таким чином відбувається "природній відбір" видів спорту.

 

 

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Винница

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme