Екс-"регіонали", футбольні "нацики" і "Батьківщина": Хто робив переворот в Жмеринці
Схему переділу впливових посад у Жмеринці "регіонали" випробували ще у 2012 році, тож "порошенківці" зробили все "під копірку". Зараз важливо інше: хто ж стане "кінцевим бенефіціаром" цієї міні-революції
Наприкінці травня на позачерговій сесії Жмеринської міської ради, скликаної новспеченим секретарем Юрієм Світлаком, 26 із 35 депутатів проголосували за дострокове припинення повноважень жмеринського міського голови Анатолія Кушніра. Як наслідок, нині Світлак виконує обов'язки мера, його поплічники ділять посади та сфери впливу, а Кушнір збирає акції протесту і готується до судів.
Як у міського голови, обраного шляхом демократичних виборів, змогли відібрати посаду, а головне, хто і навіщо - у матеріалі Depo.Вінниця.
Пригрів секретаря на грудях
Із 22 травня 2018 року обов'язки жмеринського міського голови виконує Юрій Світлак - керівник фракції БПП, екс-"регіонал" і фігурант кримінальної справи. Крісло секретаря він обіймає близько місяця, хоча пригледів його значно раніше - якраз тоді, коли основного претендента в секретарі несподівано побили.
Іронія в тому, що призначення Світлака на посаду відбулось "з легкої руки" тоді ще мера Жмеринки Анатолія Кушніра. Саме Кушнір вніс кандидатуру Світлака на голосування, закликав депутатів проголосувати, а потім з квітами вітав новообраного секретаря міськради.
У відповідь "вдячний" Світлак скликав позачергову сесію міськради, допоки Анатолій Кушнір перебував у відпустці. За планом на сесії мали слухати звіти заступників міського голови, а за фактом проголосували за висловлення недовіри меру Кушніру та відсторонили двох його заступників від посад.
"Неодноразово до мене зверталися депутати, я чув нарікання на роботу виконавчого комітету. Тому 21 травня було зібрані 22 підписи депутатів, аби заслухати заступників міського голови, оскільки вони ще жодного разу не звітували перед громадою", - коментує Юрій Світлак.
За його словами, мера Кушніра про проведення сесії попередили. Заступників теж, однак вони ініціативу колег свідомо проігнорували. "Я набрав голову, кажу: "Анатолію Петровичу, ви де?". А він відповідає: "Я у відпустці". Тоді я повідомив йому, що, на вимогу депутатів, ми збираємо позачергову сесію: згідно із чинним законодавством та регламентом. Було два питання: заслухати звіт першого заступника та заступника. Ні один, ні інший не з'явився, чим нахабно проігнорували вимоги та регламент роботи міської ради", - продовжує Світлак.
Зрештою депутати визнали роботу заступників міського голови незадовільною, а потім зібрали підписи та внесли питання про дострокове припинення повноважень міського голови. "Він не може організувати роботу, не контролює ні заступників, ні апарат, не виконує покладені на нього обов'язки, депутати написали, що він на них тисне, погрожує тощо", - наголошує Юрій Світлак.
Хто кому легітимний
Анатолій Кушнір переконаний, що депутати не мали права позбавляти повноважень його заступників і загалом все, що вони "провернули" - незаконно. "Поки я перебував у своїй законній відпустці, Світлак видав розпорядження, не маючи на це юридичного права, та зібрав на 22 травня позачергову сесію. На ній і зняли моїх двох заступників, хоча, знову ж таки, депутати не мають на це повноважень, оскільки призначає та знімає своїх заступників тільки міський голова", - каже Кушнір.
Жмеринчани активно відреагували на "переворот" в мерії і влаштували кілька акцій протесту. А також почали збирати підписи за повернення Кушніра на посаду.
Вже наступного тижня у Вінницькому окружному адміністративному суді відбудеться підготовче судове засідання за позовом Анатолія Кушніра, його заступників Олександра Фурмана та Костянтина Тимуня до виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області та секретаря міськради Юрія Світлака. Суть позову: визнання протиправним та скасування рішення позачергової сесії, яким мера і заступників позбавили повноважень. "Так, я вже написав та подав до Вінницького окружного адміністративного суду відповідний позов, який прийняли та зареєстрували. Є звернення і до жмеринської прокуратури, і воно теж прийнято та зареєстровано. Правоохоронці втрутяться у це питання, і, сподіваюся, вирішать його", - наголошує Кушнір.
Нові чи добре забуті старі?
Тим часом, новоспечене керівництво Жмеринки завзято "працює": формує команду, роздає посади в міськраді, в тому числі й керівні. Вже навіть відбулося дві позачергові сесії, участь в яких беруть 22 депутати.
Оперативно обрано нових заступників міського голови: "першим" став керівник КП "Жмеринкакомунсервіс" Святослав Ніколайчук, а "заступником" – Володимир Твердохліб, останнє місце роботи якого теж КП "Жмеринкакомунсервіс". Раніше останній працював керуючим справами виконавчого комітету міської ради, однак пішов з посади, ймовірно, не спрацювавшись із мером Кушніром.
Заступницею міського голови з гуманітарних питань було обрано Ольгу Боровську, яка до цього часу працювала заступницею директора місцевого ПТУ. Всі троє вже подали декларації кандидатів на відповідні посади до НАЗК. "Все спокійно, ситуація залагоджується, вже пройшло 2 сесії, набрався новий виконком, робота триває, є розуміння", - каже Світлак.
Латентні "регіонали" детектед
Насправді те, що відбулось в Жмеринці, відбулось тут не вперше. Це надійна "прокачана" схема, яку місцеві політдіячі апробували ще у 2012 році. Тоді 25 депутатів міськради теж зорганізувались і висловили недовіру міському голові Зіновію Трахтенбергу. Виконуючим обов'язки тоді став депутат-"регіонал" Едуард Крайнік, якого перед тим призначили секретарем міськради.
ЗМІ приписували цей політичний кульбіт тричі меру Жмеринки Віктору Жеребнюку, який станом на 2011 рік обіймав посаду голови Деснянської РДА в місті Києві, однак не збирався втрачати вплив і в рідній Жмеринці. Хоча його креатура Ростислав Боровський програв Трахтенбергу вибори, та Жеребнюк все ж знайшов спосіб, як залишити обраного жмеринчанами мера без повноважень.
І ні суди, ні протести не змогли повернути Трахтенберга на посаду. Натомість тривалий час тридцятитисячним містом керувала людина, по суті призначена двома десятками депутатів.
Нинішня ситуація в Жмеринці змальована під копірку. Єдина відмінність - мерський переворот 2012 року передав владу в місті "регіоналам", а нинішній - "порошенківцям". Хоча і ця відмінність відносна: новоспечений "зам" мера Володимир Твердохліб - в минулому депутат-"регіонал". А ще він рідний брат колишнього голови Жмеринської РДА і керівника районного осередку "Партії регіонів" Юрія Твердохліба - відомого місцевого діяча, який у революційному січні 2014 року кидався на журналістів.
Дружина Володимира Твердохліба Аліна теж працює в Жмеринській міськраді - очолює управління освіти.
Нова заступниця міського голови з гуманітарних питань Ольга Боровська - невістка екс-депутата Вінницької облради від "Партії регіонів" Ростислава Боровського. Того, який у 2011-му році був "делегований" Жеребнюком в мери, але програв виборчу гонку Трахтенбергу. На минулих місцевих виборах Ростислав Боровський, як і його невістка Ольга, балотувались до Жмеринської міськради від партії "Наш Край".
Саме цю політичну силу представляє ще один новообраний заступник міського голови Святослав Ніколайчук. У 2010 він балотувався до міськради, як член "Батьківщини", а ще раніше - був помічником нардепа Катерини Лук'янової (НУ-НС). У 2012-му Ніколайчук був секретарем міськради, тож деякі ЗМІ пишуть, що він теж "приклав руку" до відставки мера Трахтенберга. Можливо саме тому останній, коментуючи журналістам сві1 "імпічмент", сказав, що несподівано, коли зраджують "свої".
В.о. міського голови Ніколайчук тоді не став, однак був призначений на посаду керуючого справами виконавчого комітету міськради. Згодом колега по виборчому списку "Батьківщини", яка мала стати депутатом після того, як Ніколайчук отримав цю посаду, довго судилася з ним, адже він відмовлявся передавати депутатський мандат залишаючись і чиновником, і депутатом "в одному флаконі".
"Прокурор" із кримінальним шлейфом
Нинішній секретар міськради Юрій Світлак, відомий в Жмеринці як "Юра Прокурор", також колишній "регіонал". В 2010 році він був обраний депутатом Жмеринської районної ради від "ПР". На той час Світлак очолював державну виконавчу службу району. Сьогодні ж він є членом партії "БПП", а ще - фігурант кримінальної справи щодо вимагання та отримання 250 тис. грн хабара.
Як вбачається із ухвали слідчого судді Дніпровського районного суду міста Києва, Юрія Світлака на два місяці відсторонили від посади заступника начальника виробничого структурного підрозділу "Київське регіональне відділення філії "Енергозбут" ПАТ "Укрзалізниця".
Начальник Жмеринської філії та Світлак, за версією слідства, нібито змовилися отримати хабар за підключення одного із елеваторів у Жмеринці до енергопостачання та укладення відповідних договорів. За це вони планували отримати 300 тис. грн. Згодом, у ході переговорів, розмір хабара зменшили до 250 тис.
Досудове розслідування завершили, а справу скерували до суду. Ще у листопаді планували почати розглядати матеріали, але вже у лютому провадження довелося призупинити у зв'язку із фізичною неможливістю обвинуваченого перебувати на судовому засіданні. "Йому було зроблено дві операції на лівій нозі, друга з яких проводилася по ампутації ноги, тому у нього немає змоги фізично пересуватися", - йдеться у судовій ухвалі.
Втім, вже всередині квітня 2018-го справу таки призначили до розгляду, оскільки Світлак "спалився", що з пересуванням у нього проблем немає. "З офіційних джерел масової інформації суду стало відомо, що 16 квітня 2018 року обвинувачений був присутній на позачерговій 37-й сесії Жмеринської міської ради, на якій був обраний на посаду секретаря міськради", - йдеться у судовому документі.
Коментувати кримінальну справу, у якій є фігурантом, Юрій Світлак відмовився.
Люмпен-шоу по-жмеринськи
У мережі гуляють кадри з відеокамер, встановлених в залі засідань Жмеринської міськради. Відео датоване 24 травня 2018 року – днем, коли Світлак і 22 депутати влаштували сесію міськради, на якій, власне, й обрали нових керівників міста.
З незрозумілих причин півдня в сесійні залі провели хлопці спортивної зовнішності і депутат Вінницької обласної ради Григорій Зозуля. Вони тут і в карти грали, і фотографувались з прапором на голові, і нарізали ковбасу для бутербродів, і влаштовували фуршет.
Головний вінницький "УКРОПівець" Зозуля "на роздачі".
Деякі хлопці дуже схожі на фігурантів нещодавнього скандалу зі свастикою під час матчу вінницької "Ниви".
Присутність депутата Зозулі, який попри свою партійність, насправді великий прихильник головної "тимошенківки" Вінниччини Людмили Щербаківської, може свідчити про те, що "Батьківщина" теж хоче використати ситуацію, що склалася, на свою користь. І це цілком логічно, адже Жмеринка - рідне місто Щербаківської, тут депутатом райради була її дочка Діана Кес, тут, ймовірно, досі залишились надійна група підтримки.
З огляду на грядущі вибори, 14-й одномандатний виборчий округ з центром у Жмеринці - цілком підходящий майданчик для участі у перегонах для головної вінницької "тимошенківки". А під час виборів свої люди у міськраді - не зайві.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця