Як у центральному парку Вінниці вояки армії УНР "брали Бершадь" (ФОТО, ВІДЕО)

"Бій за Бершадь" відбувся в рамках фестивалю "Вінниця – столиця УНР"

Як у центральному парку Вінниці вояки ар…

Це збіг, але дуже символічний: саме тоді, коли Україна вітає своїх захисників, виповнилося 99 років з часу битви поблизу містечка Бершадь – однієї з успішних битв армії УНР. У центральному парку Вінниці близько 100 реконструкторів з різних куточків України відтворили події 13-15 жовтня 1919 року. "Бій за Бершадь", який відбувся в рамках фестивалю "Вінниця – столиця УНР", бачила кореспондентка Depo.Вінниця.

Фестиваль військово-історичної реконструкції "Вінниця – столиця УНР", який відбувається на честь Дня захисника України, став у Вінниці традиційним. Організовують дійство Центр історії Вінниці спільно з ГО "Жива історія" та ГО "Вінницьке історичне товариство" за підтримки Вінницької міської ради та міського голови Сергія Моргунова.

"Ми намагалися відтворити події жовтня 1919 року, які відбувалися на Вінниччині. Тоді Дієва армія УНР розпочала Генеральний наступ проти військ Збройних сил Півдня Росії", - повідомив директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.

Цього року у фестивалю навіть з'явився новий логотип. "Це колаж із національним прапором та бойовим знаменом 3-ї Залізної стрілецької дивізії. За основу взято картуш відомого українського геральдиста Миколи Битинського, на якому він зобразив тризуб з літерами УНР та схрещеними мечами", - пояснив Федоришен.

Учасники реконструкції пройшли урочистим маршием від Єаропейської площі по вулиці Соборній до центрального парку і рушили до місця реконструкції. "Бій за Бершадь" відбувався в яру між "Райдугою", стадіоном і копмлексом "Міні-Вінниця".

Ілюзія справжнього бою була значна, адже реконструктори використовували піротехніку і досить часто стріляли (звісно, холостими набоями), на них був досить вдало стилізований і навіть справжній одяг сторічної давними, та й місцина для "бою між вояками УНР та військами білогвардійців" була вибрана вдало.

Події розгорталися так. Восени 1919 року "махновці" об'єдналися з українськими військами. Білогвардійці наступали, а об'єднане військо їхніх супротивників не здавалося в полон. Українці успішно використали гірську гармату системи Дангліза-Шнайдера і відбили наступ білогвардійців. Втім, гармату пізніше мусили забрати з поля бою через банальну нестачу набоїв.

Білогвардійці з Корніловського полку впевнено пішли в атаку, захопили бойові позиції українців. Залишки українського війська , які оборонялися до останнього. "Білі" взяли "в полон" кількох українських вояків, але навіть під час "розстрілу" українці денмонмтрували незламність духу.

Зрештою на "полі бою" з'являються загони Запорозької групи військ Дієвої Армії УНР, їх поява змушує "білих" перейти до оборони. І вирішальнрий момент: на поле бою їде панцирник "Отаман Петлюра" з двома кулеметами. Завдяки цьому українці впевнено перемагають "білих". Бершадь переходить "під український прапор".

На жаль, подальші події у справжній історії розгорталися для України не так, як хотілося б прихильникам УНР, але вдалі бої української армії тепер є предметом детального аналізу істориків, а також цінним матеріалом для патріотичного виховання українців. І Центр історії Вінниці, як не раз наголошував його керівник Олександр Федоришен, продовжує досліджувати цю тему.

Фото і відео: Сергій Бахмутов.

Нагадаємо, у Вінниці відтворили "Чотирикутник смерті".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme