Як громада вінницького села повернула з небуття занедбаний ставок

Перше, що зробили депутати сільради, – повернули ставок у власність громади, скасувавши незаконне рішення про його 49-річну оренду

Як громада вінницького села повернула з…

В Якушинцях Вінницького району громада відновила ставок Манах. Про це повідомляє Depo.Вінниця осиланням на "33-й канал".

По-народному слово "манах" означає систему переливу на греблі. Мало не століття тому так назвали ставок, який люди власноруч викопали на околиці Якушинців. Недавно це приміське село стало центром ОТГ, об'єднавши навколо себе Зарванці, Ксаверівку, Лисогору, Хмельове, Майдан і Слободу-Дашковецьку.

Основна принада цих місць — каскад озер і ставків, система малих річок, які живлять Південний Буг. Нині ці природні водойми одна за одною зникають, але якушинецька громада вирішила врятувати свій ставок.

"По-перше, ми повернули ставок Манах у власність громади. З допомогою депутатів Якушинецької сільради скасували незаконне рішення щодо виводу його за межі села і здачу у 49-річну оренду. Орендар зробив велику шкоду, спустив ставок, і в результаті зникла вода у криницях по всій околиці. По-друге, ще на початку 2017-го року ініціативна група зібрала гроші, люди давали, хто скільки міг — 200-500 грн., тисячу, дві. Найняли бульдозер, розчистили русло водозабору. Воно настільки заросло міцним корінням, що 25-тонний механізм не витримав, у нього зігнувся шків, довелось ремонтувати на авіаремонтному заводі... Весною джерела ожили, ставок почав наповнюватись водою", — розповів місцевий житель Валерій Щербань.

Ще одна проблема — гори сміття, яке селяни скидали у пересохлий ставок.

"Зливали нечистоти, викидали вінки з кладовища... Ми провели два десятки суботників, вивезли сотні мішків непотребу, вигребли тисячі кубів землі. І врешті Манах наповнився водою на глибину 3 м, на початку літа запустили малька... Зараз працюємо над статутом громадського ставка села Якушинців. Його відродження на ентузіазмі людей обійшлось у близько 45 тис. грн., а якщо офіційно порахувати, то роботи тут зроблено більш ніж на мільйон. Причому без копійки бюджетних коштів!", – додає Щербань.

Жителі Якушинців Вадим Синиця і Сергій Кравченко воювали на Сході у батальйоні "Айдар", а зараз стежать за порядком на берегах оновленого Манаха.

"На фронті я став інвалідом – на двох милицях, воював за Україну. А тепер, коли бачу, як олігархи безжально нищать нашу землю, душа болить! Адже вода — це кров землі, основний ресурс життя. Наші річечки, як вени, несуть її у Вишню, у Південний Буг", — поділився думками Кравченко.

Юрій Данилюк живе у селі сім років. Коли криниця на його подвір'ї пересохла, він узявся відроджувати сільську водойму.

"Зараз у нас знову є вода! З отриманим за цей рік досвідом ми пропонуємо організувати громаду, яка нині приєдналась до Якушинців, щоб в іншому замуленому ставку зробити водопій для худоби, це буде зручно, пасовище тут неподалік, А ще з допомогою сільської влади розчистимо берег, облаштуємо пляж, люди будуть відпочивати, рибалити... Надалі плануємо взяти участь у грантовій екологічній програмі і продовжити розчистку занедбаних ставків", —розповів Данилюк.

Нагадаємо, юна вінничанка з власної ініціативи прибрала Бригантину і винесла звідти 50 мішків сміття. Мер Вінниці вручив дівчинці цінний подарунок.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme