Вінницькій "Тімірязєвці" подарували унікальне факсиміле Євангелія, якому понад 600 років

Оригінал зберігається в Ужгороді в Закарпатському краєзнавчому музеї

Вінницькій "Тімірязєвці" подарували унік…

Учора, 4 липня, у Вінницькій обласній науковій універсальній бібліотеці ім. К.Тімірязєва відбулася презентація факсимільного видання Королевського Євангелія. Про це повідомляє Depo.Вінниця з посиланням на "Інформаційну Вінниччину".

Книга була написана в 1401 році в селищі Королево на Закарпатті. Її творець - Станіслав Граматик. Оригінал зберігається в Ужгороді в Закарпатському краєзнавчому музеї. Нещодавно в рамках науково-прикладного дослідження група фахівців на чолі з завідувачкою кафедри дизайну Закарпатської академії мистецтва Одаркою Сопко (Долгош) дослідила цей середньовічний кодекс.

"Одним реченням скажу: пам'ятка цінна тим, що вона є давня. Цьогоріч їй 616 років виповнюється. Також тут є цінні мистецтвознавчі особливості, палеографічні особливості та інше. Цікаво, що книжка була написана не на пергаменті, а на папері", - розповіла Одарка Сопко (Долгош).

У кодексі, який написаний старослов'янською мовою, вміщено Євангелія від Матвія, Марка, Луки, Іоанна, передмови, пости, проповіді, глави, післямову та дарчу грамоту. Зі слів пані Одарки, під час дослідження, зародився проект "Факсимільне видання Королевського Євангелія 1401 р.".

Книга має тираж лише 100 примірників, кожен з яких збирали вручну. Шкіряні обкладинки книг, на яких зображені апостоли, виготовлені зі шкіри з урахуванням технологічних особливостей середньовічної книги, зокрема відтворено оправу візантійського типу. Вартість книги, точніше, собівартість – 1890 грн, але вона не продається, її дарують музем і бібліотекам.

Оскільки чорнило, яким Станіслав Граматик писав текст Євангелія дещо змилося, деякі сторінки кодексу пусті. Однак чимало тексту науковцям вдалося відновити. Окрім тексту самого Євангелія, у факсимільному виданні 1401 року також описано його історію.

Нагадаємо, у Вінниці презентували збірку невигаданих історій про неоголошену війну.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"