Від "Ярослава Мудрого" – до "Історій у стилі танго": Чим дивуватиме спраглих меломанів цьогорічний OPERAFEST TULCHYN

На фестиваль приїдуть творчі колективи і солісти з Канади, Польщі, Словаччини, України й Італії. Загалом Тульчин зустрічатиме понад 400 артистів

Від "Ярослава Мудрого" –  до "Історій у…
Фото: Сергій Бахмутов

Кілька днів тому організатори Міжнародного оперного фестивалю OPERAFEST TULCHYN-2021 оголосили довгождану новину – фестиваль заплановано на 27—29 серпня цього року. Тепер всі, хто чекає на це дійство з нетерпінням, тримають кулаки за те, щоб епідемічна ситуація в країні не погіршилася і не перекреслила ці плани.

IV міжнародний фестиваль OPERAFEST TULCHYN мав би відбутися торік, якби не пандемія коронавірусу. Пандемія не закінчилася, але показники захворюваності таки йдуть на спад, та й медики вже мають значний досвід боротьби з хворобою. А торік на початку літа, коли й мав би відбуватися фестиваль у Тульчині, маховик епідемії тільки набирав швидкості, прогнози епідеміологів були дуже невтішними, а творчі колективи та їхні шанувальники пригнічено слухали чергові повідомлення про те, що фестивалі, концерти, гастролі скасовуються і переносяться на невизначений термін. У тульчинського оперного фестивалю майбутнє було туманним, і причетні до його організації люди не поспішали говорити "вголос" бодай про приблизну дату його відновлення.

Але цей момент настав – час проведення фестивалю визначено, і під час спеціально скликаної пресконференції продюсерка фестивалю Ірина Френкель і головний режисер Павло Третьяков, а також запрошені гості розповіли журналістам про його особливості й про те, що чекає на меломанів.

На фестиваль приїдуть творчі колективи і солісти з Канади, Польщі, Словаччини, України й Італії. Загалом Тульчин зустрічатиме понад 400 артистів.

Фестиваль триватиме три дні, для кожного з яких організатори визначили певне гасло (тему).

День перший, 27 серпня

День перший, 27 серпня (п’ятниця, відкриття фестивалю) має пройти під гаслом "Враження. Емоції. Почуття"

О 19:00 після урочистих вітальних слів розпочнеться опера-буфа "VIVA LA MAMMA (Нехай живе мама!), або Театральні порядки й безлад" у виконанні "Київської опери". Це перша в Україні постановка всесвітньовідомої комічної опери Гаетано Доніцетті. Організатори запевняють: навіть ті, хто досі ніколи не слухав оперу і вважав, що це нудний жанр, який віджив своє, стануть палкими прихильниками оперного мистецтва. Диригент-постановник дійства – Сергій Голубничий, режисер-постановник – Віталій Пальчиков.

О 22:00 на численні прохання глядачів (навіть отак: "НА ЧИСЛЕННІ ПРОХАННЯ ГЛЯДАЧІВ" у Тульчині покажуть "Історії в стилі танго". Це пристрасне танго на пуантах на тульчинському фестивалі вже показували – два роки тому. Оплески й овації не стихали довго, захоплених відгуків було безліч, тому цього року програму вирішили повторити.

"Історії в стилі танго" – балетна постановка про чотири доленосні історії зустрічей самотніх сердець під музику П’яццолли, Альмарана, Гарделя і Родрігеса.

Історії в стилі танго

Диригент-постановник – заслужений діяч мистецтв України Ділявер Осман, лібрето, хореографія, постановка – заслужений артист України Артем Шошин.

О 23:30 розпочнеться нічна програма – нове вогняне ексцентрик шоу "White night" від харківського театру вогню "East fire show". Режисер-постановник — Ольга Лачко.

Вогняне шоу

День другий, 28 серпня

День другий, 28 серпня (субота) матиме тему "Українська класика і сучасність".

Вистави в суботу розпочнуться вдень – уже традиційно з призначеного для дітей контенту. На 16:00 запланована театралізована подорож "Аліса в Країні чудес" за романом-казкою Льюїс Керрол у виконанні колективу Вінницького українського академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського. Вистава для дітей, але цю казку люблять усі дорослі, адже це подорож у дитинство, така собі машина часу. Вистава має бути інтерактивною – діти разом з улюбленими казковими героями співатимуть і танцюватимуть. Інсценізація, режисура, сценографія, музичне оформлення – заслужений артист України Петро Авраменко.

Аліса в Країні чудес

О 19:00 розпочнеться "доросла" програма другого дня фестивалю. На глядачів чекає балет "Майська ніч" (музика Євгена Станковича) у виконанні "Київської опери". Це об’єднаний музикою синтез гоголівського гумору, лірики, яскравої хореографії й притаманної тільки балетним дійствам пластики.

"Майська ніч"

Диригент-постановник – Євген Воронко. Диригент – заслужений артист України Віктор Плоскіна. Балетмейстер-постановник – Віктор Гаченко. Хормейстер-постановник – Анжела Масленнікова.

О 21:30 масштабне оперне "полотно" "Ярослав Мудрий" Георгія Майбороди. Це новітнє прочитання суперечливого образу Ярослава Мудрого з погляду сьогодення. Грандіозне дійство "привезуть" у Тульчин солісти й Академічний симфонічний оркестр Хмельницької обласної філармонії, хор і балет Академічного ансамблю пісні і танцю "Козаки Поділля". Диригент-постановник – Тарас Мартиник. Режисер-постановник – Богдана Латчук.

"Ярослав Мудрий"

Опівночі на глядачів чекає прем’єра рок-опери аніме "Орфей та Еврідіка назавжди". Ця вистава тріумфально пройшла у країнах Сходу, а тепер вона в Україні. Це сучасна постановка з інтерактивними декораціями й новітніми технологіями об'ємного відеоконтенту. Музику й оригінальна ідея – композитора Михайла Брунського.

Орфей і Еврідіка

Давньогрецьку міфологічну історію кохання напівбога Орфея і лісової німфи Еврідіки виконуватимуть у сім голосів – від найвищого чоловічого tenor altino до найнижчого bas profundo.

Режисер-постановник – Богдана Латчук, проєкт "O&E Entertainment LLC" (ОАЄ, Дубай) і ТОВ "LIMILEND BUSINESS COMPANY UKRAINE".

День третій, 29 серпня

День третій, 29 серпня (неділя, завершення фестивалю) – "Золоті хіти". 

О 19:00 – концертна прем’єра авторської оперної програми "Bad Boys In Opera" Львівської національної філармонії й солістів з Канади, Словаччини, Польщі й Італії.

Одвічна боротьбу добра і зла завершиться …трьома крапками, які дадуть волю фантазії й роздумам глядачів. У програмі концерту – драматичні фрагменти з опер Моцарта, Бойто, Бетховена, Верді, Пуччіні, Гуно, Мусоргського.

Володимир Сивохіп

Диригент – заслужений діяч мистецтв України Володимир Сивохіп. Виконавці: Галицький академічний камерний хор, Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії.

О 21:30 – "десерт" фестивалю – прем’єра "Мюзикл-шоу" від Національної оперети України. Це сучасна інтерпретація легендарних мюзиклів світу – від "Привида опери", "Чикаго" і "Хелоу, Доллі!" до "Ісус Христос – суперзірка" і "Нотр-Дам де Парі".

Мюзикл-шоу

Режисер-постановник – народний артист України Богдан Струтинський. Диригент-постановник - заслужений діяч мистецтв України Сергій Дідок. Балетмейстер-постановник – заслужений артист України Вадим Прокопенко. Хормейстер-постановник, диригент – заслужений діяч мистецтв України Ігор Ярошенко.

Після завершення шоу планується феєрверк.

Ще кілька штрихів до анонсу. Усі тексти іноземною мовою супроводжуватимуться українськими титрами. Організатори пам’ятають про те, що 29 серпня – День пам’яті загиблих учасників АТО, тому в програмі фестивалю багато класичної музики, а напередодні 29 серпня у Тульчині просто неба ставитимуть "Ярослава Мудрого" – оперу з державницьким змістом.

Тульчин чекає! 

Як уже повідомлялося не раз, фестиваль був задуманий для порятунку Палацу Потоцьких. Порятунок історичної й архітектурної перлини триває, але місія фестивалю вийшла за первісні рамки. Тепер це масштабний культурно-просвітницький проєкт, який, втім, залишається серйозним інструментом розвитку громади.

"Після проведення першого фестивалю OPERAFEST TULCHYN громада почала жити в новій ері розвитку міста, коли прийшло розуміння культурного ресурсу та його можливостей для розвитку території. Фестиваль згуртував громаду навколо ідеї культурно-економічного розвитку та подарував надію на розвиток жителям  Тульчина. Ми прагнемо повернути Тульчину славу культурної столиці не лише Поділля, а й України. Завдяки зміні парадигми розвитку ми створили "Леонтович Арт-Квартал" – галерею мистецтв просто неба, діджиталізували музей-квартиру Миколи Леонтовича, з якої у 1916 році випурхнув той варіант пісні "Щедрик", який перетворився на всесвітньовідому колядку "Carol of the bells", – каже тульчинський міський голова Валерій Весняний.

Що нового? 

Чим цьогорічний фестиваль відрізнятиметься від попередніх? Звісно, програма щороку нова, але цього року є відмінності й в організації фестивалю.

Як повідомляють організатори, територія Палацу Потоцьких буде перетворена на гігантський партер, а весь Тульчин – у велике оперне фоє з цікавими подіями і проєктами. Заплановані фестиваль вуличних музикантів, виступи дітей і молоді, майстер-класи, екскурсії, виставки, ярмарки, арт-простори.

Дітей запрошують взяти участь у щорічній оперній вікторині від амбасадорів фестивалю Лариси Білозір та Миколи Кучера і в конкурсі "Створюємо оперну абетку разом!". Переможці обох конкурсних програм отримають запрошення на фантастичну музичну подорож "Аліса в Країні чудес" (28 серпня о 16:00).

Найкращі роботи юних художників увійдуть у друге (доповнене) видання "Дитяча оперна абетка" й будуть презентовані під час проведення фестивалю.

У ресторанах і готелях, що здобудуть відзнаку "OPERAFEST рекомендує", у дні фестивалю пригощатимуть стравами  спеціального "оперного" меню і пропонуватимуть ексклюзивні "оперні" послуги.

Але головною особливістю, яку доведеться врахувати кожному, стане необхідність отримуватися карантинних обмежень, що діятимуть на кінець серпня 2021 року.

Правила безпеки на фестивалі

Свято святом, але доведеться врахувати, що: 

вхід на територію фестивалю буде безкоштовним у порядку живої черги у конкретний сектор, відповідно до наявності у ньому вільних сидячих місць;

стоячих місць не буде, скупчення глядачів не допускатимуться;

діятиме послуга "Попереднього бронювання" місць у партерній зоні (на офіційному сайті фестивалю, на сайті та у касах "Афіша Вінниця", в інформаційних центрах фестивалю у містах Вінниця і Тульчин);

іногородні можуть скористатися чартерними програмами з міста Вінниці, цим глядачам місце бронюється автоматично;

на території фестивалю бажано використовувати медичні маски;

обов’язкова дезінфекція рук.

У разі невиконання вимог організатори залишають за собою право видалити глядача з території фестивалю.

Організатори і партнери фестивалю вивчають можливість експрес-тестування глядачів на відсутність Covid-19 в обмін на "медичний браслет" фестивалю. Наявність довідки про вакцинацію також дає право на отримання такого браслета.

На території палацу цього року через карантинні обмеження не влаштовуватимуть наметового містечка, але попит на такий вид проживання значний, і в Тульчині вивчають можливість влаштувати наметове містечко за межами фестивальної території.

А поки що тримаймо кулаки – фестиваль, якого чекає не тільки Тульчин, має відбутися! 

Афіша оперного фестивалю

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme