UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Уроки української: Як правильно називається релігійне свято, яке відзначають 14 жовтня

Ходите ви до церкви чи ні, бажано знати, як правильно називати свято і як його назву відмінювати

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Уроки української: Як правильно називаєт…

Щороку 14 жовтня православні християни відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Тобто відзначають його не всі, а лише та частина українців, які вважають себе православними і (хтось – часто, а хтось зрідка) ходять до церкви. Але ходите ви до церкви чи ні, бажано знати, як правильно називати свято і як його назву відмінювати: Покров чи Покрова? Покрову, Покрова чи Покрови? На Покров, на Покрови чи на Покрову?

Гуру української філології Олександр Пономарів (на жаль, уже покійний), у своєму блозі писав про це, адже і йому ставили це досить пиширене запитання. Українською мовою свято називається Покрова Пресвятої Богородиці, або просто ПокрОва – з наголосом на другому складі. Отже, в родовому відмінку – свято Покрови, а не Покрова і не Покрову, а якщо хочемо відповісти на запитання "коли?", вказуючи не календарну дату, а назву релігійного свята, то кажемо "на Покрову" або "на свято Покрови", на "день Покрови" (хоч другий і третій варіанти  використовуються рідше).

Російською ж мовою свято називається Покров Пресвятой Богородицы, скорочено – Покров. Звідси й плутанина, яка нерідко виникає, коли люди переходять з російської мови на українську або просто починають частіше послуговуватися українською. 

Принагідно додамо, що відзначення свята Покрови має в Українідуже глибоку історію. Воно було впроваджене ще з часів хрещення Русі. За переказами, козаки вважали Богородицю своєю покровителькою, і свято Покрови було для них особливо важливим.

Козацька ікона Покрови Пресвятої Борогодиці

З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва. Традиційно вважається, що на Покрову у 1942 році було утворено Українську повстанську армію, хоч деякі історики схильні вважати, що дата утворення суперечлива. Зважаючи на ці факти і перекази, з 2014 року указом Президента України Петра Порошенка саме на свято Покрови призначено День захисника України. У серпні 2021 року назву свята змінено на "День захисників і захисниць України", оскільки багато жінок нарівні з чоловіками беруть участь у боях за рідну землю. Але це вже тема іншої розмови. 

Читайте також: Уроки української: Чим відрізняється "Новий рік" від "нового року", і як обійтися без кальки з російського привітання

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme