Сто гектарів мистецтва: Як на Вінниччині Скіфські вали стали "полотном" для творчості

Митці із різних міст України та з Польщі два дні створювали інсталяції на Немирівському городищі

Сто гектарів мистецтва: Як на Вінниччині…

XIII-ий Міжнародний фестиваль мистецтва довкілля "Міфогенез" відбувся на Вінниччині, на Немирівському городищі. У скрипучий мороз, на відкритому просторі митці створювали інсталяції та робили перформанси. Про те, як створюється мистецтво просто неба – очима кореспондента Depo.Вінниця.

Мистецький десант щороку приїздить на Скіфські вали створювати інсталяції на лоні природи. Вони везуть із собою деталі для об'єктів, казани, аби закип'ятити води для чаю на вогнищі.

"Це місце достатньо гарне та атмосферне, - каже по дорозі до городища куратор фестивалю Олександр Нікітюк із ГО "Лабораторія актуальної творчості". – Художники лише трішки підкреслюють ландшафт".

Щоб потрапити на територію городища, художники щороку переходять через, як вони його охрестили, "чортів місток". Річка Устя, яка ніби "оперізує" городище, ніколи не замерзає. Відтак, допомагаючи один одному, із тремтячими колінами та впертим оптимізмом, митці перебираються по той бік річки.

"Цей місток – це бойове хрещення учасників фестивалю", – жартує Олександр Нікітюк.


Учасники розходяться по всій території городища (а це більше сотні гектарів), де колись господарювали скіфи, та починають творити. Навколо: лише простір, сніг, дерева. Цієї свободи, кажуть, достатньо для натхнення.

Родіон Прохоренко, Анна Тарадіна, Світлана Кошелєва із Харкова створили людський силует із льоду, у якому заморозили насіння соняшника.

"Своєю роботою хотіли показати, що енергія нікуди не дівається, вона перетікає із одного стану в інший. А людина – це не остання інстанція. Влітку, коли лід розтане, наш арт-об'єкт перетвориться на кущ соняшнику" – розповідають молоді митці.

Женя та Ольга Антонови із Києва у круглій ополонці розклали пластикові яскраві різнокольорові квіти.

"Зараз пластикова цивілізація все більше поглинає нас. Свій "Пластиковий період" ми створювали на контрасті природи", – розповідають художниці.

"Ловець сонця" Віолета Терлига та Костянтин Довгачук створювали на пагорбі, а коли сонце сідало, то його диск "впіймало" коло в інсталяції. І хоча ми не "впіймали" сонце, та нічне небесне світило таки потрапило в об'єктив – виглядає також вражаюче.

А гостя із Польщі Матильда Салаєвська розповідає, що на зимовому ленд-арт фестивалі – вперше. Втім, закордонній мисткині це не завадило створювати свій проект у досить екстремальний спосіб: стебла очерету вона викладала у прорубані ополонки голими руками. Проект назвала "Три моря".

Інша група учасників із Харкова створювали об'єкт на цілому полі, яке розкинулося на кількох гектарах. Задум – запалити зірки. Вони створили схему сузір'я, а коли зайшло сонце – "запалили" кожну зірочку. Фантастичне дійство знімали із дрона, вже незабаром оприлюднять це відео.

Вогонь у своєму перформансі "Mitho" використав і організатор фесту Олександр Нікітюк.

"У своєму проекті спробував вживити образ сучасності у пейзаж древньої, насиченої історичним та міфологічним контекстом, території, - ділиться задумом художник. – Вогонь символізує конфлікт естетик старовини та сучасності, який виникає в такій ситуації. Він підкреслює плин часу та тлінність матеріальних цінностей".

Роксолана Угринюк створювала перформанс, задіявши... заморожені вареники. Коли на вулиці було градусів 10 морозу, дівчина роздяглася, та із оголеними руками та босоніж пройшлася по снігу. У подолі несла заморожені вареники, підійшла до річки, висипипала їх у ріку.

"Перформанс про те, що всі ми зв'язані зі своєю родиною. Для мене це дуже болюче питання, бо я вже 9 років не живу з батьками, щоразу, як приїжджаю додому – приїжджаю ніби в гості. А коли всі збираються разом, ліплять вареники, обговорюють щось та мріють про щось – це дуже зворушливо, – розповідає Роксолана. – Цей перформанс про те, що пам'ять може обтяжувати, і інколи потрібно від неї звільнятися, але вона все-одно залишиться з тобою – як залишається на руках борошно тощо.

У перервах між роботою митці зігрівалися чаєм біля багаття.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme