ТОП-5 подій, що сколихнули Вінниччину у 2017-му році

Вибухи боєприпасів на Калинівському арсеналі, перекриті дороги, спалені шини та резонансні кримінальні провадження – рік, що минає, на Вінниччині був складним та насиченим.

 

ТОП-5 подій, що сколихнули Вінниччину у…

Depo.Вінниця підбиває скандально-кримінальні підсумки 2017 року.

1. Шини під СБУ та перекрита Соборна

Рік, що минає, почався відносно спокійно. Як кажуть, ніщо не віщувало лиха. Втім, вже навесні Вінниця "включилась" у резонансні загальнодержавні події, а наприкінці року - стала їх епіцентром. Розпочався неспокій з блокування залізничних переїздів на Донеччині та Луганщині та їхнього "відлуння" у Вінниці. Тоді блокувальники вимагали припинити товарне сполучення із окупованими територіями, а після затримання учасників блокади на так званому "16 редуті" країною прокотилась серія акцій протесту. В тому числі, й у Вінниці. Тоді місцеві активісти зібралися під стінами обласного управління СБУ, прихопивши із собою шини. Згодом їх і запалили.

Тривали переговори із СБУшниками цілу ніч, а близько 5:00 до бочок із дровами приїхав тодішній очільник управління СБУ Ігор Шкурат. Він також переконував протестувальників прибрати шини з-під стін установи. Мітингувальники послухалися, але згодом, вже того ж дня, зібралися під стінами обласної ради. На цей раз вимагали скликати сесію та проголосувати за звернення до вищого керівництва країни із вимогою законодавчо заборонити будь-яку співпрацю із окупованими територіями Донеччини та Луганщини. З першого разу депутати на сесію не зібралися, тому активісти кілька годин тримали центральну вулицю міста перекритою. Транспорт не рухався, шини горіли.

Наступного дня депутати також не з'явилися, тож дорогу перекрили вдруге. Але надвечір сесійна зала таки ожила, і депутати проголосували багатостраждальне звернення - щоправда, зі своїми правками.

2. Першотравнева державна зрада

Резонансна подія трапилась у Вінниці на 1 травня. "Картинка" потрапила навіть на російські телеканали: на "першотравневу демонстрацію" зібралися кількадесят комуністів на чолі з керівником організації "Україна - Росія" Іваном Бондарчуком. Акція тривала недовго: за кілька хвилин від початку заходу прийшли зо два десятки молодиків у масках, які з вигуками "Комуняку - на гілляку" повиривали із рук учасників червоні прапорці "Мир, труд, май!" та букети тюльпанів. Відео місцевих журналістів підхопили вже згадані російські ЗМІ та рознесли новину із заголовками про націоналістів, які напали на учасників першотравневої акції.

А за кілька тижнів слідчі СБУ та прокурори розпочали кримінальне провадження за фактом державної зради. У повідомленні прес-служби прокуратури йшлося про те, що вінничанин готував акцію протесту, а керували ним куратори з Російської Федерації. З матеріалів справи та рішень слідчих суддів у цьому провадженні вбачається, що йдеться, ймовірно, про Івана Бондарчука.

У справі вже допитано майже сотню свідків, слідство неодноразово просило через суд про тимчасовий доступ до документів. Також відомо, що під час обшуків у помешканні фігуранта справи вилучили вже готові гасла на проросійський протест у Вінниці та квитки у Москву, що свідчить про те, що чоловік неодноразово відвідував столицю Російської Федерації "у справах".

Втім, досудове розслідування досі триває: про підозру у вчиненні державної зради нікому так і не оголошено.

3. Теракт проти розвідника

Цього року в Україні мали місце, на жаль, і теракти та замовні вбивства. Вінниця також втратила одного свого земляка: співробітника Головного розвідувального управління Міністерства оборони України Максима Шаповала підірвали у власній автівці 27 червня у Києві.

Президент присвоїв вінничанину звання Героя України посмертно, а на території Військового інституту телекомунікації та інформатизації нещодавно відкрили погруддя офіцера розвідки.

Максим Шаповал до служби у ГУР МОУ був у складі миротворчого контингенту на Африканському континенті, згодом охороняв перших осіб держави, а з початком антитерористичної операції на Сході України виконував визначені бойові завдання.

Одне з головних його завдань, як згодом розповіли друзі та волонтери, було видобування доказів збройної агресії Російської Федерації проти України, які потім можна було би використати у міжнародних судових інстанціях.

4. Диверсія на Калинівському арсеналі

Увечері 26 вересня у Калинівці, що в 23 км під Вінницею, стало світло, гучно і страшно. Те, як на місцевому військовому арсеналі - 48-му арсеналі ЗСУ - рвуться снаряди, бачили навіть в обласному центрі. Ба більше: це побачила вся Україна.

Неконтрольовані вибухи боєприпасів тривали кілька днів, пожежу гасили рятувальники із кількох областей України. Військова прокуратура Центрального регіону України та СБУ відкрили кримінальне провадження за фактом диверсії. Кілька тижнів потому територію 48 арсеналу ЗСУ охороняли бійці окремого президентського полку та військовослужбовці 95-ї окремої аеромобільної бригади.

Ухвали слідчих суддів на час досудового розслідування засекретили: їх не публікують на Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Втім, слідство посилено працює над двома основними робочими версіями причин детонації боєприпасів на 48 арсеналі ЗСУ. Одна із них – проникнення сторонніх осіб на технічну територію частини та умисне спричинення ними вибуху, який і спричинив пожежу на відкритих майданчиках зберігання боєприпасів.

Згодом на території арсеналу взялися зводити спостережну вежу, арочне сховище, охоронний периметр, за понад 42 мільйони облаштовують дорогу поблизу арсеналу, вже встановили засоби боротьби із безпілотниками, ремонтують ракетний цех, а також будують заглиблений пункт управління тощо.

5. Цицьки, трамвайчик і "Рошен"

В ніч проти 14 листопада активістка Femen Аліса Виноградова посеред ночі спалила декоративний трамвайчик біля фірмового магазину "Рошен" у центрі Вінниці. Поліція затримала дівчину у Києві, відкрили кримінальне провадження за фактом хуліганства, Виноградовій оголосили про підозру. Після всіх "пристрастей" у Вінницькому міському суді, слуга Феміди обрав для активістки міру запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту. Адвокат же Виноградової переконує, що витівка його підопічної - не злочин, а "громадська акція". Щоправда, громадськість "акцію" зрозуміла не дуже - трамвайчик був популярною фотолокацією, знищенню якої містяни були геть не раді.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme