Справжні бомби, ракетні комплекси й винищувачі: Що можна побачити у музеї Повітряних сил у Вінниці

Іти на екскурсію варто не лише для того щоб зробити ефектні фото і навіть ознайомитися з окремими сторінками історії українського війська, а й щоб вклонитися пам’яті Героїв, які не повернулися з польоту

Справжні бомби, ракетні комплекси й вини…
Фото: Сергій Бахмутов

Нещодавно у вінницькому Музеї Повітряних сил Збройних сил України після тривалої перерви, зумовленої карантином, відбувся довгожданий День відчинених дверей. Кореспондент Depo.Вінниця скористався цією можливістю і вкотре зробив висновок, що йти в цей унікальний музей краще, все ж, невеликою групою, щоб спокійно все побачити і почути розповіді про експонати.

Інтерес до експонатів музею значний – День відчинених дверей дозволив у цьому переконатися. Всі сусідні вулиці біля штабу ВПС були заставлені машинами, кількість відвідувачів того дня вимірювалася тисячами. Тож  розповімо детальніше, що можна побачити в цьому незвичайному закладі просто неба.

Музей ВПС у Вінниці. Фото: Сергій Бахмутов

Музею виповнилося 20 років. На його території (вона чималенька – майже 15 тис. кв. м) зібрано понад 40 зразків авіаційної, ракетної і радіолокаційної військової техніки. Особливість музею в тому, що експозицію складають не макети, а реальні бойові машини, ракети й бомби. Є особливі експонати, наприклад капсула космічного корабля, яка побувала в космосі, ядерна ракета "Піонер" (їх залишилося лише чотири в світі).

Зразки техніки для музею передали з усієї України: з Білої Церкви, Лиманського, Одеси, Луцька, Бельбека, Львова, Конотопа, Василькова, Арциза, Феодосії та інших міст.

Серед експонатів музею – легендарний розвідник МіГ-25, який міг розвивати швидкість до 3000 км\год і підніматися на висоту до 24 км. У 70-ті роки минулого століття цей літак був одним з найшвидших у світі. У 1977 році льотчик-випробувач Федотов встановив на ньому абсолютний рекорд висоти польоту – 37650 м. Загалом на цій моделі літака було встановлено 29 світових рекордів. Поруч з цим літаком люди – як комахи.

МіГ-26, Вінниця, Музей ВПС

Ударний вертоліт Мі-24 – вертоліт-довгожитель. Прийнятий на озброєння в 1976 році, він продовжує служити військовим досі. За своє довгу і непросту бойове життя ця модель вертольотів була на озброєнні у майже 50 країн світу. В Афганістані йому дали "ніжну" назву "Крокодил".

Мі-24. Музей ВПС у Вінниці

Мі-24. Музей ВПС у Вінниці

Без сумніву, привбалюють відвідувачів й інші експонати. Наприклад, оці (звісно, це тільки незначна частка того, що є на території музею): 

Капсула, яка побувала в космосі. Музей ВПС у Вінниці

Капсула, яка побувала в космосі

Мі-8. Музей ВПС у Вінниці

Транспортно-бойовий гвинтокрил Мі-8

МіГ-17. Музей ВПС у Вінниці

Реактивний винищувач 1-го покоління МіГ-17

МіГ-25. Музей ВПС у Вінниці

Бомбардувальник-розвідник 3-го покоління МіГ-25 РБС

Су-27. Музей ВПС у Вінниці

Важкий багатоцільовий винищувач 4-го покоління Су-27 

Зенітно-ракетний комплекс середньої дії С-300, Музей ВПС у Вінниці

Зенітно-ракетний комплекс середньої дії С-300

Зенітно-ракетний комплекс малої дальності С-125

Зенітно-ракетний комплекс малої дальності С-125

РСД-10 "Піонер", Рухомий ґрунтовий ракетний комплекс (SS-20)

РСД-10 "Піонер", рухомий ґрунтовий ракетний комплекс (SS-20)

Потрапити в музей в інші дні не так просто, але він відкритий для відвідування не лише в День відчинених дверей. Поки що діє обмеження – кількість учасників групи екскурсантів не повинна перевищувати 10 осіб (з послабленням карантину можливі зміни, тому все варто уточнювати). Втім, під час Дня відчинених дверей про жодні обмеження не йшлося – люди йшли просто натовпом і на жодному з відвідувачів не було маски (але це тема іншої розмови). 

Музей працює тільки у в робочі дні, тому під час поїздок вихідного дня відвідати його не можна. Початок першої екскурсії о 10:00, останньої – о 16:00. Прийти на екскурсію просто так теж не можна, зважаючи на місце розташування музею. Про бажання потрапити групою на екскурсію слід повідомити працівників музею щонайменше за три доби. Зробити це, а також отримати докладнішу інформацію можна за телефоном (0432) 596-190 або написавши на mps_zsu@ukr.net. Але це ще не все. Для відвідання музею в звичайний час, а не в День відчинених дверей, слід оформити заявку. Зразки заявок для юридичних і фізичних осіб – за посиланням.

Особливо цікаво в музеї дітям – переважно хлопчакам, хоча й дівчатка охоче фотографуються верхи на бомбах і поруч з літаками й вертольотами.  Але йти туди варто всім – дорослм і дітям, чоловікам і жінкам. Не лише для того щоб зробити ефектні фото і навіть ознайомитися з окремими сторінками історії українського війська, а й щоб вклонитися пам’яті Героїв, які не повернулися з польоту. Пам’ятний знак "Не повернулися з польоту" в музеї встановили одразу ж після його започаткування, ще в 2001-му. Цей знак став початком Алеї слави, відкритої в травні 2014 року. На алеї – пам'ятники льотчикам – Героям Радянського Союзу і Героям України. Двоє з увічнених Героїв – пілотам, загиблі вже під час неоголошеної російсько-української війни Костянтин Могилко і Дмитро Майборода. 

На Алеї слави.Музей ВПС у Вінниці

Алея Слави "Не повернулися з польоту". Музей ВПС у Вінниці

На Алеї слави

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme