Не "типу 23 лютого": Як у Вінниці з'ясували, що святкуємо 14 жовтня, і кого слід вітати в цей день

В одній із вінницьких ФБ-спільнот розгорілися справжні словесні баталії 

Не "типу 23 лютого": Як у Вінниці з'ясув…

Сьогодні, 14 жовтня, в Україні відзначають День захисників і захисниць України, День Українського козацтва і День створення Української повстанської армії. Відзначають ще й свято Покрови Пресвятої Борогодиці, але це свято релігійне. Статус державного свята має тільки День захисників і захисниць України. В одній із вінницьких ФБ-спільнот розгорілися справжні словесні баталії на тему державного свята, яке відзначається 14 жовтгя, і подарунків з цього приводу. Журналістка Depo.Вінниця стежила за жвавою дискусією і вирішила частково переказати її, додавши деяких тлумачень. Оскільки дискусія розпочиналася з анонімного прохання, а деякі коментарі були видалені, то Depo.Вінниця з етичних міркувань не називатиме імен учасників дискусії, а тільки цитуватиме коментарі. 

Дискусія "на рівному місці"

Починалася дискусія з отакого повідомлення: 

Початок дискусії

Спочатку під повідомленням посипалися поради (серйозні й жартівливі, а часом навіть і глузливі), наприклад: "Как всегда, нам мужикам можно все дарить. Конкретно: носки, трусы, шампунь, гель для бритья, и бокал с надписью "мужик".

З’явилося й чимало пропозицій (озвалися виробники і надавачі послуг, що цілком логічно, адже просили ідеї подарунків, а попит породжує пропозицію). На подаруки пропонували що завгодно – від шкарпеток до закордонних поїздок. Лідерами конкретних пропозицій (з ілюстраціями) були алкогольні напої та їстівні "букети" (які теж нерідко містили "квітку" пива, вина, коньяку чи ще чогось подібного). 

Дехто наводив приклади подарунків з власного чи чийогось досвіду: "Мій колишній друг (по іншому місту) разом зі своїми співробітниками подарував своєму шефу надувну чарівницю". 

Але от потік пропозицій перервався і почалася дискусія щодо значення свята (зберігаємо орфографічні особливості коментарів):

"Типу 23 лютого можете вітати в ерефії. Яким чином ваші чоловіки до цього свята?"

"14 жовтня - день захисника і захисниці України, тому вітати колег доречно тільки якщо вони військовослужбовці".

"Жах, сотні чоловіків і жінок гинуть на сході, щоб такі, як ви, тягли совкові традиції".

"Де ж всі ці козаки-захисники були як треба було країну захищати? Насправді он їх скільки, виявляється, є!".

"Подаруйте їм і собі нормальну лекцію з історії України. І не ліпіть хоч сюди своє ідіотське 23 лютого з "мальчиками". Це день Захисників України, а не по мальчиковому признаку".

"У Вашому колективі всі чоловіки без виключення захищали Батьківщину?"

Згадали, звісно, не тільки про те, що свято "не для всіх чоловіків", а й про те, що вітати варто й багатьох жінок:

"Чому по гендерній приналежності вітання? Свято ж захисників та захисниць, а не чоловіків".

"День захисників і захисниць України (раніше День захисника України) — державне свято України, що відзначається 14 жовтня (водночас зі святами Покрови Пресвятої Богородиці та Днем Українського козацтва). З 2015 року є державним святом і неробочим днем. 14 липня 2021 року Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт № 2325 Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, згідно з яким "День захисника України" перейменовано на "День захисників і захисниць України"[1]. Закон набув чинності 5 серпня 2021 року. А знаєте Чому? ТОМУ ЩО СЬОГОДНІ В УКРАЇНІ ЙДЕ ВІЙНА І НА ВІЙНІ ГИНУТЬ НАШІ ЗАХИСНИКИ І ЗАХИСНИЦІ. І ЧОЛОВІКИ І ЖІНКИ і це не день типу 23 лютого!"

"Це ще День створення УПА".

"так, Ви праві. Однак ті, що " тіпа 23 лютого" навряд чи знають значення "УПА".

"Я не про тих... А про тих, хто в курсі справи. Якщо ви ігнорите 100-тисячну армію УПА, то мені десь в носі... сучасні захисниці. Просто набридла оця вибіркова історія".

"Це день для всіх причетних без зазначення статі, тобто для бійців, волонтерів, військових медиків, капеланів… А зовсім не для тих, хто має яйка в штанах". 

Є в коментарях і розлогі пояснення з порадами:"Наближається 14 жовтня – День захисника та захисниці України. Тому просто нагадую, що не треба:

– купувати гостинці хлопчикам з класу, бо вони - майбутні захисники. Ніхєра. Це не так. І є вірогідність, що це будуть дівчата, а не хлопці;

– вітати всіх чоловіків з колектива, бо "вони ж нас вітали 8 березня";

– купувати коханому цукерки "лучшему мужчінє". Привітайте в інший день просто так, якщо він не воював. Не треба зайвий раз нагадувати, що не воював...

Краще було б:

– привітати колег з роботи, які насправді брали участь в бойових діях. Їх явно менше, але їм, ймовірно, буде приємно, якщо ви їх привітаєте;

– якщо ви хочете щось корисне для класу, то хай діти зроблять гостинці на фронт чи в шпиталь; запишіть колективне привітання солдатам і запостіть його в соцмережах;

– занесіть квіти чи торт батькам загиблого бійця;

– подзвоніть знайомим атошникам і просто скажіть щось нормальне.

– поясніть дітям чи нагадайте дорослим, за що йде війна.

Насправді, ви можете нічого не робити. Головне - не робіть з 14 жовтня свято 23 фєвраля".

То що ж святкуємо

То що ж ми святкуємо 14 жовтня? Цей день поєднує кілька свят: День захисників і захисниць України, День українського козацтва, День Української повстанської армії й свято Покрови Пресвятої Богородиці. Але вихідний маємо саме завдяки Дню захисників і захисниць України, і тільки ця визначна дата є державним святом. Це свято (сточатку з трохи іншою назвою – День захисника України) встановив Петро Порошенко у 2014 році, одночасно скасувавши День захисника Вітчизни 23 лютого, знаного в радянські часи як День Радянської армії і Військово-морського флоту.

Тепер свято називають Днем захисників та захисниць України – це свято всіх людей, які захищають Україну від ворогаі. 14 жовтня недоречно вітати всіх чоловіків: не всі українські чоловіки захищають чи захищали країну, і не всі захисники України мають чоловічу стать.

А 23 лютого святкували і святкують на Росії. Як і в часи СРСР, там продовжують дарувати подарунки усім особам чоловічої статі, вітають навіть хлопчиків у дитсадках. Прикро, але в нас теж чомусь тягнуть цю безгрузду радянську традицію в нинішній час, копіюючи трпадиції країни-агресора. 

А чому вибір нового свята захисників і захисниць впав саме на 14 жовтня? Саме тому, що в цей день, тобто на Покрову, вшановували безстрашних козаків, а також 14 жовтня вважають днем створення Української повстанської армії. Тобто всі кілька дат, зокркма й релігійна, стали таким собі цеглинками в підмурку Дня захисників і захисниць України.  

Раніше ж радянська пропаганда втовкмачувала в мізки людей, що 23 лютого 1918 року Червона армія здобула перемогу над Німеччиною під Нарвою і Псковом. Ніхто особливо не загилиблювався в зміст свята – вітають чоловіків, то й добре, є привід гарненько за столом "посидіти" – чудово. Після того, як Україна стала незалежною, святкування 23 лютого продовжилося. Більшість людей не замислювалися, що це "свято" є вигадкою. Сталін просто змусив переписати історію, а поразку перетворив у перемогу. Насправді ж історики стверджують,  що 23 лютого – дата капітуляції радянської Росії: понад сто років тому Німеччина висунула мирні вимоги, зокрема, щоб Росія визнала незалежність Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії, України, роззброїла флот і демобілізувала армію. Більшовики в основному погодилися прийняти ультиматум ворога. Врешті  вони підписали мирну угоду, й Росія втратила чималу частину територій. Чи доречно було стільки років у радянській Росії і в її наступниці СРСР пишно святкувати цю дату (та ще й вітати маленьких дітей, ніяк не причетних до справ військових) судіть самі.

А сьогодні Depo.Вінниця та Depo.ua вітають всіх захисників і захисниць України, які по-справжньому воювали чи воюють зараз проти російських найманців, і вшановує пам’ять загиблих і померлих захисників і захисниць. 

День захисників і захисниць України у Вінниці

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme