Англійська, психологія та бізнес-планування: Як у Вінниці вчать ветеранів розпочинати власний бізнес
Нові знання та досвід – не тільки шанс для ветеранів реалізувати себе в мирному житті, але й спроба переосмислити своє ставлення до суспільних процесів в країні та до свого майбутнього
- Вінниця
-
2 березня 2021 12:10
У Вінниці за парти сіли понад три десятки учасників бойових дій та членів родин ветеранів АТО/ООС. Це – черговий набір курсу "Підприємництво та інформаційні технології в бізнесі". Навчання проходить на базі Вінницького національного технічного університету в рамках проекту "Норвегія – Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему".
Щоб почати щось, потрібні не тільки гроші
Для учасників бойових дій отримувати нові знання – це не просто досвід, який потрібен для того, щоб реалізувати себе в мирному житті. Це, за словами самих ветеранів, дозволяє переосмислити своє ставлення до суспільних процесів, свого майбутнього. Як би пафосно це не звучало. Тим більше, що у багатьох бійців у професійному плані за плечима – тільки армія та військові спеціальності.
"Ми як звикли з юності: отримали однострої, утримання і працюємо", – говорить військовослужбовець запасу Віталій Громада. Він родом з Криму. Харківський національний університет Повітряних Сил закінчив ще у 1999 році, перебрався на службу до Вінниці. У 2016-2017 роках брав участь у бойових діях в зоні АТО, тепер на заслуженому відпочинку. Із бойовими побратимами та друзями по військовій службі, каже Віталій, зустрічаються часто. А якщо обговорюють якісь проблеми, то чи не перша серед них – житло.
Віталій Громада
"Зустрічаємось з хлопцями і думаємо, що варто було б чимось своїм зайнятися, щоб не на когось працювати. Ну піду я в охорону, але хіба для того я отримував освіту, набирався досвіду? А для того, щоб почати щось, потрібні не тільки гроші, потрібні ази – щоб скласти якісний план, порахувати, де може бути прибуток, які будуть витрати. Хотілося б зайнятися будівництвом, організувати щось на зразок житлового кооперативу. Знаю не з чужих слів, що для військових одна з головних проблем – житло. Думаю, розкажуть тут якісь нюанси законодавчі, навчать шукати потрібну інформацію", – розповідає ветеран.
Слухачем курсу став також вінничанин Дмитро Дажук. З війни боєць повернувся три роки тому. Перед тим два роки навчався в університеті Повітряних Сил. Каже, що шукав себе в різних спеціальностіх, але вже кілька років мріє про свою справу. Разом з нареченою хочуть започаткувати сімейний бізнес: "Зараз намагаюся адаптуватися, планую вступити в аграрний університет, наречена його вже закінчує. Ми плануємо в майбутньому відкрити свій ресторанний бізнес, але відчуваю, що не вистачає знань – з чого почати, як це правильно зробити, щоб коштів вкласти мінімум, але щоб була віддача. Здається, ніби все банально і просто, але почати з чогось потрібно".
За його словами, багатьом здається, що для старту в підприємництві головне - гроші. "Я теж так думав, – каже Дажук. – Гроші, звичайно, потрібні, але є в мене знайомий, який свій бізнес в інтернеті почав із двох тисяч гривень, а зараз у нього в штаті чотири людини і, мабуть, чималий дохід має, якщо може собі це дозволити".
Вчорашні військовослужбовці сіли "за парти"
Безумовно, отримати знання та навички, необхідні для започаткування бізнесу, сьогодні можливо. Головне – бажання та час. А ще це в більшості випадків коштує чималих грошей. Тим часом, проект "Норвегія – Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему" передбачає безоплатні курси для ветеранів та членів їхніх родин.
Мінімум затрат від ветеранів, максимум віддачі від інформаційних технологій
Курс "Підприємництво та інформаційні технології в бізнесі" передбачає низку дисциплін, які надають учаснику конкурентні переваги, знання та практичні навички для започаткування власної справи та ефективного працевлаштування. "Цей курс у нас проходить уже п'ятий рік, він достатньо відпрацьований, – розповідає координатор проекту Юрій Бурєнніков. – Випускники отримують три документи: свідоцтво про професійну перепідготовку державного зразка від університету, спільний сертифікат університету NORD та українського навчального закладу, спільний Диплом МЗС та міноборони Королівства Норвегії. Лекції читають досвідчені викладачі Вінницького національного технічного університету, військові та цивільні психологи і практики-бізнесмени. Наша ідеальна мета – мінімум затрат від ветеранів і максимум віддачі від інформаційних технологій".
Навчання ветеранів АТО/ООС відбувається у ВНТУ
Серед обов'язкових дисциплін курсу – англійська мова, організація управління підприємницькою діяльністю, бізнес-планування, психологія тощо. Заняття проводять у форматі бізнес-тренінгів. Особливу увагу звертають на податкове законодавство – це те, за чим багато курсу, власне, приходять на навчання.
Слухачі отримують загальні організаційні навички, обов'язково вивчають таймменеджмент, планування як дисципліну – короткострокове, середньострокове і довгострокове. "Людині потрібно взагалі зрозуміти, навіщо їй займатися підприємництвом, скільки вона хоче заробляти і скільки може, як почати втілювати ідею в життя. Ми ж можемо допомогти дізнатись, де і як шукати необхідну інформацію. Є на курсі люди, які вже почали свою підприємницьку діяльність. Вони вже мають досвід отримання не тільки прибутку, а й збитків. Вже почали розуміти, що скільки вартує. Кажуть, наприклад, що дуже важливо знати ці предмети. Але, щоб цього навчитися, потрібно витратити шалені кошти, а тут знання отримують безплатно. І не тільки теоретичні знання, а й практику, бо тренінги проводять люди, які знають, що таке бізнес не з теорії. Ми запрошуємо бізнес-консультантів, які приходять і читають лекції, пов'язані, наприклад, з працевлаштуванням, з власним досвідом підприємництва. Виступають підприємці, які розповідають, як вони розпочинали свій бізнес, що для цього потрібно", – розповідає Бурєнніков.
Коронакриза змушує чекати кращих часів
Коли тримісячний курс закінчується і слухачі готують якісні бізнес-плани, організатори проекту допомагають їм шукати можливості для реалізації своїх ідей. Зокрема моніторять грантові програми, на які можна подати проекти і в умовах конкурсу виграти фінансування. За п'ять років роботи, каже Юрій Бурєнніков, унікальних ідей було чимало. Якісь з них уже успішно реалізовані, деякі – на "низькому старті": "У нас були дві жінки – дружини учасників АТО. Вони назвали свій проект "У гречку" – виробляли матраци й подушки із гречаного лушпиння. Це витратна робота, потрібні суттєві інвестиції, не всі готові за це взятися, але вони зуміли. Був у нас військовий юрист, який став досить відомим і затребуваним фотомайстром. А потім він побудував собі будинок, йому сподобалося, і він вирішив зайнятися організацією будівництва. Щоправда, через коронакризу деякі бізнес-проекти довелось призупинити. А деякі чекають сприятливіших часів".
Володимир Сироватко теж був слухачем курсу для ветеранів АТО/ООС
Нинішній начальник відділу Міністерства у справах ветеранів у Вінницькій області Володимир Сироватко також свого часу був слухачем курсу. Каже, мав ідею, хотів отримати знання для її реалізації: "Як випускник проекту я особисто раджу ветеранам і ветеранкам йти в цей проект, тут справді можна знайти себе, а ідеї та хобі – перетворити у бізнес, пройти адаптацію для працевлаштування, соціальну, психологічну та професійну адаптацію. Тут, на проекті, я переконався, що задуми та мрії можна перетворити на реальну справу, отримати знання, яких бракує. В мене була ідея соціально-культурного проекту – музею квитків "Квиток у спогади". Я її виклав на папері з розрахунками. Було видно, що трохи тривалий термін окупності проекту, але там, дійсно, є комерційна складова, і сам проект має бути цікавим для мешканців міста та гостей. Буду подавати його навесні на конкурсний відбір проектів".
Ректор Віктор Біліченко зауважує, що попит на участь у проекті з кожним семестром зростає
Курс на начання самостійності лишається незмінним
Курс для ветеранів проходить у 25 містах України. У Вінниці проект реалізується на базі національного технічного університету. Ректор Віктор Біліченко зауважує, що попит на участь у проекті з кожним семестром зростає, і запивняє, що той курс на сприяння проекту, якого дотримувався університет всі роки його реалізації, буде продовжуватись і далі.
Участь у співфінансуванні проекту бере також міська влада, в тому числі – через конкурси бізнес-ідей. На зустрічі зі слухачами нового семестру заступник міського голови Андрій Очеретний розповів про напрацьовану мерією стратегію "Вінниця 3.0" із шести пріоритетів. Один з них – інтегрований розвиток, що передбачає в тому числі підтримку програми соціального підприємництва на 2020-2022 роки. "Сподіваюся, вона стане хорошим плацдармом для багатьох. Ми сьогодні перейшли на інший рівень допомоги військовослужбовцям, учасникам бойових дій шляхом працевлаштування у комунальних підприємствах. Наприклад, зараз охорона адмінбудівель буде здійснюватись Муніципальною вартою і додатково потрібно буде взяти на роботу 12 працівників. Акцент буде робитись якраз на військовослужбовців та учасників АТО/ООС", – розповів Андрій Очеретний.
Загалом за час реалізації проекту у Вінниці професійну перепідготовку у ВНТУ пройшли більше 300 звільнених у запас військовослужбовців та членів їхніх сімей. І, можна прогнозувати, їхня кількість зростатиме, адже мождивість навчитися і змінити своє життя для них лишається.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця
Всі новини на одному каналі в Google News
- 12:23 План внутрішньої стійкості України: перша українська доктрина, яка має провести державу від війни до миру
- 08:18"УЗ" додає нові рейси по Україні: подробиці
- 22:11I рівень небезпеки: У низці областей 21 листопада синоптики прогнозують дощ та мокрий сніг
- 21:44На Вінниччині учитель створює безпілотники для захисників України. Дрони отримують імена загиблих героїв ФОТО
- 10:20СБУ затримала баристу з Вінниці, що коригував удари по Києву та намагався вчинити диверсії на залізниці ФОТО
- 17:28 Зеленський затвердив реформу МСЕК
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 09:40У НБУ вважають, що інфляція в Україні може прискоритися
- 10:35 Цієї ночі противник атакував Україну рекордною кількістю БпЛА
- 15:33У 45 років помер чемпіон з боксу В’ячеслав Узелков
- 13:22Відстрочка онлайн: Хто може скористатися новою функцією додатку Резерв+
- 22:22З початку війни в українців змінилися харчові звички: Про що мова
- 11:56У Вінниці боксери влаштували бійку зі зброєю у клубі: ЗМІ розібрали "бій" покадрово
- 00:02 Запущено, збито, локаційно втрачено: У Повітряних силах оприлюднили статистику нападу ворожих дронів за три місяці
- 12:45У Вінниці судитимуть організатора підпільної гуральні
- 12:12До Молдови на гумовому човні: На березі Дністра впіймали ухилянта та його "поводиря"
- 22:50На Вінниччині засудили ґвалтівника 83-річної пенсіонерки
- 18:30У широкий прокат виходить стрічка "ОЧІ: ЛЕГЕНДА КАРПАТ", натхненна Україною (ТРЕЙЛЕР) ФОТО Відео