UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

"Острів Європа" знайомить вінничан із геніальним земляком Іцхаком Йоелем Лінецьким

У центрі міста відкрилась виставка, яка, чи не впрше, привертатиме увагу вінничан до земляка, яким дійсно варто пишатися

"Острів Європа" знайомить вінничан із ге…

Учора, 13 червня, в рамках відкриття міжнародного літературного фестивалю "Острів Європа" у центрі Вінниці біля фонтану "Мушля" презентували вуличну виставку, присвячену їдишомовному письменнику світового рівня, уродженцю Вінниці Іцхаку Йоелю Лінецькому, передає кореспондентка Depo.Вінниця

Нажаль ім'я Іцхака Йоеля Лінецького малознане у його рідній Вінниці. Утім ця людина заслуговує на визнання та пам'ять не лише на рівні світової їдишомовної літератури, а й серед земляків-вінничан. Тож організатори фестивалю "Острів Європа" влаштували невелику вуличну виставку з якої і розпочнеться знайомство вінничан із "хасидським хлопчиком", якого колись шанували такі літературні величини, як Шолом Алейхем та Франц Кафка. 

За словами директора фестивалю Олександра Вешелені, Вінниця - не випадкова в історії єврейської культури. Щонайменше в літературі проблиски єврейської тематики зустрічаються в творчості Михайла Коцюбинського. Утім, насправді, ще до Великого Сонцепоклонника були написані визначні твори про вінницьку Єрусалимку та її колоритних мешканців. Їх автором був Іцхак Йоель Лінецький.

"Коли ми говоримо про вінницький текст, то до Михайла Коцюбинського творці цього тексту теж уже були. Один із перших  - наш земляк Іцхак Йоель Лінецький. Це ім'я не тільки для нас є маловідомим, воно є маловідомим у світі. Однак не серед дослідників їдишомовної і загалом єврейської літератури, серед тих, хто намагається з'ясувати, що було, коли єврейська громада тільки починала бути гравцем культурної сфери, коли вона виходила за межі суто побутового існування. В такому контексті серед інших постає Іцхак Йоель Лінецький", - розповів Олександр Вешелені.

Також він додав, що вулична виставка, яку приурочили до 180-річчя Іцхака Йоеля Лінецького, хоча і камерна, і скромна, утім дуже інформативна і дуже важлива. Вона покликана, чи не вперше, привернути увагу в публічному просторі міста до фігури, якою дійсно варто пишатися.

"Здавалося би де Іцхак Йоель Лінецький, а де, скажімо, Франц Кафка, який теж читав про Лінецького і знав про нього. Чи скажімо Нобелівський лауреат Шмуель Йосеф Агнон. Це все насправді не випадкові зв'язки і хотілося би їх простежити, зокрема в історії Вінниці", - сказав директор фестивалю. 

Зазначимо, що свого часу Лінецький був помітною фігурою в єврейському літературному світі. Молодий письменник Соломон Рабинович обрав свій псевдонім Шолом Алейхем під впливом творчості Лінецького. Саме "хасидський хлопчик" з Вінниці супроводжував свої фейлетони з циклу "Dos meshulakhes" ("Відвідини") привітанням Sholem-Aleichem. Соломон Рабинович вперше піписався, як Шолом Алейхем на власній обробці сценки Лінецького Di vibores ("Про вибори").

Більше про Іцхака Йоеля Лінецького вінничани можуть дізнатися, відвідавши виставку, що триватиме до неділі, 16 червня, біля фонтану "Мушля", що на Майдані Незалежності. 

 

 

 

 

Нагадаємо, що під час відкриття "Острова Європа" у четвер, 13 червня, організатори розповіли про його концепцію, окреслили акценти та лейтмотиви, а також привідкрили "організаційну кухню": скільки людей працювали над тим, аби подія відбулась, скільки коштів було затрачено на чотириденне, однак надзвичайно змістовне та насичене життя "Острова Європа".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme